
Crăciun (APAPR): Volatilitatea foarte mare pe pieţe a fost oglindită inclusiv de evoluţia fondurilor de pensii din România
10 Aprilie 2025
AgerpresÎn ceea ce priveşte perioada de suspendare a unor taxe vamale pentru 90 de zile şi impactul acestei decizii, Crăciun a afirmat că suntem într-un context în care previziune exacte sunt foarte greu de făcut.
Volatilitatea foarte mare de pe pieţele financiare din aceste zile a fost oglindită de evoluţia fondurilor de pensii din toată lumea, inclusiv din România, a declarat, joi, preşedintele Asociaţiei pentru Pensiile Administrate Privat din România (APAPR), Radu Crăciun, prezent la conferinţă anuală "PensionsEurope 2025".
"Trebuie să spunem că mişcările de pe pieţele financiare au avut o influenţă practic asupra tuturor fondurilor de pensii din lume, pentru că fondurile de pensii investesc prin definiţie pe burse, pe piaţa titlurilor de stat, ori ceea ce am văzut în aceste zile a fost o nervozitate foarte mare, o volatilitate foarte mare pe aceste pieţe. Ori aceasta a fost oglindită inclusiv de evoluţia fondurilor de pensii din lume şi inclusiv din România. Acum ceea ce noi trebuie să facem, să recunoaştem faptul că în istoria recentă a fondurilor de pensii private din Românie şi nu numai, au mai existat astfel de episoade. Haideţi să ne gândim la perioada pandemiei, de exemplu, când iarăşi bursele au avut de suferit pe termen scurt. Au fost anumite decizii politice care iarăşi au avut un impact negativ, dar ceea ce e important să ne aducem aminte este faptul că pieţele şi-au revenit şi, practic, creşterea activelor fondurilor de pensii a fost reluată. Ceea ce cred că este de aşteptat şi în momentul de faţă, ca după o perioadă de volatilitate să ne reîntoarcem la recuperarea, nu doar la recuperarea pierderilor, dar la creşterea în continuare a valorii activelor în care investim", a spus Radu Crăciun, întrebat de jurnalişti cum au fost afectate fondurile de pensii de evoluţia pieţelor financiare din ultima perioadă.
"Trebuie să spunem că mişcările de pe pieţele financiare au avut o influenţă practic asupra tuturor fondurilor de pensii din lume, pentru că fondurile de pensii investesc prin definiţie pe burse, pe piaţa titlurilor de stat, ori ceea ce am văzut în aceste zile a fost o nervozitate foarte mare, o volatilitate foarte mare pe aceste pieţe. Ori aceasta a fost oglindită inclusiv de evoluţia fondurilor de pensii din lume şi inclusiv din România. Acum ceea ce noi trebuie să facem, să recunoaştem faptul că în istoria recentă a fondurilor de pensii private din Românie şi nu numai, au mai existat astfel de episoade. Haideţi să ne gândim la perioada pandemiei, de exemplu, când iarăşi bursele au avut de suferit pe termen scurt. Au fost anumite decizii politice care iarăşi au avut un impact negativ, dar ceea ce e important să ne aducem aminte este faptul că pieţele şi-au revenit şi, practic, creşterea activelor fondurilor de pensii a fost reluată. Ceea ce cred că este de aşteptat şi în momentul de faţă, ca după o perioadă de volatilitate să ne reîntoarcem la recuperarea, nu doar la recuperarea pierderilor, dar la creşterea în continuare a valorii activelor în care investim", a spus Radu Crăciun, întrebat de jurnalişti cum au fost afectate fondurile de pensii de evoluţia pieţelor financiare din ultima perioadă.
În ceea ce priveşte perioada de suspendare a unor taxe vamale pentru 90 de zile şi impactul acestei decizii, Crăciun a afirmat că suntem într-un context în care previziune exacte sunt foarte greu de făcut.
"Vedem că lucrurile se schimbă de la o zi la alta, dar dacă luăm o perspectivă pe o perioadă de ani de zile, atunci dintr-o dată avem, să spunem, alte motive de optimism", a susţinut preşedintele APAPR.
De asemenea, el a vorbit jurnaliştilor despre ponderea mare a activelor pe care fondurile de pensii o investesc local.
"România are o situaţie particulară în care, dacă ne uităm la ţările membre OCDE, fondurile de pensii din România sunt pe locul 2 ca patriotism, dacă vreţi. Deci pe locul 1 este Turcia, pe locul 2 sunt fondurile din România care investesc peste 95% din bani în România. Asta este şi explicaţia pentru care, poate veţi observa, Bursa de la Bucureşti a fost între cele mai puţin volatile în perioada aceasta şi pentru faptul că fondurile de pensii au o acţiune de stabilizare a pieţelor locale. Chiar dacă bursa românească a scăzut, ea nu a scăzut atât de mult cum au scăzut cele externe. Iată un beneficiu de a avea nişte investitori instituţionali foarte puternici, care sunt capabili să stabilizeze pieţele financiare. Şi de asemenea faptul că cea mai mare parte a banilor sunt plasaţi în România, în economia românească, iarăşi este un lucru de bun augur", a adăugat Radu Crăciun.
Pieţele bursiere întreaga lume au reacţionat pozitiv la anunţul preşedintelui Donald Trump că suspendă, pe o perioadă de 90 de zile, unele taxe vamale care vizează alte ţări, cu excepţia Chinei, pentru a acorda timpul necesar oficialilor SUA pentru a negocia cu ţările implicate.
