ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

tbi bank a consemnat la nouă luni un profit net mai mare decât pe întregul an 2021

15 Decembrie 2022   |   Agerpres

Totodată, profitul net la nouă luni este mai mare în comparaţie cu cele 27,5 milioane de euro obţinute pe parcursul întregului an precedent.

 
 
Rezultatele financiare consolidate neauditate ale tbi bank pentru primele nouă luni ale anului 2022 arată un profit net record, de 30,2 milioane de euro, cu 33% mai mare decât în aceeaşi perioadă a anului 2021, informează banca.
 
Totodată, profitul net la nouă luni este mai mare în comparaţie cu cele 27,5 milioane de euro obţinute pe parcursul întregului an precedent.
 
Potrivit unui comunicat al băncii, transmis joi AGERPRES, în primele nouă luni ale anului 2022, tbi bank a gestionat aproape 850.000 de cereri de împrumut în România, Grecia, Bulgaria şi a acordat aproape 400.000 de credite în valoare de 520 de milioane de euro, în creştere cu 36% faţă de anul precedent.
 
Activele totale ale băncii au ajuns la 909 milioane de euro, marcând o creştere de 200 de milioane de euro pe parcursul anului (un avans de 28% faţă de sfârşitul anului 2021), în timp ce portofoliul de credite a ajuns la 718 milioane de euro la sfârşitul lunii septembrie 2022 (cu o creştere de 32% faţă de sfârşitul anului trecut).
 
De la începutul anului 2022, creşterea poate fi observată în fiecare linie de afaceri din România. Creditele cu destinaţie generală (creştere de 26% septembrie vs decembrie), creditele la puncte de vânzare (creştere de 31% septembrie vs decembrie) şi Business banking (creştere de 30% septembrie vs decembrie) au contribuit puternic la rezultatele tbi bank.
 
Veniturile băncii au crescut cu 29%, până la 115 milioane euro, iar profitul operaţional pentru cele nouă luni ale anului 2022 a ajuns la 91,6 milioane euro, cu o creştere de 30% faţă de anul precedent.
 
Portofoliul de depozite al tbi bank a ajuns la 652 de milioane de euro la sfârşitul lunii septembrie 2022, în urcare cu 33%.
 
La sfârşitul perioadei analizate, rata de acoperire a lichidităţii (LCR) a fost de 521%, iar rata de adecvare a capitalului (CAR) - 17,1%.
 
"Cifrele noastre record pentru cele nouă luni reflectă performanţa puternică a produselor şi serviciilor noastre, precum şi implicarea echipei. În această perioadă, ne-am extins şi mai mult reţeaua de parteneri, am lansat soluţiile alternative de plată în Grecia, unde avem parteneriate cu 1.500 de comercianţi şi am inclus noi verticale în România şi Bulgaria. Până la sfârşitul anului, ne vom concentra în principal pe furnizarea de soluţii digitale, care vor asigura un mai mare confort şi o mai bună experienţă pentru clienţii noştri", a declarat Petr Baron, CEO tbi.
 
tbi bank este o bancă de tip "challenger" din Europa de Sud-Est care se adresează consumatorilor, comercianţilor şi IMM-urilor, oferind finanţare şi servicii suplimentare integrate prin intermediul unei reţele largi de canale şi platforme "phygitale". În prezent, operează în Bulgaria, România, Grecia, Germania şi Lituania. Prin diverse canale digitale, o reţea proprie de 300 de sucursale şi parteneriate cu circa 20.000 de comercianţi, tbi a deservit aproape 2 milioane de clienţi până în septembrie 2022.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 7271 / 19422
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat cu experiență (Litigii și Soluționare a Disputelor)
Cine sunt campionii pieței locale evidențiați în ultimul clasament IP Stars 2025 | Baciu Partners are cele mai multe recomandări în prima bandă din domeniul mărcilor. ZRVP și Dincă & Speciac sunt pe primul palier al performanței, urmate de Mușat & Asociații și NNDKP
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
Kinstellar asistă Special Flanges pe toate aspectele, tranzacționale și de taxe, în achiziția producătorului industrial român Vilmar SA, cu o echipă pluridisciplinară coordonată de Zsuzsa Csiki (Partener, Co-Head of Corporate M&A) | Skadden, Simmons&Simmons și alte două firme de avocați din România au fost de o parte și de alta în această tranzacție
CMS, alături de Bitdefender la achiziția Mesh Security | Horea Popescu (Managing Partner CMS România) și Mircea Moraru (Senior Counsel), în echipa multidisciplinară coordonată de la Londra, care a oferit consultanță cumpărătorului în toate aspectele tranzacției supusă acum aprobărilor din partea autorităților de reglementare
“Schimbare” este cuvântul de ordine pe piața muncii, spun avocații de Employment de la Mușat & Asociații, fenomenul fiind potențat de avansul tehnologic rapid, evoluția așteptărilor angajaților și necesitatea adaptării la noile realități economice și sociale | Echipa gestionează un număr mare de proiecte care implică restructurări ample ale companiilor multinaționale, creşterea numărului de litigii fiind evidențiată în analiza tendințelor observate. De vorbă cu membrii echipei despre mandatele strategice încredințate de companii lideri în industrii variate și provocările anului 2025
CMS își consolidează echipa din România prin promovarea a șapte avocați | Horea Popescu, managing partner CMS România: ”Aceste promovări reflectă nu doar calitatea muncii lor, ci și energia și dedicarea cu care aduc rezultate remarcabile clienților noștri și ne poziționează perfect pentru a ne continua creșterea și dezvoltarea competențelor”
O gamă variată de mandate pentru avocații de Employment de la Mitel & Asociații | Schimbările din zona legislației muncii și noile tendințe în politica de personal, analizate de Mădălina Mitel (Partener) și Cristina Dan (Counsel)
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Drept Societar și Comercial)
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Real Estate)
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | Patru case locale independente de avocați și două birouri ale unor firme internaționale, pe lista scurtă pentru titlul de “Firma anului în România”. NNDKP, CMS și Schoenherr, printre premianți, Popescu & Asociații, listată în trei categorii. Ce avocați români sunt în prim plan, anul acesta
LegiTeam | Mitel & Asociații caută avocat stagiar pentru practica de Drept Societar și Comercial
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...