
Inspecţia Muncii: Mobilitatea lucrătorilor şi detaşarea transnaţională în sectorul construcţiilor, printre priorităţile Autorităţii Europene a Muncii
22 Martie 2023
AgerpresInspecţia Muncii este reprezentată de inspectorul general de stat, Dantes Nicolae Bratu, în calitate de membru titular al Consiliului de Administraţie.
Mobilitatea lucrătorilor, detaşarea transnaţională în sectorul construcţiilor şi campaniile de informare reprezintă priorităţile anunţate pentru anul 2023 la Reuniunea Consiliului de Administraţie al Autorităţii Europene a Muncii/European Labour Authority, la sediul ELA din Bratislava, informează Inspecţia Muncii.
"Cea de-a 12-a Reuniune a Consiliului de Administraţie al Autorităţii Europene a Muncii/European Labour Authority este în plină desfăşurare la sediul ELA din Bratislava: mobilitatea lucrătorilor, detaşarea transnaţională în sectorul construcţiilor şi campaniile de informare sunt priorităţile anunţate pentru anul 2023", se menţionează în comunicat.
Inspecţia Muncii este reprezentată de inspectorul general de stat, Dantes Nicolae Bratu, în calitate de membru titular al Consiliului de Administraţie.
Printre principalele subiecte incluse în agenda evenimentului sunt: prezentarea şi adoptarea Raportului anual al activităţii ELA pentru anul 2022, prezentarea, în detaliu, a Programului multianual de învăţare şi înţelegere reciprocă privind detaşarea lucrătorilor intitulat "Posting 360", precum şi lansarea unui proiect de cooperare multilaterală între statele membre (Spania, Italia, Franţa, Portugalia) susţinut de ELA, funcţia de legătură a ELA cu partenerii sociali,
Totodată, printre subiecte se mai află raportul privind inspecţiile coordonate şi suportate de ELA, harta sectorului construcţii în UE, campania de informare şi conştientizare şi dezbateri privind teme de interes pentru reprezentanţii sistemelor de inspecţie a muncii din statele participante.
"Inspecţia Muncii va continua să fie este o prezenţă activă în toate acţiunile Autorităţii Europene a Muncii. Vom participa, ca şi până acum, prin inspectori de muncă din toată ţara, la inspecţii comune în toate campaniile pe care le va derula ELA şi vom sprijini, în continuare, programele anuale anunţate. Suntem conştienţi că milioane de oameni care desfăşoară activităţi pe teritoriul UE depind şi beneficiază direct de deciziile care se iau la nivelul Autorităţii Europene a Muncii şi pot da ca exemplu sectorul construcţiilor, pe care ELA îl are în vedere în actualul Plan strategic anual şi sectorul transporturilor rutiere pentru care a fost creat programul intitulat Pachetul de mobilitate prin care s-au adus modificări legislative în acest domeniu. Programele cadru de acţiune lansate de ELA sunt axate pe cooperarea strânsă între statele membre şi părţile cheie interesate de aplicarea legii, pentru a asigura o muncă echitabilă, în condiţii decente, pentru a detecta neregulile şi pentru a aborda eficient abuzurile, coordonarea şi furnizarea de sprijin financiar şi logistic mai multor activităţi transfrontaliere pentru consolidarea cooperării la nivel naţional şi transfrontalier, detaşarea generală a lucrătorilor şi coordonarea asigurărilor sociale şi cooperarea între statele membre în abordarea muncii nedeclarate", a afirmat Dantes Nicolae Bratu.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 2806 / 9806 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
PNSA a asistat una dintre cele mai mari finanțări acordate în ultimii ani | Grupul Ameropa, client tradițional al casei de avocatură, semnează o facilitate de refinanțare de 1,35 miliarde USD cu un sindicat format din trei bănci. Partenerul Bogdan C. Stoica a coordonat echipa, cu contribuția Ioanei Lazăr (Senior Associate) și a Crinei Stan (Associate)
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
Kinstellar își consolidează practica de Energie din București prin recrutarea Ralucăi Gabor (Counsel) | Iustinian Captariu, coordonatorul practicii regionale de Energie a Kinstellar: ”Alăturarea Ralucăi ne întărește angajamentul de a excela într-unul dintre cele mai dinamice și strategice sectoare din România”
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
Țuca Zbârcea & Asociații stabilește un precedent important în domeniul serviciilor digitale și comerțului electronic | Reprezentarea, asigurată de o echipă coordonată de Alina Ungureanu (partner) și Cătălina Ionescu (senior associate)
Schoenherr i-a asistat pe fondatorii Purcari Wineries în legătură cu oferta publică de preluare voluntară de acțiuni ale companiei de către Maspex. Narcisa Oprea (partener) a coordonat echipa
bpv GRIGORESCU ȘTEFĂNICĂ și Andronic and Partners au gestionat juridic, în plan local, achiziția startup-ului Planable, fondat în Moldova și România, de către SE Ranking. Firme de avocatură din SUA și Moldova, în tranzacție
Kinstellar a asistat cumpărătorul East Grain într-una dintre cele mai mari tranzacții din agrobusiness din ultimii ani. Vânzătorii au fost asistatați de avocați italieni, care au coordonat și echipa din București a unei firme internaționale
Filip & Company a asistat OLX în vânzarea Kiwi Finance | Alina Stancu Bîrsan, partener: ”Această tranzacție reflectă dinamica accelerată a pieței locale de servicii financiare și interesul în creștere pentru tranzacții în segmente-cheie”
Bondoc si Asociații asistă un consorțiu de bănci și instituții financiare în finanțarea de 331 milioane EUR pentru faza a doua a parcului eolian Vifor din Buzău. Echipa, coordonată de partenerii Simona Petrișor, Diana Ispas și Monica Iancu, cu suportul partenerului Cosmin Stăvaru
Schoenherr și Asociații promovează trei avocați în pozițiile managing attorney at law și senior attorney at law | Sebastian Guțiu (managing partner): ”Schoenherr continuă să se extindă în România, unde echipa noastră numără în prezent peste 75 de avocați și avem planuri mari pentru perioada următoare”
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...