ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii
 

POPESCU & ASOCIAȚII SPRL

Loredana POPESCU, Avocat Asociat

Contact:

Cube Victoriei Center, Etaj 13
Str. Buzești nr. 75-77
Sector 1, București
T: +40 21 589 73 53
E-mail: Loredana.POPESCU@popescu-asociatii.ro

Loredana POPESCU asistă în mod regulat companii de renume în negocieri de contracte și transferuri importante de business-uri, precum și în chestiuni legate de achiziții publice, concesionare de domenii publice și lucrări de interes public și, de asemenea, aspecte adiacente precum drept administrativ, finanțare de proiecte, construcții, energie și resurse naturale, IT&C .

Loredana are, de asemenea, o practică dezvoltată în zona de litigii comerciale, civile și administrative, inclusiv litigii contractuale, dar și litigii imobiliare, inclusiv restituirea proprietăților naționalizate și exproprierea, incidente legate de procedurile de executare silită. Ea reprezintă în mod regulat un număr mare de companii locale sau internaționale în negocierile legate de prevenirea sau încetarea litigiilor.

Este Practician în Insolvență certificat de Uniunea Națională a Practicienilor în Insolvență.

Loredana este unul dintre cei mai buni avocati pe care îi cunosc în materie de PPP și litigii derivate. Înțelege foarte bine natura muncii și este foarte eficientă și pragmatică în urmărirea soluțiilor. Este de nota 10 de asemenea.” (Benchmark Litigation 2020)

"Abilitatea sa deosebită este înțelegerea corectă a nevoilor noastre și a efectelor potențiale ale chestiunilor juridice. Un practicant fantastic, cu o cunoaștere supranaturală a legislatiei românești.” (IFLR 1000 2020

Loredana Popescu este deosebită, foarte bună atât pe parte comercială, fuziuni și achiziții, cât și în privința achizițiilor publice. Nu câștigă doar mandatul ci și continuă să se implice, mai degraba decât să îl delege avocaților tineri. Este meticuloasă și are grijă de fiecare detaliu, orientată către obiectiv, foarte bine conectată și devine disponibilă de fiecare dată când e nevoie.” (Legal 500 EMEA 2020)

Loredana este unul dintre cei mai stimați avocați în aria dezvoltării de proiecte în România, astfel încât faptul că o avem alături este un câștig.(IFLR 1000 2020)

Educație și afilieri profesionale

►    Practician în Insolvență, Uniunea Națională a Practicienilor în Insolvență

►    Universitatea Ovidius din Constanța, Master în Drept Public

►    Universitatea Româno-Americană București, Master în Dreptul Afacerilor

►    Universitatea Româno-Americană București, Diploma de Licență în Drept

►    Membru al Baroului București

 
CELE MAI COMENTATE
VIZUALIZATE
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Real Estate)
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Drept Societar și Comercial)
Filip & Company asistă NextUp Solutions în procesul de vânzare către Symfonia. Andreea Bănică (counsel): ”Tranzacția confirmă încă o dată că ecosistemul tech românesc este suficient de matur pentru a atrage interesul unor jucători internaționali serioși”
LegiTeam | Mitel & Asociații caută avocat stagiar pentru practica de Drept Societar și Comercial
bpv GRIGORESCU ȘTEFĂNICĂ a oferit consultanță companiei germane de tehnologie cbs în achiziția diviziei SAP a SkyConsult | Cristina Daianu (Partener): ”A fost o tranzacție deosebit de dificilă. Proiectul a combinat elemente brownfield și greenfield”
Women Lawyers | Să fii femeie în lumea avocaturii de business de astăzi înseamnă atât provocări, cât și oportunități semnificative. Dana Bivol (Partener): ”Alături de ceilalți colegi parteneri am reușit să creăm o firmă cu un brand puternic, recunoscut pentru expertiza sa, atât pe plan local, cât și internațional. Popescu & Asociații oferă un mix ideal de oportunități profesionale, mediu de lucru pozitiv și resurse pentru dezvoltare personală și profesională”
Proiectul eșuat de lobby, prin care liderii Alianței pentru Unirea Românilor ar fi beneficiat de o întâlnire și o ședință foto cu Donald Trump la reședința din Mar-a-Lago (Florida) se lasă cu un proces în SUA. Pretenții de 4,6 mil. USD pentru că șefii partidului AUR nu s-au întâlnit cu înalți oficiali americani, peste Ocean
Activitate intensă în practica de Employment de la NNDKP, firmă cu una dintre cele mai mari și performante echipe de avocați specializați în oferirea de asistență juridică pe întregul spectru de aspecte de Dreptul Muncii, într-o perioadă în care solicitările clienților s-au diversificat | Roxana Abrașu (Partener): ”Avem situații care presupun complexitate prin anvergura și impactul global adus, dar și situații unde se ridică subiecte diverse sau sensibile ce trebuie gestionate cu prudență pentru a asigura că sunt abordate ținând cont de numeroasele reglementări aplicabile și se finalizează cu luarea măsurilor corespunzătoare”
Rising Stars | Raluca Biță, unul dintre cei mai buni studenți ai generației sale, a ales să profeseze în sfera Dreptului financiar-bancar în echipa Filip & Company: ” Una dintre principalele mele așteptări a fost să găsesc un mediu care să mă stimuleze intelectual și să-mi ofere ocazia de a rezolva probleme complexe și am întâlnit exact asta. Fiecare caz aduce provocări unice, care necesită o combinație de cunoștințe juridice, gândire critică și creativitate în găsirea celor mai bune soluții pentru clienți”
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
Filip & Company asistă Conversion Marketing, parte a grupului eMAG, la transferul activității Profitshare către 2Performant
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | De vorbă cu Andrei Cosma (BACIU PARTNERS), revenit în avocatura locală după ce a activat ca general counsel pentru o firmă de tehnologie din Malta: ”Cred că succesul în avocatură apare atunci când un avocat înțelege cu adevărat distincția - și îmbinarea - dintre profesia de avocat și avocatura ca business. Ambele concepte au o importanță de sine stătătoare și trebuie creată o simbioză pentru a tinde spre succes”
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...