
Industria hârtiei şi cartonului din România, afectată de costurile energetice excesive şi exporturile masive de maculatură (patronat)
29 Iulie 2025
AgerpresConform sursei citate, în România, preţurile la energie electrică şi gaze naturale sunt, în mod constant, mai mari decât în alte ţări europene şi non-UE, realitate care afectează competitivitatea producătorilor locali.
Industria hârtiei şi cartonului din România este afectată de costurile energetice excesive şi exporturile masive de maculatură care privează producătorii locali de o resursă esenţială, susţin reprezentanţii Patronatului Industriei de Celuloză şi Hârtie (ROMPAP).
ROMPAP reprezintă 23 de companii din sector, cu o cifră de afaceri cumulată de aproape 1 miliard de euro şi peste 5.000 de locuri de muncă directe.
"Două vulnerabilităţi sistemice afectează grav competitivitatea acestei ramuri strategice: costurile energetice excesive şi exporturile masive de maculatură, care privează producătorii locali de o resursă esenţială", susţin reprezentanţii patronatului, într-un comunicat remis, marţi, AGERPRES.
ROMPAP reprezintă 23 de companii din sector, cu o cifră de afaceri cumulată de aproape 1 miliard de euro şi peste 5.000 de locuri de muncă directe.
"Două vulnerabilităţi sistemice afectează grav competitivitatea acestei ramuri strategice: costurile energetice excesive şi exporturile masive de maculatură, care privează producătorii locali de o resursă esenţială", susţin reprezentanţii patronatului, într-un comunicat remis, marţi, AGERPRES.
Conform sursei citate, în România, preţurile la energie electrică şi gaze naturale sunt, în mod constant, mai mari decât în alte ţări europene şi non-UE, realitate care afectează competitivitatea producătorilor locali.
"Industria hârtiei este, prin natura sa, una cu un consum intensiv de energie. În România, preţurile la energie electrică şi gaze naturale sunt, în mod constant, mai mari decât în alte ţări europene şi non-UE. Această realitate afectează direct competitivitatea producătorilor locali, care sunt nevoiţi să opereze cu costuri energetice semnificativ mai mari decât concurenţa externă. Impactul este cu atât mai mare cu cât energia poate reprezenta, în medie, până la 30% din costul total de producţie al unei fabrici de hârtie sau carton.", a afirmat Ionel Ciucioi, director executiv al ROMPAP, în comunicat.
Potrivit acestuia, eliminarea plafonării preţului la energia electrică în România, fără includerea industriei hârtiei pe lista sectoarelor vulnerabile, a agravat şi mai mult situaţia.
"Spre comparaţie, în alte ţări din Uniunea Europeană, industriile cu consum ridicat sunt sprijinite prin scheme de compensare, reduceri fiscale sau acces la contracte bilaterale pe termen lung. Având în vedere că aproximativ 90% din ambalajele de hârtie, utilizate în România sunt produse local, orice creştere a costurilor de producţie se transmite automat în preţurile finale şi afectează lanţuri industriale întregi - de la sectorul alimentar şi retail până la agricultură şi logistică. Nu este pentru prima dată când industria se confruntă cu astfel de presiuni. Acum trei ani, unele fabrici au fost nevoite să-şi întrerupă temporar activitatea din cauza costurilor prohibitive la energie. Semnalele de alarmă au fost deja trase", a adăugat Ionel Ciucioi.
El a subliniat că, pe lângă costurile energetice, industria se confruntă cu o altă problemă structurală, respectiv lipsa accesului la materie primă.
"România colectează anual aproximativ 700.000 de tone de maculatură, însă peste 30% din această cantitate pleacă la export, în special către Turcia - peste 90.000 de tone în 2023 şi 30.000 de tone doar în primul trimestru din 2025. În acelaşi timp, Turcia a instituit o taxă de protecţie de 87 dolari/tonă pentru importul de hârtie, blocând practic accesul producţiei româneşti pe piaţa sa. În paralel, controlează exporturile proprii de maculatură printr-un sistem de avizare, ceea ce face ca aceasta materie prima sa fie procesată în ţară şi sa aibă un cost scăzut. Beneficiind de aceste avantaje companiile din Turcia reuşesc să plătească preţuri semnificativ mai ridicate pentru importurile de maculatură din România, influenţând astfel preţul din ţara noastră. Aceste dezechilibre afectează grav competitivitatea tuturor producătorilor din România şi pun în pericol locuri de muncă şi investiţii", a adăugat directorul executiv al ROMPAP.
Conform patronatului, situaţia actuală sugerează necesitatea unei abordări echilibrate care să ţină cont de mai mulţi factori.
