Analiză Frames | Criza tarifelor lui Trump creează oportunităţi pentru România
07 Aprilie 2025 Agerpres
În opinia analiştilor, faptul că avem relaţii economice mai mult simbolice cu SUA (2,2 miliarde euro exporturi/1,3 miliarde euro importuri) poate reprezenta, în mod paradoxal, un avantaj al României, din perspectiva impactului războiului tarifelor.
Războiul comercial declanşat de Donald Trump, ''operaţiunea specială'' prin care administraţia de la Washington încearcă să reducă dependenţa de importuri şi să reseteze oportunităţile de investiţii în America, poate fi exploatată în sens pozitiv de România, mai ales că expunerea ţării noastre este una redusă, arată o analiză realizată de firma de consultanţă Frames, dată luni publicităţii.
În opinia analiştilor, faptul că avem relaţii economice mai mult simbolice cu SUA (2,2 miliarde euro exporturi/1,3 miliarde euro importuri) poate reprezenta, în mod paradoxal, un avantaj al României, din perspectiva impactului războiului tarifelor.
În opinia analiştilor, faptul că avem relaţii economice mai mult simbolice cu SUA (2,2 miliarde euro exporturi/1,3 miliarde euro importuri) poate reprezenta, în mod paradoxal, un avantaj al României, din perspectiva impactului războiului tarifelor.
În esenţă, efectele vor fi destul de limitate, de ordinul a maximum 2 - 3 miliarde euro anual, având în vedere expunerea redusă atât în industria auto, cât şi în cea a mobilei, IT, produse chimice etc.
În aceste condiţii şi cum România nu poate negocia cu Washington-ul direct, tarifele vamale fiind o atribuţie exclusivă a Comisiei Europene, nu ne rămâne decât să ieşim la vânătoare de investitori, consideră analiştii companiei. Cum sentimentul de incertitudine este preponderent, ţările care vor veni cu oferte investiţionale concrete vor avea un avantaj semnificativ într-o mare de probleme, arată sursa citată.
"Este absolut necesar ca cei de la Ministerul Economiei, Comisia Naţională de Strategie şi Prognoză, Guvern şi celelalte instituţii implicate să construiască un pachet de ofertă pentru investitori - facilităţi fiscale pentru investitorii greenfield, oferte de concesiune cu tarife zero pentru terenuri din proprietatea publică, un one-stop office pentru aprobarea de autorizaţii şi obţinerea tuturor actelor pentru care cei care vor să investească în România. În loc de taxa pe stâlp şi cea pe cifra de afaceri a multinaţionalelor, ar trebui să venim cu facilităţi pentru cei care reinvestesc capitalul în active fixe, pentru cei care vor să creeze locuri de muncă în România. Din această perspectivă, sper ca reforma fiscală pregătită de ministrul Finanţelor să anunţe scăderea taxelor, mai ales pe muncă, eliminarea taxelor pe stâlp şi cifra de afaceri alături, bineînţeles, de măsuri concrete pentru a reduce evaziunea fiscală'', spune Adrian Negrescu, managerul Frames, citat în comunicat.
România are şanse să atragă investiţii de peste 50 de miliarde de euro în următorul deceniu, mai ales în contextul procesului de reconstrucţie a Ucrainei şi de exploatare a resurselor naturale ale României, arată un studiu Frames privind oportunităţile investiţionale din România, lansat la finalul anului trecut.
"Dezvoltarea unei legislaţii favorabile pentru investiţiile în parcuri industriale trebuie să se afle în prim-plan, alături de focusul pe zona energetică - energia electrică şi gazele având şanse să devină principalele noastre mărfuri de export în orizontul următorilor 10 ani'', arată analiza Frames.
Analiştii Frames au atras atenţia asupra faptului că Bursa de Valori Bucureşti a pierdut peste 5,6 miliarde euro (28 de miliarde de lei) în ultima săptămână şi consideră că aceasta trebuie să devină principalul instrument financiar al economiei în următorii ani.
"Listarea companiilor de stat la BVB va atrage investitorii, fondurile de investiţii. În plus, poate să aducă şi mai mulţi investitori autohtoni pe bursă. Doar dacă vom avea o paletă de oferte extinsă, îi vom convinge pe oameni să caute şi alte investiţii decât cele în imobiliare şi titluri de stat. Pe fondul războiului comercial, vedem deja că mulţi investitorii români au intrat în panică şi şi-au lichidat o parte dintre poziţiile aflate pe pierdere. E un fenomen care poate fi contracarat pe de o parte de mesajele publice ale autorităţilor - cu planuri concrete de susţinere a economiei - şi pe de altă parte prin stimularea acestui sector vital pentru economie prin anunţarea unui calendar clar de listări la bursă'', spun experţii de la Frames.
În opinia acestora, este absolut necesar ca Guvernul să vină rapid cu o strategie concretă de susţinere a sectoarelor afectate de criza tarifelor.
"Cu date concrete, cu linii de finanţare, cu un time-line concret. Altfel, vom rămâne cu declaraţiile politice şi vom vedea cum economia suferă. Să nu uităm că celebrul plan de reindustrializare a României, care urma să prevadă investiţii de 1 miliard de euro (destul de mici raportat la dorinţe), a rămas doar pe hârtie, bugetul pe 2025 nealocând niciun ban pentru acest proiect"', a declarat Adrian Negrescu.
Practic, statul trebuie să modifice legislaţia în domeniul bursier, în sensul reducerii taxelor pentru cei care susţin dezvoltarea unei alternative la finanţarea bancară, foarte scumpă pe termen mediu şi lung.