În Europa, bursele au început şedinţa de tranzacţionare cu creşteri semnificative, recuperând o parte din pierderile din ziua precedentă. Astfel, indicele CAC-40 al Bursei de Valori din Paris a crescut cu 6,28 % în deschidere, recuperând cele 3,34 procente pierdute miercuri, şi s-a situat la 7.294,01 puncte, potrivit agenţiei EFE.
Bursa de Valori din Londra a început şedinţa cu o puternică tendinţă de creştere, avansând cu 5,88%. Indicele principal, FTSE-100, se situa, în deschidere, la 8.130,66 puncte (plus 5,88%), însă, de când Trump a anunţat taxele, a pierdut 7,34%.
Indicele DAX 40 al Bursei din Frankfurt a crescut în deschidere cu 8,2%, până la 289 puncte.
Şi Bursa de la Milano a început pe verde şedinţa de joi, indicele FTSE MIB apreciindu-se cu 8,14% la câteva minute de la deschidere.
Principalul indice al Bursei spaniole, IBEX 35, a crescut cu 7,13 % în deschiderea de joi.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 188 / 9600 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Women Lawyers | Pentru Mateea Codreanu, apartenența la echipa Mușat & Asociații, în care a evoluat până la poziția de Partener, a fost decisivă în formarea sa: ”Este o provocare să începi parcursul avocațial ca avocat stagiar într-o firmă de avocatură lider, dar totodată și o premisă pentru o dezvoltare profesională rapidă”
Liviu Togan părăsește Dentons, unde coordona practica de drept penal și investigații și se alătură din nou firmei Mușat & Asociații, pe poziția de Partner: “Revin în cadrul unei echipe pe care o cunosc și în care am încredere”
LMG Life Sciences Awards EMEA 2025 | Kinstellar, Muşat & Asociaţii, NNDKP și Popescu & Asociații, pe lista scurtă din care va fi aleasă peste câteva zile ”South East Europe Firm of the Year”. Popescu & Asociații concurează cu patru firme internaționale de top pentru titlul de ”White Collar Crime Firm of the Year”, iar unul dintre partenerii săi, Mirel Rădescu, este printre cei patru finaliști la categoria ”White Collar Crime Lawyer of the Year”
Avocații Kinstellar spun că semnalul cel mai pregnant din ultima perioadă e dat de proiectele de reorganizare și apreciază că anul acesta va crește numărul companiilor care fac disponibilizări masive. Clienții sunt interesați de consolidarea politicilor privind prevenirea și combaterea hărțuirii la locul de muncă, precum și de regândirea modului de organizare a muncii, pe fondul unei tendințe de creștere a volumului de cauze privind litigiile de muncă | Activitate intensă în practica de Employment, evidențiată de ghidurile juridice internaționale, cu mandate diverse și o echipă expusă la proiecte cu un caracter multidisciplinar
GNP obține o soluție favorabilă pentru un operator de platformă, ce ar putea să contureze o practică constantă și predictibilă, în baza căreia autoritățile de reglementare naționale vor analiza întinderea răspunderii furnizorilor de servicii intermediare. Problemele juridice ridicate în acest litigiu vizează în principal modul de interpretare și aplicare a reglementărilor din Regimul eCommerce și DSA | Avocații Octavian Adam (Partener), Cristina Badea (Senior Associate) și Alice Moisac (Associate), în prim plan
Rising Stars | Eduard Morariu, unul dintre cei mai buni absolvenți ai generației 2022, a ales să profeseze ca avocat la Filip & Company, unde urmărește să se dezvolte în câteva dintre ramurile mai „nișate” ale Dreptului: „Parcursul meu a presupus implicarea în multe dosare de instanță și arbitraj, unele chiar de importanță națională, cu probleme de drept sensibile, dar și cu echipe de avocați excepționali, care le-au făcut față cu o măiestrie la care nu pot decât să aspir”
Cum lucrează echipele Băncilă, Diaconu și Asociații (EY Law) și Grants & Incentives Avisory (EY), în proiectele care vizează accesarea ajutoarelor de stat, în care au o rată de succes mai mare de 90% | Ramificarea multidisciplinară a expertizei permite echipei să ofere clienților o viziune completă asupra pașilor de parcurs și modului în care pot implementa soluțiile propuse, astfel încât să obțină cele mai mari beneficii. Ce servicii integrate asigură clienților și care sunt strategiile pentru maximizarea șanselor de obținere a fondurilor
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
PNSA susține juridic Turneul Internațional Stradivarius
Premieră juridică în România | Popescu & Asociații obține prima despăgubire integrală pentru expropriere: peste 60 mil. lei pentru Viorelo International. Succesul este rezultatul unei strategii juridice riguroase, elaborate și implementate de o echipă interdisciplinară de specialiști
Premieră pe piața avocaturii din România: NNDKP, desemnată pentru a șaptea oară „Firma de avocatură a anului în România” la gala premiilor Chambers Europe 2025. | Ion Nestor, Co-Managing Partner: ” Această recunoaștere, care vine în anul în care sărbătorim 35 de ani de activitate, reprezintă încă o confirmare a poziției de top pe care NNDKP o ocupă pe piața avocaturii din România și validează munca, performanța și rezultatele excelente obținute de întreaga echipă”
Țuca Zbârcea & Asociații a adus la București 100 de avocați din 33 de țări
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...