ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Preşedintele BNS: S-a creat un ecosistem extrem de periculos în justiţie, de recompensare cu salarii şi pensii generoase

07 Mai 2025   |   Agerpres

Acesta le-a spus celor doi candidaţi din turul al doilea al alegerilor prezidenţiale, George Simion şi Nicuşor Dan, prezenţi la Congres, că au o răspundere uriaşă dacă vor ajunge la şefia statului.

 
 
S-a creat un ecosistem extrem de periculos în justiţie, de recompensare cu salarii care cresc în spirală anual şi cu pensii generoase, a declarat, miercuri, preşedintele Blocului Naţional Sindical (BNS), Dumitru Costin.

"În primul rând este criza din justiţie, unde s-a creat, în timp, un ecosistem prin care se recompensează singuri cu salarii care cresc în spirală anual, cu pensii generoase, dar şi cu un mecanism prin care cei care se pensionează din justiţie la vârste fragede, a doua zi după încasarea primei pensii şi îşi iau din nou robele, se reintegrează în sistemul de justiţie. S-a creat un ecosistem extrem de periculos. Ceea s-a întâmplat recent cu Curtea de Apel şi cu demonstraţia de forţă în două zile consecutive, în opinia noastră, este o demonstraţie de forţă a justiţiei din România, că poate să facă aproape orice în această ţară", a afirmat Dumitru Costin, la Congresul BNS.


Acesta le-a spus celor doi candidaţi din turul al doilea al alegerilor prezidenţiale, George Simion şi Nicuşor Dan, prezenţi la Congres, că au o răspundere uriaşă dacă vor ajunge la şefia statului.

"Preţul pentru alegerea unuia dintre domniile voastre reprezintă al doilea cel mai mare preţ plătit de această ţară. Din acest motiv, personal, consider că răspunderea dumneavoastră este uriaşă. Pe primul loc, în ceea ce priveşte preţul, menţionez evenimentele din decembrie, pentru că vieţile de oameni pierdute pentru schimbarea de regim politic nu pot fi niciodată preţuite în bani. De un an şi jumătate, România stă încremenită în acest proiect electoral. Guvernarea a fost afectată profund de spaimele consecinţelor electorale pe care le-am fi putut avea unele măsuri. România e ca un bolnav aflat pe aparate, cu masca de oxigen pe figură, în aşteptarea unui medic care se aplice tratamentul corect, adecvat. De ce suferă România astăzi? Din cauza unor multiple crize", a explicat liderul BNS.

Blocul Naţional Sindical organizează miercuri şi joi, la Palatul Parlamentului, cel de-al 13-lea Congres al Confederaţiei. Evenimentul va reuni peste 500 de delegaţi şi invitaţi, reprezentanţi ai organizaţiilor sindicale membre ale BNS, dar şi ai instituţiilor publice şi organizaţiilor naţionale şi internaţionale cu care BNS colaborează în calitatea sa de partener social reprezentativ.

Aflat într-un moment-cheie pentru mişcarea sindicală din România, Congresul va fi atât un exerciţiu de evaluare a activităţii din ultimii patru ani, cât şi o oportunitate de a contura direcţiile strategice pentru perioada 2025-2029, susţin reprezentanţii BNS.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 916 / 10387
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen, câștigătoarea premiului Future Lawyers Programme of the Year acordat de Legal Benchmarking Group
În spatele scenei, alături de experimentata echipă de Investigații de la Mușat & Asocații, descrisă de ghidurile juridice internaționale drept un reper al pieței românești în white-collar crime | Detalii mai puțin cunoscute despre modul în care lucrează avocații, aproape invizibili pentru angajații clientului, cum se obține ”tabloul probator” respectând legislația și drepturile angajaților, metodele folosite și provocările des întâlnite în astfel de mandate, într-o discuție cu partenerii Ștefan Diaconescu și Alexandru Terța, doi dintre cei mai experimentați avocați de pe piața locală
Promovări la Schoenherr | Magdalena Roibu a devenit Partner, Adriana Stănculescu a preluat în rolul de Counsel, iar Carla Filip și Sabina Aionesei au făcut un pas înainte în carieră
CMS asistă AFI privind refinanțarea de 537 milioane euro pentru trei proiecte majore din portofoliul său de real estate din România. Echipa, coordonată de Horea Popescu (Corporate ̸ M&A) și Alina Tihan (Finance)
NNDKP a asistat Gránit Asset Management în achiziția clădirii de birouri Equilibrium 2. Lavinia Ioniță Rasmussen (Partener) a coordonat echipa
Piața imobiliară recompensează proiectele bine fundamentate juridic și urbanistic și penalizează improvizația, spun avocații de Real Estate de la Mitel & Asociații. Din această perspectivă, ajustarea actuală nu este o resetare, ci un pas necesar către maturizarea pieței și consolidarea încrederii între dezvoltatori, finanțatori și beneficiari | De vorbă cu Ioana Negrea (Partener) despre disciplina due-diligence-ului, presiunea urbanismului în marile orașe și modul în care echipa gestionează mandatele
2025, anul proiectelor „extrem de complexe” pentru Bohâlțeanu & Asociații, cu finanțări suverane și LMA de circa 2 miliarde euro, M&A de peste 1 miliard euro și restructurări complexe în Employment | De vorbă cu Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) despre parcursul anului trecut și obiectivele din 2026
KPMG Legal – Toncescu și Asociații își consolidează practica de Concurență într-o zonă de maturitate strategică, în care mandatele sensibile sunt gestionate cu viziune, disciplină procedurală și o capacitate reală de anticipare a riscurilor | De vorbă cu Mona Banu (Counsel) despre modul în care se schimbă natura riscurilor și cum se repoziționează autoritățile, care sunt liniile mari ale noilor investigații și cum face diferența o echipă compactă, cu competențe complementare și reflexe formate pe cazuri complicate
Promovări în echipa RTPR: patru avocați urcă pe poziția de Counsel, alți șapte fac un pas înainte în carieră | Costin Tărăcilă, Managing Partner: ”Investim în profesioniști care reușesc să transforme provocările juridice în soluții strategice, consolidând poziția firmei noastre ca lider în România și oferind clienților noștri cele mai bune servicii”
Câți avocați au firmele de top în evidențele Baroului București la începutul anului 2026 | Liderii nu se schimbă, dar își ajustează echipele. Top 20 rămâne stabil ca nume, dar se schimbă ca dinamică. Ce firme au înregistrat creșteri semnificative de ”headcount”, câte și-au micșorat efectivele și ce înseamnă asta
Mușat & Asociații intră și în arbitrajul ICSID inițiat de Starcom Holding, acționarul principal al grupului Eurohold Bulgaria și va lupta, de partea statului român, cu Pinsent Masons (Londra), DGKV (Sofia) și CMS (București)
Peligrad Law a obținut anularea unor obligații fiscale de peste 6 mil. € pentru un șantier naval din România, o decizie de referință pentru practica fiscală
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...