"Prin susţinerea fondurilor de investiţii care îşi fac curajul de a investi în firmele româneşti, prin facilităţi pentru cei care cumpără acţiuni, care susţin firmele româneşti, putem dezvolta o ofertă alternativă, mai ieftină de cât cea bancară, pentru companiile din ţara noastră. În aceste momente e nevoie de acţiune, nu de incertitudine, şi putem construi rapid o ofertă investiţională care să atragă fluxurile de capital afectate de această lipsă de predictibilitate economică'', arată analiza Frames.
Bursa de Valori Bucureşti a scăzut cu 3,9% în ultima săptămână. Capitalizarea bursieră a companiilor listate pe segmentul principal a coborât de la 75,05 miliarde euro (373,5 miliarde lei) la 69,42 miliarde euro (345,5 miliarde lei). Cele mai mari valori de tranzacţionare au fost înregistrate pe Banca Transilvania (preţul acţiunilor a scăzut cu 4,88%), Romgaz (- 2,98%), Petrom (minus 3,03%), BRD (- 3,02%), Hidroelectrica (- 2,83%) şi Digi (- 3,57%). Printre cele mai mari scăderi le-au înregistrat Electrica - minus 12,36%, Impact - minus 11,99%, Transgaz - minus 7,8%.
"Petrom şi Alro vor fi, cu siguranţă, afectate de efectele războiului tarifelor - Alro pe zona de aluminiu, Petrom din cauza scăderii preţului petrolului. Însă, să nu uităm că dezvoltarea proiectului gazelor din Marea Neagră va genera un business semnificativ, iar pentru Alro şi ceilalţi jucători din industria materialelor, reconstrucţia Ucrainei şi planul de reînarmare al Europei vor aduce un plus de comenzi. Trebuie să privim în perspectivă la toate titlurile importante de pe piaţă, inclusiv la potenţialul Fondului Proprietatea, un alt vector de creştere pentru atractivitate investiţională a României în orizontul următorilor ani", a susţinut Negrescu.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 2029 / 20863 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
2025, anul proiectelor „extrem de complexe” pentru Bohâlțeanu & Asociații, cu finanțări suverane și LMA de circa 2 miliarde euro, M&A de peste 1 miliard euro și restructurări complexe în Employment | De vorbă cu Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) despre parcursul anului trecut și obiectivele din 2026
Câți avocați au firmele de top în evidențele Baroului București la începutul anului 2026 | Liderii nu se schimbă, dar își ajustează echipele. Top 20 rămâne stabil ca nume, dar se schimbă ca dinamică. Ce firme au înregistrat creșteri semnificative de ”headcount”, câte și-au micșorat efectivele și ce înseamnă asta
Client Choice by Lexology: Ioana Racoți (ZRVP), Adina Chilim Dumitriu (NNDKP), Octavian Adam (GNP), printre cei șapte profesioniști care se diferențiază prin calitatea relației cu clientul și capacitatea de a adăuga valoare reală afacerii acestuia | Cine sunt avocații români pentru care nominalizările au venit exclusiv de la corporate counsels, într-o procedură ce nu poate fi influențată și care sunt ariile de practică în care excelează
Kinstellar a asistat Foxway în achiziția firmei locale All Birotic Devices Trade & Service. Echipă pluridisciplinară, coordonată de Zsuzsa Csiki (Partner, Co-Head M&A ̸ Corporate) și Mihai Stan (Managing Associate)
Mușat & Asociații intră și în arbitrajul ICSID inițiat de Starcom Holding, acționarul principal al grupului Eurohold Bulgaria și va lupta, de partea statului român, cu Pinsent Masons (Londra), DGKV (Sofia) și CMS (București)
Peligrad Law a obținut anularea unor obligații fiscale de peste 6 mil. € pentru un șantier naval din România, o decizie de referință pentru practica fiscală
CMS asistă CCE cu privire la vânzarea proiectului fotovoltaic Horia 2 către Renalfa Solarpro Group. Echipa multidisciplinară a fost coordonată de Rodica Manea (Corporate M&A), cu sprijinul Variniei Radu (Head of Energy)
Țuca Zbârcea & Asociații a asistat Banca Transilvania în finanțarea celei mai mari instalații de stocare a energiei în baterii din România, dezvoltată de Nova Power & Gas
Kinstellar a stat alături de BIG Mega Renewable Energy în cadrul unei finanțări de peste 100 milioane EUR pentru Parcul Eolian Văcăreni. Echipa, condusă de Magdalena Răducanu (Partener) și Răzvan Constantinescu (Managing Associate)
Muşat & Asociaţii a obținut un succes de referință în materia taxelor impuse de Oficiul Național al Jocurilor de Noroc. Angela Porumb (Partner) a coordonat dosarul, implicate fiind departamentele de Litigii, Fiscal și Gaming & Gambling ale firmei
Filip & Company a asistat Global Vision Investment Fund în obținerea unei finanțări de 12,7 milioane de euro. Camelia Ianțuc (senior associate) în prim plan
Încă un spin-off în piața avocaturii | Partenerul Cristian Popescu și echipa sa de zece avocați au părăsit Dentons pentru a lansa o nouă fimă: “A fost o plecare voluntară, iar seniorii cu care lucram au devenit parteneri în noua entitate”. Popescu Roman Radu Florea își va crește echipa și activitatea în mai multe arii de practică până la sfârșitul anului
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





