Statele UE vor să obţină excepţii de la planul vizând reducerea consumului de gaze
25 Iulie 2022 Agerpres
Săptămâna trecută, Comisia Europeană a propus ca statele membre UE să îşi reducă fiecare consumul de gaze cu 15%, începând din luna august şi până în luna martie. Iniţial, această ţintă va fi una voluntară, dar ar urma să devină obligatorie dacă Executivul comunitar declară stare de urgenţă.
Ţările membre ale Uniunii Europene încearcă să relaxeze planurile Executivului comunitar vizând reducerea consumului de gaze naturale, în contextul în care Europa se pregăteşte pentru o iarnă cu livrări incerte din partea principalului său furnizor, Rusia, transmite Reuters.
Săptămâna trecută, Comisia Europeană a propus ca statele membre UE să îşi reducă fiecare consumul de gaze cu 15%, începând din luna august şi până în luna martie. Iniţial, această ţintă va fi una voluntară, dar ar urma să devină obligatorie dacă Executivul comunitar declară stare de urgenţă.
Bruxelles-ul a îndemnat statele membre să reducă acum consumul de gaze pentru a putea să îşi umple depozitele înainte de venirea iernii şi, de asemenea, a avertizat că o oprire completă a livrărilor de gaze ruseşti este posibilă. Însă planul Comisiei Europene se confruntă de opoziţia mai multor guverne, unele fiind complet împotriva unei reduceri obligatorii a consumului de gaze iar altele nu sunt dispuse să permită Bruxelles-ului să le controleze câtă energie utilizează.
Diplomaţii statelor membre UE ar urma să discute luni o propunere revizuită. Conform acestei propuneri, consulate de Reuters, va fi păstrată o ţintă voluntară pentru toate statele în ceea ce priveşte reducerea consumului de gaze dar stabileşte ţinte obligatorii diferite.
În documentul consultat de Reuters, care a fost elaborat de Cehia, ţara care deţine în prezent preşedinţia rotativă a UE, sunt prevăzute o gamă largă de excepţii de la ţinta obligatorie vizând reducerea consumului de gaze.
Astfel, ţările care nu au o legătură cu reţelele de gaze din UE ar urma să fie scutite, o excepţie care s-ar aplica ţărilor insulare precum Irlanda sau Malta, în timp ce ţările cu depozite mari de gaze ar beneficia şi ele de ţinte mai mici privind reducerea consumului.
De asemenea, ţările care exportă gaze spre alte state ar putea să beneficieze şi ele de ţinte mai mici, o situaţie în care ar putea să fie inclusă şi Spania, care nu se bazează pe Rusia pentru aprovizionare cu gaze naturale şi a fost unul din cei mai vehemenţi critici ai planului Comisiei. În plus, o serie de sectoare vitale precum industria chimică sau cea siderurgică ar putea fi şi ele scutite.
La fel de important, guvernele naţionale şi nu Comisia Europeană ar urma să fie responsabile de procesul care ar face ţinta obligatorie, lucru care ar putea fi făcut numai cu sprijinul majorităţii ţărilor membre.
Potrivit Reuters, diplomaţii statelor UE au avut opinii împărţite cu privire la cea mai nouă propunere a preşedinţiei cehe, unii salutând-o iar alţii fiind îngrijoraţi de numărul mare de excepţii.
Miniştrii Energiei din ţările membre vor încerca să aprobe marţi propunerea, care are nevoie de o majoritate consolidată de cel puţin 15 state UE pentru a deveni lege.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 10601 / 20935 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Schoenherr premiază șapte studenți la drept în a cincea ediție a concursului „law, sweet law”
NNDKP a asistat Gránit Asset Management în achiziția clădirii de birouri Equilibrium 2. Lavinia Ioniță Rasmussen (Partener) a coordonat echipa
RTPR asistă AROBS la achiziția Quest Global România. Echipa implicată în acest proiect a fost coordonată de Alina Stăvaru (Partner) și Andrei Toșa (Senior Associate)
Refinitiv Legal Advisers – Full Year 2025 | Piața de M&A a accelerat la nivel global, chiar dacă numărul tranzacțiilor a rămas sub presiune. Europa prinde viteză, iar Estul continentului continuă să fie un teritoriu în care investitorii strategici și financiari caută randament. Clifford Chance revine în frunte în Europa de Est, CMS își păstrează poziția de reper prin volum, iar firmele cu ‘amprentă’ în România se văd tot mai des în topurile globale și europene
Piața imobiliară recompensează proiectele bine fundamentate juridic și urbanistic și penalizează improvizația, spun avocații de Real Estate de la Mitel & Asociații. Din această perspectivă, ajustarea actuală nu este o resetare, ci un pas necesar către maturizarea pieței și consolidarea încrederii între dezvoltatori, finanțatori și beneficiari | De vorbă cu Ioana Negrea (Partener) despre disciplina due-diligence-ului, presiunea urbanismului în marile orașe și modul în care echipa gestionează mandatele
2025, anul proiectelor „extrem de complexe” pentru Bohâlțeanu & Asociații, cu finanțări suverane și LMA de circa 2 miliarde euro, M&A de peste 1 miliard euro și restructurări complexe în Employment | De vorbă cu Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) despre parcursul anului trecut și obiectivele din 2026
KPMG Legal – Toncescu și Asociații își consolidează practica de Concurență într-o zonă de maturitate strategică, în care mandatele sensibile sunt gestionate cu viziune, disciplină procedurală și o capacitate reală de anticipare a riscurilor | De vorbă cu Mona Banu (Counsel) despre modul în care se schimbă natura riscurilor și cum se repoziționează autoritățile, care sunt liniile mari ale noilor investigații și cum face diferența o echipă compactă, cu competențe complementare și reflexe formate pe cazuri complicate
Promovări în echipa RTPR: patru avocați urcă pe poziția de Counsel, alți șapte fac un pas înainte în carieră | Costin Tărăcilă, Managing Partner: ”Investim în profesioniști care reușesc să transforme provocările juridice în soluții strategice, consolidând poziția firmei noastre ca lider în România și oferind clienților noștri cele mai bune servicii”
Câți avocați au firmele de top în evidențele Baroului București la începutul anului 2026 | Liderii nu se schimbă, dar își ajustează echipele. Top 20 rămâne stabil ca nume, dar se schimbă ca dinamică. Ce firme au înregistrat creșteri semnificative de ”headcount”, câte și-au micșorat efectivele și ce înseamnă asta
Kinstellar a asistat Foxway în achiziția firmei locale All Birotic Devices Trade & Service. Echipă pluridisciplinară, coordonată de Zsuzsa Csiki (Partner, Co-Head M&A ̸ Corporate) și Mihai Stan (Managing Associate)
Mușat & Asociații intră și în arbitrajul ICSID inițiat de Starcom Holding, acționarul principal al grupului Eurohold Bulgaria și va lupta, de partea statului român, cu Pinsent Masons (Londra), DGKV (Sofia) și CMS (București)
Peligrad Law a obținut anularea unor obligații fiscale de peste 6 mil. € pentru un șantier naval din România, o decizie de referință pentru practica fiscală
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





