ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Asociaţia Română a Producătorilor de medicamente fără prescripţie, suplimente alimentare şi dispozitive medicale şi-a reales echipa de conducere

13 Iulie 2020   |   BizLawyer

Toţi membrii Consiliului Director RASCI îşi vor desfăşura activitatea în acest rol pentru un mandat de 2 ani. Totodată, Diana Mereu îşi menţine poziţia de Director Executiv al Asociaţiei.

 
 
RASCI, asociaţia reprezentativă pentru segmentul de medicamente fără prescripţie medicală, suplimente alimentare şi dispozitive medicale pentru îngrijire personală din România şi-a reales echipa de conducere în cadrul ultimei Adunări Generale. Astfel, membrii Asociaţiei au acordat din nou votul lor de încredere, pentru al treilea mandat consecutiv, lui Răzvan Bosinceanu şi Iuliei Roşian, care vor ocupa în continuare funcţiile de Preşedinte, respectiv Vicepreşedinte ai RASCI.

Pe lângă rolul de Preşedinte al Consiliul Director RASCI şi membru în Adunarea Generală RASCI, precum şi membru în Consiliul Director AESGP, Răzvan Bosinceanu este totodată şi Business Development Manager Self Care Romania în cadrul Diviziei de Consumer Health Care a Johnson & Johnson România. Medic de profesie, cu o experienţă de peste 19 ani în industria farmaceutică, a ocupat de-a lungul timpului diverse poziţii de conducere în cadrul unor companii reprezentative pe piaţa farmaceutică din România.


"Mă onorează încrederea oferită de membrii Asociaţiei şi mă bucur că avem astfel oportunitatea să continuăm în aceeaşi formulă proiectele începute. Realegerea Board-ului RASCI vine ca o reconfirmare a angajamentului pe care ni l-am asumat încă de la înfiinţarea Asociaţiei şi mă bucur că am reuşit să contribuim semnificativ la dezvoltarea industriei de self-care din România. Continuitatea proiectelor RASCI a fost posibilă şi datorită constanţei şi dedicării echipei de conducere, precum şi a implicării deosebite a membrilor şi partenerilor noştri. Pe parcursul a două mandate am reuşit să aducem RASCI mai aproape de obiectivele sale decât ne imaginam posibil într-un timp atât de scurt. Sunt sigur că, acest al treilea mandat va fi marcat de curaj şi perseverenţă şi va fi încununat de succes, aşa cum ne-am obişnuit deja," a declarat Răzvan Bosinceanu.

Cu o experienţă de peste 18 ani în industria farmaceutică, Iulia Roşian este Vicepreşedinte al Consiliul Director RASCI şi membru în Adunarea Generală RASCI, reprezentând totodată compania Sanofi în cadrul Asociaţiei, din poziţia de General Manager Consumer Health Care Sanofi România-Moldova.

"Pentru mine este un privilegiu să fac parte din echipa RASCI şi să contribui la efortul comun prin care, împreună cu colegii mei, membri RASCI, să generăm schimbări cu impact pozitiv atât pentru consumator, cât şi pentru sistemul de sănătate din România. Consider că, având o voce comună, noi toţi cei din industrie putem oferi consumatorilor nu doar soluţii de autoîngrijire individualizate şi eficiente, ci şi acces la informaţii care să-i ajute să ia deciziile potrivite pentru sănătatea lor, transformându-i astfel în managerii propriei sănătăţi. Prin tot ceea ce întreprindem în RASCI, ne dorim să creştem gradul de responsabilizare şi maturizare a consumatorului român, astfel încât acesta să poată distinge între situaţiile în care îşi poate autogestiona starea de sănătate şi cele în care este necesară recomandarea unui medic sau farmacist," a declarat Iulia Roşian.

Din echipa de conducere fac parte şi Ana-Diana Buru, Regulatory Affairs Lead România, Moldova şi Balcani în cadrul GlaxoSmithKline Consumer Healthcare, Mike Seidel, Country Commercial Lead Bayer Consumer Health România, Bulgaria şi Moldova şi Ioan Costin Vasilescu, Head of Regulatory & Medical Affairs South East Europe în cadrul companiei Reckitt Benckiser.

Toţi membrii Consiliului Director RASCI îşi vor desfăşura activitatea în acest rol pentru un mandat de 2 ani. Totodată, Diana Mereu îşi menţine poziţia de Director Executiv al Asociaţiei.

RASCI susţine administrarea responsabilă şi avizată de medicamente fără prescripţie medicală, suplimente alimentare şi dispozitive medicale pentru îngrijire personală, prin informarea corectă şi educarea consumatorilor români.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 6436 / 8796
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance și Linklaters, consultanți juridici în emisiunea de obligațiuni verzi prin care Electrica a atras o finanțare de 500 mil. €. Rothschild & Co a fost consilier financiar
Finanțările sindicalizate își păstrează poziția solidă, iar club-deal-urile câștigă teren pe piață, spun avocații din practica de Banking & Finance de la NNDKP | Valentin Voinescu (Partener): ”Am remarcat o creștere a interesului din partea fondurilor de investiții și a creditorilor non-bancari. Profilul clientului a evoluat: companiile sunt mai bine informate, mai receptive la structuri mixte și tot mai interesate de optimizarea costurilor și a structurii de capital”
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
Clifford Chance a asistat băncile în legătură cu emisiunea record de 1,5 miliarde RON a Băncii Transilvania, prima sa emisiune de obligațiuni sustenabile denominată în lei. Proiect coordonat din București, cu avocați din Londra în echipă
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | Corina Roman, avocat format în câteva firme mari, spune că a regăsit „cu drag”, la BACIU PARTNERS, aceeași preocupare pentru knowledge și dedicare față de mandatele primite de la clienți. “Nu am crezut niciodată că voi lucra într-un proiect cu sateliți, dar iată că aici am avut această ocazie. Și mi-a plăcut enorm, pentru că m-a scos din zona de confort. Acum, datorită acelei experiențe, știm mai multe și putem explora și acest tip de proiecte la nivel de echipă”
BRD coordonează un club loan de 190 mil. € pentru NE Property BV. Avocații CMS au consiliat consorțiul bancar în această finanțare
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
Cine sunt campionii pieței locale evidențiați în ultimul clasament IP Stars 2025 | Baciu Partners are cele mai multe recomandări în prima bandă din domeniul mărcilor. ZRVP și Dincă & Speciac sunt pe primul palier al performanței, urmate de Mușat & Asociații și NNDKP
CMS își consolidează echipa din România prin promovarea a șapte avocați | Horea Popescu, managing partner CMS România: ”Aceste promovări reflectă nu doar calitatea muncii lor, ci și energia și dedicarea cu care aduc rezultate remarcabile clienților noștri și ne poziționează perfect pentru a ne continua creșterea și dezvoltarea competențelor”
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat cu experiență (Litigii și Soluționare a Disputelor)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...