Deficit de cont curent de 5 miliarde de euro după primul trimestru din 2023
15 Mai 2023 Agerpres
În primele două luni ale acestui an, contul curent al balanţei de plăţi a înregistrat un deficit de 2,614 miliarde euro, cu 17,15% mai mic faţă de cel de 3,155 miliarde euro din perioada similară a anului trecut.
Contul curent al balanţei de plăţi a înregistrat un deficit de 5 miliarde de euro, în perioada ianuarie - martie 2023, în scădere comparativ cu 5,43 miliarde de euro în perioada similară a anului trecut, potrivit datelor Băncii Naţionale a României, publicate luni.
În primele două luni ale acestui an, contul curent al balanţei de plăţi a înregistrat un deficit de 2,614 miliarde euro, cu 17,15% mai mic faţă de cel de 3,155 miliarde euro din perioada similară a anului trecut.
În structura acestuia, balanţa bunurilor a consemnat un deficit mai mic cu 150 milioane de euro în primul trimestru din 2023, balanţa serviciilor a înregistrat un excedent mai mare cu 578 milioane de euro, balanţa veniturilor primare a înregistrat un deficit mai mare cu 148 milioane de euro, iar balanţa veniturilor secundare a înregistrat un excedent mai mic cu 155 milioane de euro, precizează banca centrală.
În primele două luni ale acestui an, contul curent al balanţei de plăţi a înregistrat un deficit de 2,614 miliarde euro, cu 17,15% mai mic faţă de cel de 3,155 miliarde euro din perioada similară a anului trecut.
În structura acestuia, balanţa bunurilor a consemnat un deficit mai mic cu 150 milioane de euro în primul trimestru din 2023, balanţa serviciilor a înregistrat un excedent mai mare cu 578 milioane de euro, balanţa veniturilor primare a înregistrat un deficit mai mare cu 148 milioane de euro, iar balanţa veniturilor secundare a înregistrat un excedent mai mic cu 155 milioane de euro, precizează banca centrală.
Datoria externă totală a crescut cu 10,16 miliarde de euro. În structură, datoria externă pe termen lung a însumat 107,27 miliarde de euro la 31 martie 2023 (69,3% din totalul datoriei externe), în creştere cu 9,8% faţă de 31 decembrie 2022. Datoria externă pe termen scurt a înregistrat nivelul de 47,45 miliarde de euro (30,7% din totalul datoriei externe), în creştere cu 1,3% faţă de 31 decembrie 2022.
Rata serviciului datoriei externe pe termen lung a fost 14,6% în perioada ianuarie - martie 2023, comparativ cu 16,2% în anul 2022. Gradul de acoperire a importurilor de bunuri şi servicii la 31 martie 2023 a fost de 5,1 luni, în comparaţie cu 4,4 luni la 31 decembrie 2022.
Gradul de acoperire a datoriei externe pe termen scurt, calculată la valoarea reziduală, cu rezervele valutare la BNR la 31 martie 2023 a fost de 90,9%, comparativ cu 80,2% la 31 decembrie 2022.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 6887 / 20673 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
PNSA a asistat Grupul Société Générale în finalizarea vânzării BRD Pensii. Echipa, coordonată de Silviu Stoica (Avocat Asociat) și Florian Nițu (Avocat Asociat Coordonator)
NNDKP, parte din echipa juridică internațională care a asistat Metinvest în achiziția ArcelorMittal Iași
Mușat & Asociații obține o nouă victorie definitivă pentru NUROL într-un proiect strategic de infrastructură rutieră
Apreciată constant de ghidurile juridice internaționale pentru mandatele sofisticate, practica de Capital Markets a CMS România a devenit, prin consistență și profunzime, unul dintre pilonii reputației firmei pe piața locală și un reper important în rețeaua sa regională | De vorbă cu Cristina Reichmann (Partener) despre disciplina pregătirii pentru bursă, finețea aplicării regulilor de piață și forța unei echipe care lucrează articulat, cu roluri clare și obiective aliniate
Record de promovări la Țuca Zbârcea & Asociații: trei noi parteneri și alte 16 numiri interne | Florentin Țuca, Managing Partner: ”Această serie de promovări, una dintre cele mai extinse din istoria noastră, coincide cu aniversarea a 20 de ani de la fondarea firmei, un moment ce reconfirmă valoarea, profesionalismul și dăruirea întregii noastre echipe”
Filip & Company a organizat în parteneriat cu Asociația Studenților în Drept cea de-a zecea ediție a Concursului de negocieri simulate „Teodora Tudose”
MAXIM ̸ Asociații asistă EMSIL TECHTRANS în tranzacția imobiliară încheiată cu METSO pentru o proprietate industrială din Oradea
Kinstellar a consiliat GEA Group, firmă cu operațiuni în peste 150 de țări, cu privire la crearea unui joint venture cu RebelDot, companie de tehnologie din Cluj-Napoca. Echipa care a gestionat proiectul a fost condusă de Rusandra Sandu (Partner) și Mihai Stan (Managing Associate)
Mitel & Asociații dezvoltă o practică de litigii construită în jurul unui nucleu de avocați cu mare experiență, capabilă să ducă la capăt mandate complexe cu impact financiar și reputațional major, într-o piață în care disputele devin tot mai tehnice și mai dure | De vorbă cu Magda Dima (Partener) despre cum se construiește strategia, se evaluează riscurile și se formează generația nouă de litigatori
Echipa de Concurență a RTPR îmbină experiența cu precizia operațională, într-o formulă remarcată în Legal 500 și Chambers | De vorbă cu partenerii Valentin Berea și Roxana Ionescu despre modul de lucru care privilegiază consistența și rigoarea, cu rezultate ce confirmă profesionalismul și anvergura practicii
NNDKP, Popescu & Asociații și ZRVP au cei mai mulți profesioniști listați în Benchmark Litigation - 2025. Ce avocați au intrat în liga „Litigation Stars” și prin ce s-au remarcat firmele aflate în plutonul de forță al practicii
Mușat & Asociații confirmă, în Real Estate, forța unei echipe obișnuite să lucreze sub presiunea timpului și a reglementărilor, menținând proiectele pe un traseu sigur de la due diligence la implementare | De vorbă cu Monia Dobrescu (Partener) despre combinația de rigoare juridică, luciditate în evaluarea riscurilor și creativitate în soluții, într-o periodă plină de provocări
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





