
Programele de doctorat se pot organiza atât la forma de învăţământ cu frecvenţă, cât şi cu frecvenţă redusă
25 Septembrie 2024
AgerpresTotodată, au fost aduse nuanţări în ceea ce priveşte accesul în cariera didactică şi de cercetare: atât doctoratul ştiinţific, cât şi doctoratul profesional constituie bază pentru cariera profesională în învăţământul superior şi cercetare.
Programele de studii universitare de doctorat se pot organiza atât la forma de învăţământ cu frecvenţă, cât şi la forma de învăţământ cu frecvenţă redusă, prevede o ordonanţă de urgenţă adoptată de Guvern.
"Suplimentar, în contextul începerii anului universitar 2024 - 2025, s-a dorit şi clarificarea aspectelor ce ţin de forma de organizare a studiilor universitare de doctorat ştiinţific / profesional, inclusiv a aspectelor care vizează categoriile de studenţi doctoranzi care beneficiază de bursă în cadrul studiilor de doctorat. Conform noilor reglementări, doctoratul ştiinţific are ca finalitate producerea de cunoaştere ştiinţifică originală, relevantă internaţional, pe baza unor metode ştiinţifice şi poate fi organizat la forma de învăţământ cu frecvenţă sau cu frecvenţă redusă", a informat miercuri Ministerul Educaţiei.
"Suplimentar, în contextul începerii anului universitar 2024 - 2025, s-a dorit şi clarificarea aspectelor ce ţin de forma de organizare a studiilor universitare de doctorat ştiinţific / profesional, inclusiv a aspectelor care vizează categoriile de studenţi doctoranzi care beneficiază de bursă în cadrul studiilor de doctorat. Conform noilor reglementări, doctoratul ştiinţific are ca finalitate producerea de cunoaştere ştiinţifică originală, relevantă internaţional, pe baza unor metode ştiinţifice şi poate fi organizat la forma de învăţământ cu frecvenţă sau cu frecvenţă redusă", a informat miercuri Ministerul Educaţiei.
De asemenea, s-a stabilit că doctoratul profesional, în toate domeniile, inclusiv în învăţământul universitar dual, poate fi organizat la forma de învăţământ cu frecvenţă sau cu frecvenţă redusă.
Totodată, au fost aduse nuanţări în ceea ce priveşte accesul în cariera didactică şi de cercetare: atât doctoratul ştiinţific, cât şi doctoratul profesional constituie bază pentru cariera profesională în învăţământul superior şi cercetare.
În ordonanţă se reglementează faptul că granturile aferente studiilor universitare de doctorat includ cuantumul burselor individuale pentru doctoratul ştiinţific / profesional organizat la forma de învăţământ cu frecvenţă şi nu includ cuantumul burselor individuale pentru doctoratul ştiinţific / profesional organizat la forma de învăţământ cu frecvenţă redusă.
"Intervenţia este generată şi de faptul că forma de organizare a studiilor universitare de doctorat, respectiv categoriile care pot beneficia de burse doctorale trebuie reglementate în mod clar înainte de efectuarea demersurilor privind fundamentarea cifrei de şcolarizare, atribuţie ce-i revine Ministerului Educaţiei. Aşa cum se cunoaşte, Ministerul Educaţiei are obligativitatea iniţierii procedurilor privind fundamentarea cifrei de şcolarizare pentru anul universitar 2025 - 2026, iar instituţiile de învăţământ superior au obligativitatea, potrivit Legii Învăţământului Superior nr. 199/2023, cu modificările şi completările ulterioare, de a face publice condiţiile de admitere, în fiecare an, cu cel puţin 6 luni înainte de susţinerea examenului de admitere", a precizat sursa citată.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 221 / 5476 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Finanțările sindicalizate își păstrează poziția solidă, iar club-deal-urile câștigă teren pe piață, spun avocații din practica de Banking & Finance de la NNDKP | Valentin Voinescu (Partener): ”Am remarcat o creștere a interesului din partea fondurilor de investiții și a creditorilor non-bancari. Profilul clientului a evoluat: companiile sunt mai bine informate, mai receptive la structuri mixte și tot mai interesate de optimizarea costurilor și a structurii de capital”
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
Clifford Chance a asistat băncile în legătură cu emisiunea record de 1,5 miliarde RON a Băncii Transilvania, prima sa emisiune de obligațiuni sustenabile denominată în lei. Proiect coordonat din București, cu avocați din Londra în echipă
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | Corina Roman, avocat format în câteva firme mari, spune că a regăsit „cu drag”, la BACIU PARTNERS, aceeași preocupare pentru knowledge și dedicare față de mandatele primite de la clienți. “Nu am crezut niciodată că voi lucra într-un proiect cu sateliți, dar iată că aici am avut această ocazie. Și mi-a plăcut enorm, pentru că m-a scos din zona de confort. Acum, datorită acelei experiențe, știm mai multe și putem explora și acest tip de proiecte la nivel de echipă”
BRD coordonează un club loan de 190 mil. € pentru NE Property BV. Avocații CMS au consiliat consorțiul bancar în această finanțare
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
Cine sunt campionii pieței locale evidențiați în ultimul clasament IP Stars 2025 | Baciu Partners are cele mai multe recomandări în prima bandă din domeniul mărcilor. ZRVP și Dincă & Speciac sunt pe primul palier al performanței, urmate de Mușat & Asociații și NNDKP
CMS își consolidează echipa din România prin promovarea a șapte avocați | Horea Popescu, managing partner CMS România: ”Aceste promovări reflectă nu doar calitatea muncii lor, ci și energia și dedicarea cu care aduc rezultate remarcabile clienților noștri și ne poziționează perfect pentru a ne continua creșterea și dezvoltarea competențelor”
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat cu experiență (Litigii și Soluționare a Disputelor)
Țuca Zbârcea & Asociații câștigă pentru Silcotub un litigiu major privind recalcularea prețului energiei electrice în lumina Ordonanței de urgență nr. 27 ̸ 2022
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...