ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Siemens va ajunge la 20 de ani de prezență în West Gate Business District, odată cu noua prelungire de 5 ani a contractului de închiriere

25 Mai 2023   |   BizLawyer

Determinarea de a rămâne în această locație, pentru un al patrulea ciclu de închiriere, este realizată în urma unui proces competitiv și a unei analize riguroase a pieței, care confirmă faptul că West Gate Business District reprezintă locația optimă pentru dezvoltarea Siemens în viitorul apropiat.

 
 
Siemens S.R.L., compania locală a grupului german de tehnologie de renume mondial, a agreat cu Genesis Property o prelungire a contractului de închiriere existent, asigurându-și astfel prezența în West Gate Business District pentru următorii cinci ani. Această prelungire semnificativă a contractului subliniază importanța și beneficiile pe termen lung pe care le oferă colaborarea solidă și durabilă cu Genesis Property și o recunoaștere din partea Siemens pentru West Gate Business District ca un hub de afaceri de înaltă clasă, cu o perspectivă lucrativă excepțională.

Determinarea de a rămâne în această locație, pentru un al patrulea ciclu de închiriere, este realizată în urma unui proces competitiv și a unei analize riguroase a pieței, care confirmă faptul că West Gate Business District reprezintă locația optimă pentru dezvoltarea Siemens în viitorul apropiat.


"Suntem încântați să anunțăm prelungirea parteneriatului nostru cu Siemens S.R.L. pentru încă cinci ani în West Gate Business District. (...) Această nouă prelungire de contract reflectă încrederea Siemens în calitatea serviciilor și în facilitățile excepționale pe care le oferim, precum și în capacitatea noastră de a satisface nevoile lor de dezvoltare în viitor într-un mediu de afaceri dinamic și competitiv", a declarat Liviu Tudor, Președinte, Genesis Property.

Grupul Siemens este recunoscut la nivel global pentru angajamentul său în furnizarea de soluții tehnologice inovatoare în domeniul industriei, infrastructurii, transportului și asistenței medicale. Rămânând în West Gate Business District, Siemens S.R.L. își consolidează poziția strategică și continuă să beneficieze de infrastructura avansată, facilitățile de înaltă calitate și eficiența energetică de clasă A ale parcului.

"Decizia noastră de a prelungi contractul de închiriere în West Gate Business District evidențiază importanța pe care o acordăm unei locații excelente pentru activitatea noastră pe termen lung. Continuăm să investim în tehnologiile inovatoare, iar West Gate ne oferă un mediu propice dezvoltării noastre într-un cadru modern și eficient", a adăugat Daniel Barciuc, CEO, Siemens S.R.L.

Unul dintre principalele criterii de selecție pentru alegerea West Gate Business District ca gazdă în următorii cinci ani a fost încadrarea clădirii în cea mai ridicată clasă de eficiență energetică – clasa A. Genesis Property pune un accent investițional continuu în clădirile pe care le are în portofoliu, pe creșterea eficienței energetice și reducerea emisiilor de carbon, cu obiective imediate, în proces avansat de obținere, pentru certificările nZEB, BREEAM Outstanding și IMMUNE Building Standard™ - Rezilient, standardul dezvoltat de Genesis Property care evaluează şi certifică rezistenţa unei clădiri la riscuri pentru sănătate.

West Gate Business District se remarcă nu numai prin clădirile de birouri de înaltă calitate și eficiență energetică care îndeplinesc cele mai înalte standarde ale industriei, ci și printr-un spectru variat de servicii, opțiuni și facilități. Complexul cuprinde cinci clădiri, fiecare dintre acestea cu o suprafață utilă de 15.000 mp, cu birouri clasa A, de calitate superioară și spații auxiliare. De asemenea, în West Gate, chiriașii, rezidenții și vizitatorii beneficiază de restaurante, piscină în aer liber, unitate de cazare de 4 stele, teren de tenis, pistă de alergare și variate alte facilități. Cu peste 12.000 mp de spații verzi, comparabil cu jumătate din suprafața parcului Kiseleff, West Gate Business District se impune ca un reper SDG și unul dintre cele mai atractive și importante centre de afaceri din București.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 6961 / 20841
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
2025, anul proiectelor „extrem de complexe” pentru Bohâlțeanu & Asociații, cu finanțări suverane și LMA de circa 2 miliarde euro, M&A de peste 1 miliard euro și restructurări complexe în Employment | De vorbă cu Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) despre parcursul anului trecut și obiectivele din 2026
Câți avocați au firmele de top în evidențele Baroului București la începutul anului 2026 | Liderii nu se schimbă, dar își ajustează echipele. Top 20 rămâne stabil ca nume, dar se schimbă ca dinamică. Ce firme au înregistrat creșteri semnificative de ”headcount”, câte și-au micșorat efectivele și ce înseamnă asta
Client Choice by Lexology: Ioana Racoți (ZRVP), Adina Chilim Dumitriu (NNDKP), Octavian Adam (GNP), printre cei șapte profesioniști care se diferențiază prin calitatea relației cu clientul și capacitatea de a adăuga valoare reală afacerii acestuia | Cine sunt avocații români pentru care nominalizările au venit exclusiv de la corporate counsels, într-o procedură ce nu poate fi influențată și care sunt ariile de practică în care excelează
Mușat & Asociații intră și în arbitrajul ICSID inițiat de Starcom Holding, acționarul principal al grupului Eurohold Bulgaria și va lupta, de partea statului român, cu Pinsent Masons (Londra), DGKV (Sofia) și CMS (București)
Peligrad Law a obținut anularea unor obligații fiscale de peste 6 mil. € pentru un șantier naval din România, o decizie de referință pentru practica fiscală
CMS asistă CCE cu privire la vânzarea proiectului fotovoltaic Horia 2 către Renalfa Solarpro Group. Echipa multidisciplinară a fost coordonată de Rodica Manea (Corporate M&A), cu sprijinul Variniei Radu (Head of Energy)
Țuca Zbârcea & Asociații a asistat Banca Transilvania în finanțarea celei mai mari instalații de stocare a energiei în baterii din România, dezvoltată de Nova Power & Gas
Kinstellar a stat alături de BIG Mega Renewable Energy în cadrul unei finanțări de peste 100 milioane EUR pentru Parcul Eolian Văcăreni. Echipa, condusă de Magdalena Răducanu (Partener) și Răzvan Constantinescu (Managing Associate)
Muşat & Asociaţii a obținut un succes de referință în materia taxelor impuse de Oficiul Național al Jocurilor de Noroc. Angela Porumb (Partner) a coordonat dosarul, implicate fiind departamentele de Litigii, Fiscal și Gaming & Gambling ale firmei
Filip & Company a asistat Global Vision Investment Fund în obținerea unei finanțări de 12,7 milioane de euro. Camelia Ianțuc (senior associate) în prim plan
Încă un spin-off în piața avocaturii | Partenerul Cristian Popescu și echipa sa de zece avocați au părăsit Dentons pentru a lansa o nouă fimă: “A fost o plecare voluntară, iar seniorii cu care lucram au devenit parteneri în noua entitate”. Popescu Roman Radu Florea își va crește echipa și activitatea în mai multe arii de practică până la sfârșitul anului
MidEuropa preia pachetul majoritar în RBC, unul dintre cei mai importanți integratori de sisteme IT specializați în sectoarele de retail, banking și producție industrială din România. Trei firme de avocați au stat alături de investitorul de private equity
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...