ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Popp (ASF): Încercăm să nu fim o povară pentru companii, să intervenim doar acolo unde este necesar

25 Mai 2026   |   Agerpres

Conform specialistului, în ceea ce priveşte aderarea României la Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE), un singur capitol dintre cele 25 ce trebuiau parcurse ar urma să fie finalizat în perioada următoare.

 
 
Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) trebuie să-şi facă treaba exact cât este cazul şi să nu devină o povară pentru companiile listate pe piaţa de capital, a declarat, luni, Răzvan Popp, şef la Serviciul Transparenţă şi Raportări Emitenţi, Sectorul Instrumente şi Investiţii Financiare, în cadrul instituţiei de reglementare.

"Un alt efort pe care autoritatea îl face şi cred că este foarte important este cel legat de simplificarea unor procese. Suntem într-un proces permanent, în tot ce înseamnă fluidizarea, eficientizarea proceselor, de la colectarea de informaţii la procesarea informaţiilor şi la relaţia cu cei care vin în directă legătură cu autoritatea. Dacă vorbesc de companii listate, încercăm să nu fim o povară pentru companii, să lăsăm companiile să-şi facă treaba şi doar acolo unde este necesar să intervenim. Acum există şi o manifestare în contra practicilor pieţei din partea unor companii şi acolo inevitabil trebuie să intervenim (...) Este în interesul tuturor ca autoritatea să-şi facă treaba doar exact cât este cazul, fără să intervină mai mult decât ar trebui. Un alt aspect sub care autoritatea îşi manifestă rolul în dezvoltarea pieţelor iarăşi privite în ansamblu este cel de educaţie financiară. Sunt foarte multe iniţiative pe care autoritatea le are şi la care participă, care ţin de acest proces de educaţie financiară, care ar trebui să fie unul constant, ar trebui să fie unul din ce în ce mai complex (...) Cunoştinţele sunt un cumul dintre educaţie şi experienţă, experienţa iarăşi fiind un proces de acumulare de informaţii. Însă de la cunoştinţe până la competenţă mai există un layer care face ca individul care are cunoştinţe să poată să proceseze informaţia şi să aibă un rezultat pozitiv", a subliniat reprezentantul ASF, la "Forumul investitorilor - 2026: Provocările şi oportunităţile anului".


Conform specialistului, în ceea ce priveşte aderarea României la Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE), un singur capitol dintre cele 25 ce trebuiau parcurse ar urma să fie finalizat în perioada următoare.

"Din punct de vedere al iniţiativelor concrete pe care Autoritatea le poate avea, pentru că nu are în mod direct un rol care să conducă la creşterea pe anumiţi indicatori ai pieţei, noi cred că ne facem treaba acolo unde suntem chemaţi să ne facem treaba. Am fost şi suntem încă, sper eu să se închidă repede, în procesul de aderare la OECD. Am fost parte direct implicată pe Comitetul de Guvernanţă Corporativă, unde eu sunt de părere că am făcut o treabă foarte bună. A fost un efort comun, coordonat cu colegii de la Bursa de Valori şi nu numai, dar pe Comitetul de Guvernanţă suntem ok, ne-am închis. Ce înseamnă asta? Înseamnă că am parcurs un proces de evaluare foarte în detaliu, care a vizat partea de landscape în ansamblu, partea de reglementare, de legal framework, dar şi partea de supraveghere, mecanismele pe care le avem noi pentru a face lucrurile să fie în regulă. Faptul că suntem aliniaţi la cele mai bune practici, atât în zona de reglementare, cât şi în zona de supraveghere, este confirmat prin exact închiderea acestui capitol. Roadele le vom culege la finalul închiderii întregului proces, suntem la 24 din 25, mai este un capitol care ar trebui ca, în perioada următoare, să fie închis şi să primim invitaţia oficială de alăturare în acest parteneriat", a spus Popp.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 13 / 10901
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
NNDKP a asistat grupul PPC în procesul de negociere pentru încheierea noilor contracte colective de muncă | Roxana Abrașu (Partener) și Daniel Stăncescu (Managing Associate), în prim plan
RTPR asistă Silcotub la achiziția Artrom Steel Tubes. Echipa, coordonată de Mihai Ristici (Partener) și Vlad Stamatescu (Counsel)
Florian Nițu (PNSA), singurul avocat din România aflat în cursa pentru titlul „CEE Partner of the Year” la ”Legal 500 Central and Eastern Europe Awards 2026” - nu doar într-un an mai bun, ci după două decenii de consecvență în excelență: „Avocatul a devenit, în fapt, un ‘integrator’ în proiectele complexe, responsabil de alinierea componentelor juridice, comerciale și operaționale ale unei tranzacții. Clientul este azi un partener strategic, sofisticat și continuu implicat în gestionarea serviciului avocațial”
Mandatele sofisticate, în care soluțiile juridice trebuie dublate de înțelegerea mecanismelor economice, confirmă forța practicii de Insolvență & Restructurare a ZRVP, evidențiată în Tier 1 de Legal 500 | Alexandru Iorgulescu (Partener): ”Pot spune că specific practicii noastre sunt mandatele complexe ce reclamă soluții inovatoare, unde lucrăm adesea pe drumuri ‘neumblate’ și în care problemele de dreptul insolvenței se întrepătrund cu cele civile, societare, administrativ-fiscale”
NNDKP a asistat Grupul Saica în legătură cu achiziția Grupului Thimm. Echipa, cordonată de Gabriela Cacerea (Partener)
18 firme de avocatură și 22 de avocați din România, pe lista scurtă pentru Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2026. Avocați de la Filip & Company, CMS, RTPR, NNDKP, TZA, Bondoc & Asociații și Schoenherr intră în competiție pentru premii regionale, iar Florian Nițu (PNSA) este nominalizat la titlul de ”CEE Partner of the Year”. Doi legal manageri concurează la titlul de ”In-house Lawyer of the Year” în CEE
Ritm alert, tranzacții de referință și expertiză recunoscută | Practica de Energie & Resurse Naturale a RTPR, Tier 1 în Legal 500, gestionează integrat mandate care combină M&A, finanțări verzi, autorizare și reglementare, oferind clienților internaționali și locali suport în proiecte cu miză ridicată. De vorbă cu partenerul Bogdan Cordoș despre tendințele anului 2026, interesul investitorilor și mandatele relevante
ZRVP organizează în data de 11 iunie 2026 dezbaterea „Contractul de antrepriză: de la FIDIC la HG 1 ̸ 2018 – evoluție, adaptare sau compromis?”
League Tables of Legal Advisors → Cum au văzut analiștii Mergermarket piața de M&A și activitatea firmelor de avocați în primul trimestru din 2026 | Numărul tranzacțiilor a scăzut, dar valoarea cumulată are un avans de 20%. Clifford Chance, DLA Piper și CMS se remarcă la nivel global și în Europa. O activitate mai puțin intensă în CEE, cu România printre cele mai active piețe din regiune
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a Junior Associate | Dispute Resolution
Țuca Zbârcea & Asociații, desemnată ”Firma anului în România” la Chambers Europe Awards 2026 | Schoenherr câștigă în Europa de Sud-Est, Kinstellar în CEE, iar Mannheimer Swartling primește distincția la nivel european. Deloitte Legal, premiată ca ”Outstanding Law Firm”
Bucharest Arbitration Days 2026: Probele în arbitrajul internațional: principii și practici în evoluție
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...