
UNSAR: Despăgubirile în baza poliţelor RCA sunt cu 30% mai mari în primul trimestru
12 Septembrie 2024
AgerpresUNSAR cataloghează drept "eronate" informaţiile transmise în ultimele zile în spaţiul public privind despăgubirile plătite de industria de asigurări în baza poliţelor RCA.
Despăgubirile achitate în baza poliţelor RCA în primul trimestru al anului 2024 sunt cu circa 30% mai mari faţă de aceeaşi perioadă din 2023, conform datelor ASF, susţin reprezentanţii Uniunii Naţionale a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România (UNSAR), într-un comunicat transmis joi AGERPRES.
UNSAR cataloghează drept "eronate" informaţiile transmise în ultimele zile în spaţiul public privind despăgubirile plătite de industria de asigurări în baza poliţelor RCA, întrucât cifrele prezentate, conform cărora în primul trimestru al anului companiile de asigurări au achitat despăgubiri mai reduse cu 9% faţă de aceeaşi perioadă a anului 2023, "omit complet despăgubirile importante plătite atât de Fondul de Garantare a Asiguraţilor (FGA), cât şi de asigurătorii care operează pe piaţa RCA prin sucursale (FOE)".
UNSAR cataloghează drept "eronate" informaţiile transmise în ultimele zile în spaţiul public privind despăgubirile plătite de industria de asigurări în baza poliţelor RCA, întrucât cifrele prezentate, conform cărora în primul trimestru al anului companiile de asigurări au achitat despăgubiri mai reduse cu 9% faţă de aceeaşi perioadă a anului 2023, "omit complet despăgubirile importante plătite atât de Fondul de Garantare a Asiguraţilor (FGA), cât şi de asigurătorii care operează pe piaţa RCA prin sucursale (FOE)".
Astfel, în primul trimestru al anului 2024, au fost plătite indemnizaţii totale în valoare de 1,56 miliarde lei (din care 940 milioane lei plătite de asigurătorii rămaşi în piaţă, 350 milioane lei de către FGA şi 270 milioane lei de către sucursale), în creştere cu aproximativ 30% faţă de aceeaşi perioadă din 2023, când au fost achitate 1,2 miliarde lei, precizează UNSAR.
UNSAR a lansat recent platforma de informare "Adevărul despre RCA" - adevaruldesprerca.ro, evidenţiind importanţa reflectării corecte a contextului şi verificarea atentă a datelor pentru astfel de situaţii - care pot denatura efortul pieţei şi importanţa industriei de asigurări. UNSAR subliniază încă o dată importanţă ajustării cât mai rapide a Legii nr. 132/2017 privind RCA, în beneficiul şoferilor români şi al tuturor părţilor implicate.
Înfiinţată în 1994, UNSAR - Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România reprezintă 21 de companii de profil. Acestea deţin o pondere de peste 90% din piaţa locală de asigurări.
Într-un comunicat transmis miercuri AGERPRES, Confederaţia Operatorilor şi Transportatorilor Autorizaţi din România (COTAR) a susţinut că România plăteşte cel mai ridicat preţ al poliţei de asigurări obligatorii auto RCA din regiune, de circa 220 de euro, deşi despăgubirile RCA au scăzut cu 9%.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 1943 / 19477 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Finanțările sindicalizate își păstrează poziția solidă, iar club-deal-urile câștigă teren pe piață, spun avocații din practica de Banking & Finance de la NNDKP | Valentin Voinescu (Partener): ”Am remarcat o creștere a interesului din partea fondurilor de investiții și a creditorilor non-bancari. Profilul clientului a evoluat: companiile sunt mai bine informate, mai receptive la structuri mixte și tot mai interesate de optimizarea costurilor și a structurii de capital”
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
Clifford Chance a asistat băncile în legătură cu emisiunea record de 1,5 miliarde RON a Băncii Transilvania, prima sa emisiune de obligațiuni sustenabile denominată în lei. Proiect coordonat din București, cu avocați din Londra în echipă
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | Corina Roman, avocat format în câteva firme mari, spune că a regăsit „cu drag”, la BACIU PARTNERS, aceeași preocupare pentru knowledge și dedicare față de mandatele primite de la clienți. “Nu am crezut niciodată că voi lucra într-un proiect cu sateliți, dar iată că aici am avut această ocazie. Și mi-a plăcut enorm, pentru că m-a scos din zona de confort. Acum, datorită acelei experiențe, știm mai multe și putem explora și acest tip de proiecte la nivel de echipă”
BRD coordonează un club loan de 190 mil. € pentru NE Property BV. Avocații CMS au consiliat consorțiul bancar în această finanțare
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
Cine sunt campionii pieței locale evidențiați în ultimul clasament IP Stars 2025 | Baciu Partners are cele mai multe recomandări în prima bandă din domeniul mărcilor. ZRVP și Dincă & Speciac sunt pe primul palier al performanței, urmate de Mușat & Asociații și NNDKP
CMS își consolidează echipa din România prin promovarea a șapte avocați | Horea Popescu, managing partner CMS România: ”Aceste promovări reflectă nu doar calitatea muncii lor, ci și energia și dedicarea cu care aduc rezultate remarcabile clienților noștri și ne poziționează perfect pentru a ne continua creșterea și dezvoltarea competențelor”
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat cu experiență (Litigii și Soluționare a Disputelor)
Țuca Zbârcea & Asociații câștigă pentru Silcotub un litigiu major privind recalcularea prețului energiei electrice în lumina Ordonanței de urgență nr. 27 ̸ 2022
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...