ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Cushman & Wakefield Echinox: Investițiile străine directe în sectorul imobiliar și al construcțiilor s-au triplat în perioada 2014 - 2024, și au ajuns la o pondere de 17,3% în soldul total

08 Octombrie 2025   |   BizLawyer

Din perspectiva repartizării pe activități economice, 86,6% din soldul total net de investiții străine este concentrat în patru sectoare, respectiv industrie (37,1%), construcții și tranzacții imobiliare (17,3%), comerț (17,2%) și intermedieri financiare și asigurări (14%).

 
 
Investițiile străine directe din construcții și tranzacții imobiliare s-au majorat de peste trei ori în valoare absolută în perioada 2014 - 2024, respectiv cu 15,1 miliarde euro, ajungând la 21,6 miliarde euro la finalul anului trecut, astfel că ponderea acestui sector în soldul total a crescut de la 10,6% la 17,3%, conform datelor Băncii Naționale a României analizate de compania de consultanță imobiliară Cushman & Wakefield Echinox. 

Fluxul de capital străin a contribuit la creșterea stocului de spații imobiliare moderne (birouri, retail și industrial & logistic) de la aproximativ 5 milioane de metri pătrați în 2014, la circa 17 milioane de metri pătrați la finalul lui 2024, aproximativ 70% fiind deținut de investitori din afara României.


Soldul investițiilor străine directe a atins nivelul de 125 miliarde euro în 2024, iar sectorul imobiliar și al construcțiilor a fost anul trecut unul dintre principalii beneficiari ai fluxului net de capital străin, cu o creștere de 651 milioane euro față de anul precedent. Această evoluție a fost determinată în principal de reluarea creditării intra- grup și de diminuarea fluxului aferent instrumentelor de natura datoriei, arată datele Băncii Centrale.

Din perspectiva repartizării pe activități economice, 86,6% din soldul total net de investiții străine este concentrat în patru sectoare, respectiv industrie (37,1%), construcții și tranzacții imobiliare (17,3%), comerț (17,2%) și intermedieri financiare și asigurări (14%).

În intervalul 2014 - 2024, cele patru sectoare care dețin ponderea majoritară în soldul total net al investițiilor străine directe au avut un ritm de creștere diferit. Astfel, în timp ce industria a consemnat o creștere de numai 54,4% față de nivelul anului 2014 (+16,3 miliarde de euro), în comerț (+14,8 miliarde de euro) plus construcții și tranzacții imobiliare (+15,1 miliarde de euro) s-au înregistrat triplări ale soldurilor, iar în intermedieri financiare și asigurări o creștere de 123% (+ 9,6 miliarde de euro). 

Aceste evoluții au determinat scăderea ponderii investițiilor în industrie în soldul total net de la 48,4%, în anul 2014 la numai 37,1% în 2024 (-11,3 puncte procentuale), în favoarea investițiilor din construcții și tranzacții imobiliare (creștere cu 6,7 puncte procentuale, de la 10,6% la 17,3%), alături de comerț (creștere cu 6,4 puncte procentuale, de la 10,8% la 17,2%). 

De asemenea, din punct de vedere al repartizării soldului investițiilor străine directe în intreprinderi greenfield pe principalele activități economice, sectorul construcțiilor și imobiliarelor se plasează în top, cu 18,2% din sold, după industria prelucrătoare (26,9% din soldul investițiilor străine directe în întreprinderi greenfield) și comerț (23%). 

Bogdan Sergentu, Head of Valuation & Consulting Cushman & Wakefield Echinox: „Sectorul imobiliar și al construcțiilor continuă să fie unul dintre cele mai stabile și atractive industrii pentru investitorii străini, chiar și într-un context economic și geopolitic marcat de incertitudini. Evoluția pozitivă a fluxului de capital străin și ponderea ridicată a investițiilor greenfield demonstrează încrederea investitorilor în potențialul pieței românești și capacitatea acesteia de a genera randamente competitive pe termen lung. În prezent,  randamentele pentru active prime din România sunt cu 1 - 2 puncte procentuale mai mari decât valorile de referință din majoritatea țărilor din Europa Centrală și de Est, acesta reprezentând un avantaj competitiv pentru investitorii în sectorul imobiliar”.

