ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Pentru investitori importante sunt capacitatea de a implementa proiecte, predictibilitatea şi reducerea riscurilor (vicepremier)

03 Februarie 2026   |   Agerpres

În opinia sa, stabilitatea, predictibilitatea şi rolul statului de a reduce riscul reprezintă "unele dintre cele mai importante lucruri pentru investitori".

 
 
România poate câştiga semnificativ din atragerea investiţiilor dacă va reuşi să îşi îmbunătăţească capacitatea de implementare a proiectelor, să asigure predictibilitate şi să reducă riscurile pentru investitori, în special prin dezvoltarea unei energii competitive şi a infrastructurii, a declarat viceprim-ministrul Oana-Clara Gheorghiu, la CFA Forecast Dinner 2026. 

"Cred că pentru investitori strategiile pe hârtie nu sunt cele mai atractive şi cred că România are multe strategii pe hârtie, stăm mai greu la a livra. De asemenea, cred că pentru investitori importante sunt capacitatea de a implementa proiecte, predictibilitatea şi reducerea riscurilor - şi cred că România în următorii 10 ani ar putea să câştige foarte mult dacă ar investi în energie, în energie competitivă şi sigură. Nu mă refer aici doar la capacităţi de producţie, ci la reţele, la interconectare şi la flexibilitate. Cred că este un lucru esenţial să facem energia să fie competitivă pentru piaţa din România. Cred din nou că infrastructura şi investiţiile în infrastructură sunt extrem de importante. Infrastructura nu este doar un cost pentru societate, ci poate să devină un factor de multiplicare a productivităţii. Şi ăsta e un lucru pe care, probabil, că guvernele ar trebui să îl aibă în vedere tot mai mult", aspus Oana-Clara Gheorghiu.


În opinia sa, stabilitatea, predictibilitatea şi rolul statului de a reduce riscul reprezintă "unele dintre cele mai importante lucruri pentru investitori".

"Aici e mult de lucru în România, dar fără asta investiţiile sunt tot mai greu de atras. Cred din nou în o politică sănătoasă în zona industrială, care să se bazeze pe competitivitate şi să se bazeze pe avantajele competitive pe care le avem. Bineînţeles, dacă avem infrastructură, ne gândim din nou la energie competitivă şi la forţa de muncă, astfel încât investiţiile să se justifice prin ele însele, nu să fie nevoie de protecţionism. Toate aceste lucruri în zona strategică sunt extrem de importante. Şi dacă România va reuşi să devină cumva o platformă de stabilitate şi o platformă care să reducă riscurile şi să atragă investiţiile, cred că în următorii 10 ani vom putea să câştigăm foarte mult", a adăugat viceprim-ministrul Oana-Clara Gheorghiu.

Declaraţiile au fost făcute în cadrul ediţiei din 2026 a CFA Forecast Dinner, eveniment care marchează 20 de ani de la lansarea în România şi 25 de ani de activitate a Asociaţiei CFA România, afiliată CFA Institute, având ca temă "Direcţia strategică a României pentru următorii 10 ani".

La rândul său, Christina Verchere, CEO, OMV Petrom, a declarat că România are o ocazie enormă să joace un rol şi mai important în regiune în materie de energie.

"În România ocazia bate la uşă. Este una dintre ţările care are cea mai scăzută dependenţă energetică. Deci poziţia deja e de top şi pe urmă mai există şi proiectul Neptun Deep. Trebuie profitat de această şansă care s-a ivit",a spus Christina Verchere.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 28 / 20978
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance Badea, consultantul juridic al băncilor în tranzacția prin care BCR și Erste Group finanțează cu 58,5 mil. € parcul eolian din Săcele, dezvoltat de Greenvolt Power
Bulboacă & Asociații își extinde echipa de parteneri prin promovarea Roxanei Tiutiu și a Ralucăi Ilie (Antonescu)
Practica de litigii de la Băncilă, Diaconu & Asociații funcționează ca un vector de influență în piață, capabil să genereze nu doar soluții favorabile punctuale, ci și transformări de fond în modul în care sunt interpretate și aplicate normele legale în domenii cheie ale economiei | De vorbă cu Emanuel Băncilă (Senior Partner) și Adriana Dobre (Partener) despre dinamica pieței, sofisticarea conflictelor juridice și infrastructura invizibilă a performanței în litigii
În spatele scenei, alături de experimentata echipă de Investigații de la Mușat & Asocații, descrisă de ghidurile juridice internaționale drept un reper al pieței românești în white-collar crime | Detalii mai puțin cunoscute despre modul în care lucrează avocații, aproape invizibili pentru angajații clientului, cum se obține ”tabloul probator” respectând legislația și drepturile angajaților, metodele folosite și provocările des întâlnite în astfel de mandate, într-o discuție cu partenerii Ștefan Diaconescu și Alexandru Terța, doi dintre cei mai experimentați avocați de pe piața locală
Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen, câștigătoarea premiului Future Lawyers Programme of the Year acordat de Legal Benchmarking Group
Promovări la Schoenherr | Magdalena Roibu a devenit Partner, Adriana Stănculescu a preluat în rolul de Counsel, iar Carla Filip și Sabina Aionesei au făcut un pas înainte în carieră
CMS asistă AFI privind refinanțarea de 537 milioane euro pentru trei proiecte majore din portofoliul său de real estate din România. Echipa, coordonată de Horea Popescu (Corporate ̸ M&A) și Alina Tihan (Finance)
NNDKP a asistat Gránit Asset Management în achiziția clădirii de birouri Equilibrium 2. Lavinia Ioniță Rasmussen (Partener) a coordonat echipa
Piața imobiliară recompensează proiectele bine fundamentate juridic și urbanistic și penalizează improvizația, spun avocații de Real Estate de la Mitel & Asociații. Din această perspectivă, ajustarea actuală nu este o resetare, ci un pas necesar către maturizarea pieței și consolidarea încrederii între dezvoltatori, finanțatori și beneficiari | De vorbă cu Ioana Negrea (Partener) despre disciplina due-diligence-ului, presiunea urbanismului în marile orașe și modul în care echipa gestionează mandatele
KPMG Legal – Toncescu și Asociații își consolidează practica de Concurență într-o zonă de maturitate strategică, în care mandatele sensibile sunt gestionate cu viziune, disciplină procedurală și o capacitate reală de anticipare a riscurilor | De vorbă cu Mona Banu (Counsel) despre modul în care se schimbă natura riscurilor și cum se repoziționează autoritățile, care sunt liniile mari ale noilor investigații și cum face diferența o echipă compactă, cu competențe complementare și reflexe formate pe cazuri complicate
Promovări în echipa RTPR: patru avocați urcă pe poziția de Counsel, alți șapte fac un pas înainte în carieră | Costin Tărăcilă, Managing Partner: ”Investim în profesioniști care reușesc să transforme provocările juridice în soluții strategice, consolidând poziția firmei noastre ca lider în România și oferind clienților noștri cele mai bune servicii”
Mușat & Asociații intră și în arbitrajul ICSID inițiat de Starcom Holding, acționarul principal al grupului Eurohold Bulgaria și va lupta, de partea statului român, cu Pinsent Masons (Londra), DGKV (Sofia) și CMS (București)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...