ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Cseke Attila: Este necesară o Lege a Capitalei; în februarie vrem să aprobăm Codul de urbanism

23 Decembrie 2024   |   Agerpres

În ce priveşte documentaţia de urbanism, el a amintit că în 2021 şi 2022 a avut mai multe dezbateri cu primarul general şi cu primarii de sectoare, cu arhitectul-şef al Capitalei, cu arhitecţii-şefi de la sectoarele Bucureştiului, astfel încât să promovăm în Codul urbanismului o soluţie agreată de toată lumea.

 
 
Ministrul desemnat al Dezvoltării, Cseke Attila, a precizat luni că este necesară o Lege a Capitalei şi a anunţat că în luna februarie intenţionează să aprobe noul Cod al urbanismului, care are o formă deja agreată cu parlamentarii de specialitate.

"Bucureştiul este una dintre capitalele din Uniunea Europeană care n-are o lege propriu-zisă. Fiţi sigur, şi textul constituţional nu ne ajută foarte mult legat de Bucureşti, astfel încât acest Guvern, îşi asumă ca în acest mandat, cât mai rapid posibil, să aibă o Lege a Capitalei, care va trebui trecută şi în Parlament. Marile capitale din Uniunea Europeană au o asemenea lege, în care se stabilesc toate aceste raporturi şi relaţii între Primăria Generală şi primăria de sector, atât din punct de vedere financiar, cât şi din punct de vedere al documentaţiilor de urbanism", a declarat Cseke Attila la Parlament, la finalul audierilor din Comisiile reunite de administraţie.


În ce priveşte documentaţia de urbanism, el a amintit că în 2021 şi 2022 a avut mai multe dezbateri cu primarul general şi cu primarii de sectoare, cu arhitectul-şef al Capitalei, cu arhitecţii-şefi de la sectoarele Bucureştiului, astfel încât să promovăm în Codul urbanismului o soluţie agreată de toată lumea.

"Astăzi, în Parlament, avem o soluţie agreată atunci, în 2022, de toată lumea. Trebuie să vedem când reluăm acest Cod al urbanismului. În februarie vrem să-l aprobăm. (...) În 2022 am avut o soluţie agreată de toată lumea", a adăugat Cseke Attila.

Pe de altă parte, el a precizat că va fi o discuţie atât în coaliţie, cât şi în Guvern despre textul final al "ordonanţei trenuleţ".

"Nu pot să mă pronunţ astăzi. (...) Eu sunt de acord cu orice dezbatere, sunt descris la orice dezbatere pentru a discuta de criterii specifice şi criterii profesionale. (...) Noi trebuie să facem în aşa fel încât locuitorii din aceste UAT-uri, din aceste comune, din aceste oraşe, din aceste localităţi să vadă beneficiul colaborării între unităţi administrativ-teritoriale. Dacă vrem să impunem de sus, atunci s-ar putea să ajungem în situaţia în care s-au ajuns referendumurile locale de la Oradea şi Buzău, care au eşuat pentru că s-a încercat cumva, oarecum forţat. Oamenii trebuie întrebaţi. (...) Trebuie mers pe mecanismul voluntar în care investiţia şi dezvoltarea localităţilor să ajute oamenii să vadă şi beneficiile colaborării între UAT-uri", a explicat ministrul desemnat al Dezvoltării.

Potrivit acestuia, autorităţile locale şi comunităţile locale reprezintă motorul dezvoltării acestei ţări atât la absorbţia pe fonduri europene, cât şi la absorbţia pe fonduri naţionale.

"Nu trebuie să îi privim ca fiind numai consumatori de bani. Aduc o dezvoltare. În al doilea rând, este un serviciu public. Administraţia publică nu este o chestiune de profit. Nu vorbim de un agent economic care are 100 lei intrare şi trebuie să iasă cu 101 lei să aibă profit. Administraţia publică locală şi cea centrală trebuie să producă calitate în serviciul public pentru cetăţean. Şi aici avem foarte mult de lucru. Într-adevăr, aici avem foarte multe lucruri, atât la administraţia publică centrală, cât şi la administraţia administraţia locală. Sunt - şi aţi văzut în programul de guvernare - măsuri de comasări de instituţii publice de la nivel central până la nivelul deconcentratelor, pe care le vom face, pentru că sunt astăzi ministere care au patru-cinci deconcentrate în fiecare judeţ şi evident că se poate folosi banul public mult mai eficient. De asemenea, trebuie eficientizată administraţia publică - şi centrală, şi locală. Salarizarea, din punctul nostru de vedere, trebuie să meargă spre criterii de performanţă. Performanţa trebuie să primeze, pentru că nu toţi produc la fel în administraţia publică centrală şi locală", a explicat el.

