ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Finanțare de 75% pentru IMM-uri, mărcile lor și nu numai

06 Februarie 2025   |   Bizlawyer

Orice IMM cu sediul în UE care solicită spre înregistrare unul dintre aceste drepturi de proprietate industrială este eligibil pentru aceste subvenții. Mai mult, sunt considerate eligibile inclusiv IMM-urile care deja au beneficiat de acest program în anii anteriori.

 
 
Întreprinderile mici și mijlocii (IMM) care solicită spre înregistrare drepturi de proprietate industrială în acest an își pot recupera până la 75% din valoarea taxelor oficiale, până în valoarea maximă acordată. Prin drepturi de proprietate industrială înțelegem mărci, desene și modele industriale, brevete de invenție și soiuri noi de plante.

Acest demers este efectuat în baza rundei din 2025 a schemei europene de subvenții din Fondul pentru IMM-uri „Ideas Powered for Business”. Programul de finanțare a fost lansat de EUIPO (Oficiul Uniunii Europene pentru Proprietate Intelectuală) pentru prima oară în anul 2021 și a fost reluat anual. El face parte din Planul de acțiune al Comisiei Europene privind proprietatea intelectuală, având scopul să consolideze reziliența și redresarea economică a Uniunii Europene.


Astfel, prin intermediul acestor subvenții, Comisia Europeană încearcă să încurajeze IMM-urile să își înregistreze drepturile de proprietate industrială, pentru a evita riscul de copiere, contrafacere sau utilizare fără permisiune a denumirii, logo-ului, ambalajelor sau altor forme de identificare a produselor și serviciilor comercializate. 

Orice IMM cu sediul în UE care solicită spre înregistrare unul dintre aceste drepturi de proprietate industrială este eligibil pentru aceste subvenții. Mai mult, sunt considerate eligibile inclusiv IMM-urile care deja au beneficiat de acest program în anii anteriori.

Cererea poate fi depusă de către un asociat, un angajat sau un reprezentant autorizat, care acționează în numele IMM-ului respectiv. Fondurile disponibile sunt limitate și se acordă pe principiul „primul venit, primul servit”.

Detalii despre program și cum poate fi completată cererea de rambursare sunt disponibile la următorul link: https://www.euipo.europa.eu/ro/sme-corner/sme-fund/overview

Articol scris de: Tiberiu Protopopescu (senior attorney at law), avocat specializat în proprietate intelectuală în cadrul Schoenherr și Asociații SCA
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

    ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


     

    Ascunde Reclama
     
     

    POSTEAZA UN COMENTARIU


    Nume *
    Email (nu va fi publicat) *
    Comentariu *
    Cod de securitate*







    * campuri obligatorii


    Articol 129 / 9309
     

    Ascunde Reclama
     
    BREAKING NEWS
    ESENTIAL
    BizLawyer celebrează începutul primăverii împreună cu doamnele din departamentele juridice
    RTPR asistă AROBS la achiziția SVT Electronics. Alina Stăvaru (Partner) și Andrei Toșa (Managing Associate), în prim plan
    LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Corporate and M&A Practice Group (2-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
    bpv GRIGORESCU ȘTEFĂNICĂ a consiliat compania Autonom International în preluarea unui pachet de 20% din acțoiunile Eazy Asigurări
    Lady Lawyer | De vorbă cu Ana-Maria Baciu, Managing Partner, BACIU PARTNERS: ”Experiența mea a arătat de cele mai multe ori că diferențele nu există între femei și bărbați, cât între oameni mai dispuși, și respectiv mai puțin dispuși, să accepte, să înțeleagă și să îmbrățișeze schimbarea, de orice fel ar fi aceasta”
    Soluție de referință a avocaților Țuca Zbârcea & Asociații | Plafonarea prețului energiei electrice și gazelor naturale: Instanța decide că prevederile legale trebuie interpretate în favoarea consumatorilor
    Decizie de referință a ICCJ în ceea ce privește revocarea ilegală de către Ministerul Finanțelor Publice a ajutorului de stat acordat unui operator economic | Echipa Mușat & Asociații care a obținut soluția, coordonată de Angela Porumb (Partner)
    Lady Lawyer | De vorbă cu Mihaela Ion, Partener PNSA: ”În fiecare moment important al vieții mele profesionale am simțit cum fiecare om din jurul meu a contribuit la pașii ce au urmat. Povestea continuă de aproape 20 de ani alături de echipa PNSA, pe care o simt deja ca parte din familie; spun asta pentru că au fost prezenți în orice etapă a vieții și devenirii mele ca om”
    Managing IP EMEA Awards 2025 | Muşat & Asociaţii, Baciu Partners, Milcev Burbea și Răzvan Dincă & Asociaţii, printre firmele aflate pe lista scurtă pentru titlul de “Firma anului în România” în fiecare dintre cele trei domenii analizate. Cum arată clasamentele întocmite de piața locală de ghidul juridic internațional specializat în IP
    Cum lucrează avocații firmei Popescu & Asociații în proiectele care vizează accesarea ajutoarelor de stat, ce servicii integrate asigură clienților și care sunt strategiile pentru maximizarea șanselor de succes | Loredana Popescu (Partener): ”Rezultatele noastre includ un număr semnificativ de aplicații acceptate, creșterea rentabilității și succesul pe termen lung al afacerilor clienților”
    Bondoc și Asociații SCA obține un nou succes în materia achizițiilor publice ce aduce clarificări importante în domeniu
    Cum îi sprijină avocații GNP Guia Naghi și Partenerii pe clienții care solicită asistență în proiecte de obținere și implementare a ajutoarelor de stat și ce anume fac pentru a le spori șansele de succes | Manuela Guia (Managing Partner): „Considerăm că ar fi benefic să se acorde o atenție sporită industriilor cu potențial ridicat de creștere, cum ar fi tehnologiile verzi și digitalizarea. De asemenea, ar fi utilă o simplificare a procesului administrativ, pentru a facilita accesul mai rapid la finanțare și a reduce incertitudinea pentru investitori”
     
    Citeste pe SeeNews Digital Network
    • BizBanker

    • BizLeader

        in curand...
    • SeeNews

      in curand...