"În domeniul energetic, includerea industriei pe lista sectoarelor vulnerabile şi implementarea de mecanisme de sprijin ar putea contribui la menţinerea competitivităţii. Experienţa altor ţări europene oferă modele de scheme de compensare sau facilităţi fiscale pentru industriile cu consum intensiv de energie. Pentru fluxurile de materie primă, dezvoltarea unor mecanisme de prioritizare a necesarului intern de maculatură ar putea susţine obiectivele de reciclare şi eficienţa economiei circulare. Dialogul între autorităţi şi industrie rămâne esenţial pentru dezvoltarea unor politici coerente care să echilibreze competitivitatea economică cu obiectivele de sustenabilitate", se precizează în document.
Potrivit celui mai recent Raport al European Paper Recycling Council (EPRC), Europa a atins o rată de reciclare de 75,1% în 2024, iar obiectivul este de 76% până în 2030.
"România, prin Strategia Naţională pentru Economie Circulară (SNEC), şi-a propus ţinte chiar mai ambiţioase: 75% rată de reciclare pentru hârtie şi carton în 2025, 85% până în 2035. Însă aceste obiective devin tot mai greu de atins într-un context în care o parte semnificativă a materiei prime reciclabile - maculatura - pleacă în afara ţării, fără un mecanism de prioritizare a necesarului intern.", se menţionează în comunicat.
Potrivit aceluiaşi raport EPRC, 6 milioane de tone de maculatură au fost exportate din Europa în 2024 către ţări terţe precum India, Vietnam sau Turcia. În paralel, consumul de hârtie şi carton în UE a crescut cu peste 5%. Această dinamică tensionează piaţa şi reduce disponibilitatea internă a maculaturii - o resursă esenţială pentru economia circulară, arată comunicatul.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 576 / 20179 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Achiziții & Corporate| Consultanță
D&B David și Baias confirmă reziliența M&A: achiziții strategice dominante, mecanisme flexibile, grafic de lucru modelat de conformare și componenta tehnică. Echipa livrează soluții prompte în proiecte cu arhitectură complexă, aliniind interesele vânzătorilor cu obiectivele investitorilor și orchestrând integrarea post-closing | Anda Rojanschi (Partener): „Tranzacția de succes este aceea în care cele două afaceri se integrează după finalizarea deal-ului”. O regulă care devine rutină operațională prin rigoare, colaborare și coordonare interdisciplinară
Schoenherr lansează a cincea ediție a concursului de eseuri „law, sweet law‟, cu premii totale de 21.000 lei
Filip & Company a asistat ACP Credit în acordarea unei investiții de capital grupului Dental Elite Clinics. Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel) au coordonat echipa
ZRVP aniversează în 2025 trei decenii de avocatură | Cosmin Vasile, Managing Partner: “Am crescut organic, am construit fără grabă și fără artificii, și am ajuns aici pentru că am rămas fideli profesiei și valorilor ei. Rămânem, după 30 de ani, cu aceleași ținte primordiale: perfecțiunea juridică și formarea de avocați care să ne împărtășească pasiunea, valorile și viziunea”
Cum văd analiștii Mergermarket piața de M&A și activitatea firmelor de avocați | 9 luni cu motorul turat în M&A: Fuziunile și achizițiile la nivel global au ajuns la 3,4 trilioane USD, companiile din UE preferă consolidarea regională, tehnologia conduce, energia și sectorul financiar împing megadeal-urile, private equity își reia ofensiva. În clasamentele juridice, CMS rămâne în Top 10 global și pe locul 2 în Europa, iar Schoenherr stă pe podium în Europa Centrală și de Est
Practica de Concurență de la Țuca Zbârcea & Asociații rămâne etalon pe piața locală, cu o echipă evidențiată în ghidurile internaționale și performanță constantă în mandatele încredințate | Raluca Vasilache (Partener): Ultimul an a fost cu adevărat special, având privilegiul de a lucra în câteva tranzacții stimulante din punct de vedere profesional. A crescut considerabil practica în domeniul autorizării investițiilor străine și se remarcă o pondere mai mare a investigațiilor
Mitel & Asociații se remarcă în practica de Concurență prin rigoare și sincronizare, oferind clienților remedii țintite, viteză procedurală și certitudine în calendarul de closing | Sub coordonarea partenerului Șerban Suchea, firma asigură trasee clare de conformare, maximizează predictibilitatea autorizărilor și păstrează direcția tranzacțiilor într-un peisaj normativ exigent și bine articulat
CMS, implicată în proiectul câștigător al premiului „Investiția Anului” în cadrul SEE Property Forum Awards 2025 pentru al doilea an consecutiv
Bohâlțeanu & Asociații a stat alături de asociații Auto Brand SRL în tranzacția prin care BPW Group a intrat pe piața locală. Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) și Anda Călin (Managing Associate), în prim plan
LegiTeam: Junior lawyers 0-1 years - Dispute Resolution Practice | GNP Guia Naghi and Partners
Lexology IP Rankings 2025 | Cine sunt profesioniștii care setează standardele pe o piață din ce în ce mai competitivă: Ana-Maria Baciu, Răzvan Dincă, Dana Blaer și Ciprian Dragomir, printre avocații a căror poziționare confirmă maturizarea sectorului local și relevanța lui în arhitectura regională a proprietății intelectuale
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...