În 2024, fluxul net de de investiții străine directe atras de România a fost de 5,6 miliarde euro, în scădere cu 17% față de anul precedent, pe fondul incertitudinilor globale și al vulnerabilităților interne, precum creșterea economică modestă, adâncirea deficitului bugetar și climatul politic marcat un context electoral complicat.

Contribuția sectoarelor de activitate la soldul total ISD la 31 decembrie 2024

Sursa: Banca Națională a României


Evoluția investițiilor străine directe (mld.euro)

Sursa: Cushman & Wakfield Echinox pe baza datelor Băncii Naționale a României

Sunt considerate investiții străine directe capitalul social vărsat și rezervele ce revin unui investitor nerezident care deține cel puțin 10% din voturi sau din capitalul social subscris al unei întreprinderi  rezidente, instrumentele de natura datoriei dintre acest investitor sau grupul din care face parte acesta și întreprinderea rezidentă în care a investit, precum și profitul reinvestit de către acesta.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 2 / 20081
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Junior lawyers 0-1 years - Dispute Resolution Practice | GNP Guia Naghi and Partners
Lexology IP Rankings 2025 | Cine sunt profesioniștii care setează standardele pe o piață din ce în ce mai competitivă: Ana-Maria Baciu, Răzvan Dincă, Dana Blaer și Ciprian Dragomir, printre avocații a căror poziționare confirmă maturizarea sectorului local și relevanța lui în arhitectura regională a proprietății intelectuale
Clifford Chance a asistat NEPI Rockcastle în cea mai recentă emisiune de obligațiuni verzi de 500 mil. E, lansată pe piețele internaționale. „Tranzacția marchează o nouă bornă de parcurs în colaborarea noastră excepțională cu emitentul”, spun avocații biroului din București
Filip & Company asistă OH Holding Limited în finalizarea tranzacției prin care fondul de investiții intră în acționariatul Lensa. Echipa, coordonată de Alina Stancu Bîrsan (partener)
Un an de M&A cu provocări tehnice și tactice reale, în care strategia, anticiparea și controlul fin al cerințelor de conformare apărute recent au făcut diferența pentru Popescu & Asociații | Anca Simeria (Partener): “Practica noastră a rămas constantă, profilul mandatelor noastre fiind, în general, mai puțin influențat de piață. Pare o afirmație banală că am asistat clienți în ‘mandate complexe’, dar situația este indubitabil aceasta”
Filip & Company a asistat Victoriabank în finalizarea achiziției OCN “Microinvest” SRL în Republica Moldova. Alina Stancu Bîrsan (partener) a coordonat echipa
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocati stagiari promoția septembrie 2025 | Litigii
KPMG Legal - Toncescu și Asociații îl recrutează pe Alexandru Slujitoru de la Reff & Asociații, pe poziția de Partener. Ramona Jurubiță, reconfirmată pentru al treilea mandat în funcția de Country Managing Partner al KPMG în România și Moldova
CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for junior lawyers
Decizie ÎCCJ: O victorie fiscală de referință în materia cheltuielilor intra-grup internațional și a reciclării deșeurilor de ambalaje, obținută de avocații Mușat & Asociații | Echipă interdisciplinară, coordonată de partenerii Angela Porumb și Răzvan Graure
Instanța de judecată a constatat deductibilitatea serviciilor intra-grup de marketing și negociere, respectiv a serviciilor de cercetare și dezvoltare fără posibilitatea organelor fiscale de a evalua oportunitatea acestor servicii | Echipa Băncilă, Diaconu și Asociații, condusă de Emanuel Băncilă, a obținut victoria
Practica de M&A de la Volciuc-Ionescu accelerează într-o piață mai activă, unde conformarea multiplă și mecanismele sofisticate de preț ̸ structurare ridică miza juridică. “O tranzacție este cu adevărat de succes dacă, după closing, integrarea noii afaceri decurge fluent, sinergiile preconizate se realizează efectiv și nu apar probleme majore care să-i erodeze valoarea”, spun avocații | În spatele fiecărui mandat finalizat se află o combinație atent dozată de expertiză, colaborare și reziliență
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...