Ministrul Energiei: Am finalizat un proiect de lege prin care se pot face exproprieri în termen foarte scurt, pentru reţele
18 Februarie 2026 Agerpres
El a subliniat că există deja un grup de lucru, împreună cu premierul României, cu Ilie Bolojan, pentru a grăbi avizarea acestui act normativ, care va reduce cu cel puţin 80% timpii în care se fac toate reţelele din România.
Ministerul Energiei a finalizat un proiect de lege prin care, pe modelul de la Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, se vor putea face exproprieri pentru reţele de transport şi distribuţie a energiei electrice într-un termen foarte scurt, a anunţat, miercuri, ministrul de resort, Bogdan Ivan, la finalul şedinţei Comandamentului Energetic.
"În momentul de faţă, noi avem aproximativ 80% din reţea veche de circa 30 de ani. Se lucrează la modernizarea ei, dar evident că este un ritm destul de lent. Din acest punct de vedere, avem două soluţii la care lucrăm acum şi, chiar astăzi, înainte să vin la Comandament, am finalizat un proiect de lege prin care, pe modelul de la Compania Naţională de Autostrăzi, de la CNAIR, vom putea face exproprieri, într-un termen foarte scurt, pe tot ce înseamnă reţele de transport şi distribuţie a energiei electrice şi stocare", a spus ministrul.
"În momentul de faţă, noi avem aproximativ 80% din reţea veche de circa 30 de ani. Se lucrează la modernizarea ei, dar evident că este un ritm destul de lent. Din acest punct de vedere, avem două soluţii la care lucrăm acum şi, chiar astăzi, înainte să vin la Comandament, am finalizat un proiect de lege prin care, pe modelul de la Compania Naţională de Autostrăzi, de la CNAIR, vom putea face exproprieri, într-un termen foarte scurt, pe tot ce înseamnă reţele de transport şi distribuţie a energiei electrice şi stocare", a spus ministrul.
El a subliniat că există deja un grup de lucru, împreună cu premierul României, cu Ilie Bolojan, pentru a grăbi avizarea acestui act normativ, care va reduce cu cel puţin 80% timpii în care se fac toate reţelele din România.
"Mă refer, în primul, la birocraţia, care ne blochează şi, pe model de autostrăzi, facem şi reţele electrice", a precizat Ivan.
Pe de altă parte, acesta a menţionat că va fi actualizată şi legislaţia în alt domeniu, respectiv în ceea ce priveşte fondul forestier, deoarece sunt zone în care echipele nu pot interveni în cursul verii pentru a curăţa vegetaţia în preajma liniilor de medie şi joasă tensiune.
"Şi, doi, actualizăm legislaţia într-un alt domeniu, referitor la fondul forestier. Sunt zone în care echipele nu pot să intervină în cursul verii, pentru că e fond forestier, e arie naturală protejată, şi nu pot să cureţe de vegetaţii şi de copaci anumite zone limitrofe liniilor de medie şi înaltă tensiune. Şi atunci, când bate vântul şi vine zăpada, cad copacii peste acele linii şi, evident, ne pun pe noi în situaţii foarte dificile. Din acest motiv, iubesc natura, dar unde e lege, unde e interes al statului, trebuie să acţionăm. Aşa că actualizăm legislaţia şi acolo, ca să nu mai fim blocaţi de arii protejate şi de alte de artificii care fac foarte mult rău României şi sistemului energetic naţional", a punctat Bogdan Ivan.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 268 / 10741 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
RTPR asistă Macquarie Asset Management într-o tranzacție în distribuția energiei electrice de aproximativ 700 mil. € cu o echipă coordonată de Roxana Ionescu (Partner) | Costin Tărăcilă (Managing Partner): ”Tranzacția reprezintă încheierea unui ciclu investițional complet pentru Macquarie Asset Management în acest portofoliu, pe parcursul căruia RTPR a avut privilegiul de a acționa în calitate de consultant juridic de încredere de la investiție până la exit”
Filip & Company a asistat Banca Transilvania în cea mai mare emisiune de obligațiuni din CEE, prin care a atras un miliard de Euro de pe piețele externe. Clifford Chance a fost alături de consorțiul de bănci de investiții în acest proiect | “Astfel de tranzacții ridică standardele și creează repere pentru viitoarele finanțări”, spun avocații
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
Filip & Company a organizat etapa finală a Concursului de Procese Simulate de Drept Civil, dedicat studenților din anul II
INTERVIU - De vorbă cu Ana-Maria Andronic, fondatoarea Andronic and Partners, despre parcursul echipei care a ales să facă lucrurile diferit față de modelul tradițional de „Big Law”, mizând pe agilitate și profunzime profesională: ”Țelul meu, ca profesionist și manager, este să creez echipe cât mai independente și autonome; încurajez idei contrare și noi, sunt alături de colegi ori de câte ori au nevoie de mine sau simt că pot fi o valoare adaugată într-un proiect” | Mandatele cross-border și tranzactiile complexe au adus firma pe radarul ghidurilor juridice internaționale
RTPR contribuie la clarificarea jurisprudenței privind biletele la ordin într-un litigiu financiar-bancar cu miză de aproximativ 1,5 milioane RON. Alexandru Stănoiu (Counsel) și Șerban Nițulescu (Associate), în prim plan
CMS alături de Scatec în finanțarea unui portofoliu de proiecte solare de 190 MW în România | Echipa multidisciplinară, cu Ramona Dulamea (Senior Counsel) și Varinia Radu (Partener), în prim plan
Un nou front juridic la Washington | Forty Management AG acționează România în judecată la ICSID. Schoenherr (Viena) și Daniel F. Visoiu sunt alături de reclamanți în acest arbitraj în care România este reprezentată printr-o structură instituțională complexă, care include și Banca Națională a României, într-o notă ce sugerează implicații financiare sau monetare deosebite
Eșec de strategie juridică sau impas suveran? România, sancționată repetat în SUA pentru că ascunde activele ce pot fi executate de familia Micula. Săptămâna aceasta a fost obligată la plata unei amenzi noi, de 5,8 milioane de dolari, ridicând totalul penalităților la 21 milioane de dolari | Cazul Micula vs România a devenit „pacientul zero” într-o dezbatere juridică amplă care vizează arhitectura tratatelor de investiții în interiorul Uniunii Europene
RTPR obține definitiv peste 1,7 mil. € pentru un client din zona ONG, în urma anulării a 80 de contracte de vânzare într-un litigiu de proprietate cu peste 90 de pârâți | Alexandru Stănoiu (Counsel) și Șerban Nițulescu (Associate), în prim plan
Studiu LSEG Data & Analytics Q1 2026 | Piața globală de M&A a crescut cu 27% în primul trimestru, cu un avans spectaculos în Europa, unde a atins maximul ultimilor opt ani. CMS și DLA Piper continuă să stralucească în topul global al consultanților juridici, Clifford Chance și Schoenherr rămân active în clasamentele continentale, iar în Top 20 Europa de Est sunt vizibile doar două firme cu birou la București
Bondoc & Asociații anunță 10 promovări, inclusiv un nou Partener | Lucian Bondoc (Managing Partner): ”Firma va continua să urmeze aceeași abordare, în care recunoașterea meritocratică și echitabilă a expertizei și a contribuției la obiectivele noastre comune joacă un rol esențial”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