Întrebat dacă ar fi mai eficiente judeţele sau regiunile, Cseke Attila a răspuns: "Noi putem să punem tot felul de variante. Ideea este că astăzi Constituţia nu ne permite să facem regiuni. Deci, trebuie să mergem cu aceste judeţe pe care le avem. În momentul în care se modifică Constituţia, sigur putem să discutăm de o regionalizare".
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 1093 / 10184
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance Badea a asistat consorțiul de bănci de investiții în legătură cu emisiunea de obligațiuni de 600 milioane Euro lansată de DIGI România
ANALIZĂ | Eurohold Bulgaria AD & Euroins Insurance Group AD vs România: 1-1 după prima încleștare la ICSID. Arbitrii au decis bifurcarea procedurii și vor analiza mai întâi efectele Acordului de denunțare a tratatelor bilaterale intra-UE. Urmează o fază preliminară decisivă - dacă România are dreptate, Tribunalul nu va avea jurisdicție, iar dosarul se oprește
PNSA, consultanții Five Elms Capital în runda de finanţare serie B a companiei Digitail Inc. | Echipă pluridisciplinară extinsă, coordonată de Florian Nițu (Partener M&A) și Diana Dobra (Managing Associate)
VIDEO-INTERVIURI ESENȚIALE | Horea Popescu, Managing Partner CMS Romania și Head of CEE Corporate M&A: De când coordonez practica de fuziuni și achiziții în CEE, este pentru prima dată când numărul tranzacțiilor din România este cel mai mare din regiune după primele nouă luni. A fost un an interesant din perspectiva private equity, însă investitorii strategici rămân în continuare cei de bază. Toate ariile de practică au fost foarte ocupate, dar finanțările și departamentul de Banking, cu mandate ce însumează 3 miliarde euro, ”poartă coroana” anul acesta
Cum arată, din interior, practica de Concurență de la 360Competition într-un an cu FDI intens, investigații tot mai tehnice și o presiune procedurală care schimbă regulile jocului | De vorba cu Adrian Șter (Managing Partner) despre axele de lucru care definesc practica, evaluarea corectă a riscului şi „linia de apărare” oferită clienţilor. Modelul senior-led bazat pe echipe compacte, rapiditate în decizii şi claritate în recomandări, arată de ce un boutique specializat e chemat frecvent acolo unde mandatele devin prea complicate pentru abordări standard
‘Leading lawyers’ in Romania | RTPR, NNDKP, CMS, TZA și PNSA au cei mai mulți avocaţi recomandaţi de IFLR 1000, ediția 2025. Ce firme sunt recomandate în practicile de M&A, Banking & Finance, Capital markets și Project development
Practica de Concurență de la Băncilă, Diaconu și Asociații își confirmă maturitatea prin claritate și execuție disciplinată, luciditate tactică și robustețe în decizie | De vorbă cu Claudia Grosu (Managing Associate) despre modul de lucru al unei echipe care anticipează, ordonează pașii esențiali și finalizează impecabil mandatele dificile
Într-un an cu investigații mai tehnice și presiune pe termene, DLA Piper România așază practica de Concurență pe trei piloni - oameni, metodă, ritm, astfel încât proiectarea strategiilor, controlul probelor și continuitatea între faze să producă cele mai bune rezultate | De vorbă cu membrii unei echipe sudate, condusă de lideri cu experiență și antrenată pe industrii sensibile, despre prudență juridică și curaj tactic, cooperare internă și rigoare probatorie, bazate pe înțelegerea fină a mediului de business și utilizarea tehnologiei ca multiplicator de acuratețe
CMS, alături de Buildcom EOOD la achiziția Argus în România. Echipă pluridisciplinară, cu Rodica Manea (Corporate M&A) și Cristina Reichmann în prim plan
Filip & Company a acordat asistență juridică companiei Instant Factoring în structurarea și implementarea unui parteneriat transfrontalier de securitizare în valoare de 30 de milioane EUR cu un fond din Luxemburg
Schoenherr a asistat fondatorii Calla Oradea în vânzarea unei participații majoritare către Integral Capital Group I Echipa, coordonată de Mădălina Neagu (partner)
Mușat & Asociații anunță cooptarea fostei președinte a Curții Supreme, Corina Corbu, în poziția de Partener Coordonator al Departamentului de Litigii | Gheorghe Mușat, Senior Partner: ”Este un mare câștig pentru firmă, pentru avocații firmei, pentru clienții firmei”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...