ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii
 

Motivare revizuire sau contestatie in anulare

rosiorilor, 14 Ianuarie 2014 20:43 | 0 raspunsuri


La data de 11.09.2012, la Curtea de Apel s-a judecat recursul pe care l-am declarat impotriva Sentintei Civile a Tribunalului, termen la care Curtea de Apel s-a si pronuntat asupra recursului.
In data de 15.02.2013, dosarul fiind intors de la Curtea de Apel, la Tribunal, am depus la acesta din urma cerere prin care am solicitat studierea dosarului respective si pentru a afla numarul si continutul Deciziei Civile pronuntate in recurs, dupa care in aceiasi zi am depus cerere pentru eliberarea unei copii legalizate de pe Decizia Civila a Curtii de Apel.
In data de 28.02.2013, am introdus Contestatie in anulare la Tribunal, adresata catre presedintele Curtii de Apel impotriva Deciziei Civile pronuntata in recurs, conform art. 318, 319 C pr civ.
La al di-lea termen de judecata a Contestatiei in anulare, completul de judecata a invocat exceptia tardivitatii contestatiei in anulare.
Fiind nepregatit cu date exacte pentru acest lucru, am declarat ca ultimul termen al recursului a avut loc in luna Septembrie sau Octombrie 2012, si am luat la cunostinta despre Decizia Civila din recurs in cursul lunii Februarie 2013 luna in care am depus si contestatia in anulare in termenul lewgal prevazut de lege, si fiindca instanta a fixat un nou termen , respective la data de 03.10.2013, am declarat ca la acel termen odata cu depunerea concluziilor scrise am sa depun si acte doveditoare in acest sens.
Astfel, la data de 03.10.2013, la cconcluziile scrise am atasat
a) cele doua cereri catre tribunal cu stampila de primire a acestora;
b) copie grefa tribunal de pe Decizia Civila;
c) copie de pe prima pagina a contestatiei in anulare cu stampila de primire a tribunalului.
Cu toate acestea instanta nu a luat in copsiderare dovezile clare depuse la dosar si a respins contestatia ca tardiv introdusa, considerand ca am luat la cunostinta despre Decizia din recurs in luna Octombrie 2012 si am depus contestatia in data de 22.03.2013 (data cind aceasta aparea inregistrata), fiind in afara termenului prevazut de lege.
Instanta a luat in calcul data la care decizia a fost tehnoredactata si in loc sa ia in considerare termenul de depunere a luat seama data la care a fost inregistrate.
Oricum contestatia a fost depusa in termenul lega, prevazut de art 319 C pr civ.
Va rog sa-mi dati un sfat cu privire la atacarea acestei decizii din contestatia in anulare.
Ea acum se poate ataca conform art. 320 alin 3 , cu revizuire sau o noua contestatie in anulare.
Ceea ce nu stiu si solicit un sfat este pe care din ele sa o formulez si totodata la ce articol si alineat ma pot incadra sa pot ataca decizia de tardivitate invocate de instanta. Va multumesc mult.

 
 
 
 

SCRIE UN RĂSPUNS


*
*
*
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Reff & Asociații | Deloitte Legal, recunoscută ca societate de avocați de top de către Legal 500 2026. Zece arii de practică sunt recomandate în prestigiosul clasament internațional
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
Cum își pune oamenii în valoare o firmă din elita pieței | Povestea Andradei Rusan, studenta care ‘fura meserie’ în stagiile de vară ale RTPR, cucerită de focusul echipei pe rigoare juridică și de munca la cele mai înalte standarde, iar mai apoi a urcat pas cu pas până pe poziția de Counsel: „Realmente cred că RTPR este o excelentă școală de avocatură la cel mai înalt nivel. Performanța reală în avocatura de business nu e un sprint, ci un maraton”
România și Polonia, condamnate în primă instanță să plătească vaccinurile Pfizer comandate și anulate. Lexters ̸ Stănescu Vasile & Asociaţii și Strelia CVBA apără România în acest proces cu miză de 615 mil. €
Patru case locale de avocați se afirmă în topul global al celor mai bune 100 de firme implicate în arbitraje internaționale | ZRVP, Filip & Company, TZA și LDDP gestionează 30 de arbitraje în curs, cu o valoare agregată de aproximativ 4,1 miliarde de dolari și rămân pilonii prezenței românești în GAR 100, ediția 2026
CMS îi numește pe Horea Popescu și Andrzej Pośniak în rolurile de Managing Directors în Europa Centrală și de Est | Stephen Millar, Managing Partner CMS UK: ”CMS este cea mai mare firmă de avocatură din regiune și suntem convinși că Andrzej și Horea vor valorifica acest fundament solid pentru a consolida și mai mult reputația noastră de firmă de avocatură de top în ECE”
LMG Life Sciences EMEA Awards 2026 | Cinci firme sunt în cursa pentru ”Romania Firm of the Year”, o casă de avocatură locală intră în bătălia paneuropeană din White Collar Crime și un singur avocat român este nominalizat individual. Lista scurtă, pe care sunt și NNDKP și Popescu & Asociații, arată o piață în care casele independente locale continuă să conteze, dar concurează cu rețele regionale la fel de capabile să capteze mandate sofisticate în sectorul Life Sciences
Achiziții Publice | Cristina IVAN, Managing Partner Ivan şi Asociaţii: Arhitectura colectivă a ofertei - Cine ofertează, ce se evaluează, cui i se atribuie şi cine, în realitate, execută
Inflația la control | Instanța confirmă: Fiscul datorează și actualizarea cu inflația, nu doar dobânda fiscală. Soluție obținută de Băncilă, Diaconu și Asociații, cu o echipă coordonată de Emanuel Băncilă (Partener)
Dispute-Resolution.Center: România în Legal 500 EMEA (2026) – White-collar crime | O practică cu mai multe centre de putere: firmele cu activitate intensă, avocații care dau greutate practicii și dosarele care au contat în evaluare
In-houseLegal: Loredana Coraș, Country Legal Counsel la PKO Bank Polski România, distinsă cu premiul Compliance Innovator la Lexology European Awards 2026 | ”Următoarea etapă a inovației în compliance și în activitatea juridică va fi definită de capacitatea de a integra tehnologia într-un mod responsabil, fără a pierde din vedere rolul acestei funcții, acela de a proteja banca”, spune unul dintre cei mai vizibili avocați interni din Europa
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...