Cum sa procedez ?
Mioara , 22 Martie 2011 14:46 | Un raspuns
Buna ziua, as dori sa pun urmatoarea intrebare: Astept un contract de munca in Germania pentru luna mai, intre timp am fost chemata la un loc de munca in tara cu un contract pe 6 luni, iar in cazul in care apare contractul pentru Germania nu as vrea sa renunt la acea plecare (este vorba de un contract pe 2 luni pt Germania). Intrebare : cum trebuie sa procedez pt a-mi onora contractul de Germania si sa ma pot intoarce inapoi in continuare la firma din tara fara ca vreo parte sa fie afectata(se poate ?). Sau cum pot sa plec in cazul in care nu imi mai este permis sa ma intorc la locul de munca din Romania. Sunt consecinte? Multumesc
Răspunsuri
|
1-1 din 1 |
|
SCRIE UN RĂSPUNS
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
O nouă serie de promovări la biroul Kinstellar din București. Șapte avocați din mai multe arii de practică fac un pas înainte în carieră. Theodor Artenie urcă pe poziția de Partner, iar Lidia Zărnescu și Răzvan Constantinescu devin Counsels | Iustinian Captariu, Office Managing Partner: ”Forța biroului nostru vine din talentul, colaborarea și angajamentul comun al întregii echipe”
Healthcare, Pharma & Life Sciences | În avangarda unui sector definit de o rară complexitate, Bondoc & Asociații rămâne pentru multe companii prima opțiune pentru mandate complexe în care excelența juridică este potențată de cunoașterea profundă a ecosistemului Sănătății. Palmaresul firmei în mandate de mare valoare și recunoașterea internațională constantă subliniază un standard profesional de top care oferă clienților viziunea strategică necesară pentru o creștere sustenabilă pe termen lung
Legiteam | Kinstellar is looking for a talented and ambitious lawyer to be part of our employment team in Bucharest
Filip & Company asistă Grupul DIGI Communications la intrarea pe piața telecomunicațiilor din Regatul Unit | Echipa, coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partener)
Cum își pune oamenii în valoare o firmă din elita pieței | Povestea Andradei Rusan, studenta care ‘fura meserie’ în stagiile de vară ale RTPR, cucerită de focusul echipei pe rigoare juridică și de munca la cele mai înalte standarde, iar mai apoi a urcat pas cu pas până pe poziția de Counsel: „Realmente cred că RTPR este o excelentă școală de avocatură la cel mai înalt nivel. Performanța reală în avocatura de business nu e un sprint, ci un maraton”
Achiziții Publice | Cristina IVAN, Managing Partner Ivan şi Asociaţii: Arhitectura colectivă a ofertei - Cine ofertează, ce se evaluează, cui i se atribuie şi cine, în realitate, execută
Inflația la control | Instanța confirmă: Fiscul datorează și actualizarea cu inflația, nu doar dobânda fiscală. Soluție obținută de Băncilă, Diaconu și Asociații, cu o echipă coordonată de Emanuel Băncilă (Partener)
In-houseLegal: Loredana Coraș, Country Legal Counsel la PKO Bank Polski România, distinsă cu premiul Compliance Innovator la Lexology European Awards 2026 | ”Următoarea etapă a inovației în compliance și în activitatea juridică va fi definită de capacitatea de a integra tehnologia într-un mod responsabil, fără a pierde din vedere rolul acestei funcții, acela de a proteja banca”, spune unul dintre cei mai vizibili avocați interni din Europa
PNSA obține o soluție definitivă favorabilă la ÎCCJ într-un litigiu complex întemeiat pe îmbogățire fără justă cauză. Echipa, coordonată de Camelia Pătrașcu (Partener), cu implicarea, în diferite faze procedurale, a unei echipe extinse
Filip & Company anunță promovările anuale: Rebecca Marina devine partener, opt counsels și șase senior associates fac un pas înainte în carieră | Cristina Filip, co-managing partner Filip & Company: ”O recunoaștere a performanței individuale deosebite a colegilor noștri, dar și o dovadă că echipa susține creșterea noilor generații de lideri”
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...










Fata de situatia descrisa de dumneavoastra, in conditiile in care se doreste atat mentinerea contractului de munca incheiat pe perioada determinata in Romania, cat si onorarea contractului de munca in Germania, ati putea incerca sa obtineti un concediu fara plata de la angajatorul cu care aveti incheiat / urmeaza sa incheiati contractul de munca in Romania, pe perioada cat urmeaza sa desfasurati munca in Germania. In cazul in care angajatorul nu este de acord cu o asemenea propunere si dumneavoastra doriti totusi sa onorati contractul de munca in Germania, nu va ramane alta optiune decat renuntarea la locul de munca din Romania, prin demisie. Cu alte cuvinte, contractul de munca incheiat in Romania ar urma sa inceteze la initiativa dumneavoastra, fara posibilitatea de a fi reactivat la intoarcerea din Germania (asta doar daca angajatorul nu ar fi de acord cu încheierea unui nou contract de munca).
Recomandă | 0 useri au recomandat acest răspuns