ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Ministrul Finanţelor: Necesarul de finanţare pentru a asigura un deficit de 7% este de circa 231 miliarde lei

13 Ianuarie 2025   |   Agerpres

Suma va fi asigurată atât de pe pieţele externe, cât şi de pe pieţele interne.

 
 
România are nevoie, pentru a asigura un deficit de 7%, de un necesar de finanţare de circa 231 de miliarde de lei, sumă ce va fi asigurată atât de pe pieţe externe, cât şi de pe cele interne, a declarat, luni, ministrul Finanţelor, Tanczos Barna.

"Necesarul de finanţare pentru a asigura un deficit de 7%, în condiţiile în care veniturile cresc odată cu creşterea economică şi cu o încasare mai bună, o colectare mai bună, este undeva la 230-231 miliarde lei, sumă care va fi asigurată atât de pe pieţele externe cât şi de pe pieţele interne", a spus Tanczos Barna la Digi 24.

Acesta a vorbit şi despre titlurile de stat Tezaur şi Fidelis, subliniind că sunt o soluţie bună de economisire pentru toţi cetăţenii.


"Le recomand tuturor românilor să se intereseze, pentru că reprezintă o investiţie sigură, cu o dobândă mai mare decât dobânzile obişnuite, o dobândă neimpozitată. Şi statul român este interesat ca aceste dobânzi să nu plece la alte companii, să nu plece în afara ţării, ci să ajungă în buzunarele românilor", a precizat ministrul Finanţelor.

Pe de altă parte, el a afirmat că anul acesta se aşteaptă şi la o reducere de cel puţin 5% a cheltuielilor la nivelul ordonatorilor principali de credite.

"Sunt convins că fiecare manager, fiecare ordonator principal de credite şi fiecare ministru are suficiente pârghii ca să reducă cu cel puţin 5% costurile de personal în anul 2025, per ansamblu. Cu siguranţă, vor fi situaţii în care într-o instituţie se fac reduceri cu 20%, în alte instituţii cu 3-4%, dar pe ansamblu sunt convins că toate ministerele pot reduce cheltuielile de personal cu cel puţin 5%, dacă nu din altceva, din plecările naturale şi neangajări de personal, în felul acesta degrevând bugetul de personal.(...) Aşteptarea mea e ca un procent de cel puţin 5% să însemne reducerile de cheltuieli la nivelul ordonatorilor principali de credite", a punctat Tanczos Barna.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 1227 / 10336
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Câți avocați au firmele de top în evidențele Baroului București la începutul anului 2026 | Liderii nu se schimbă, dar își ajustează echipele. Top 20 rămâne stabil ca nume, dar se schimbă ca dinamică. Ce firme au înregistrat creșteri semnificative de ”headcount”, câte și-au micșorat efectivele și ce înseamnă asta
Peligrad Law a obținut anularea unor obligații fiscale de peste 6 mil. € pentru un șantier naval din România, o decizie de referință pentru practica fiscală
CMS asistă CCE cu privire la vânzarea proiectului fotovoltaic Horia 2 către Renalfa Solarpro Group. Echipa multidisciplinară a fost coordonată de Rodica Manea (Corporate M&A), cu sprijinul Variniei Radu (Head of Energy)
Țuca Zbârcea & Asociații a asistat Banca Transilvania în finanțarea celei mai mari instalații de stocare a energiei în baterii din România, dezvoltată de Nova Power & Gas
Kinstellar a stat alături de BIG Mega Renewable Energy în cadrul unei finanțări de peste 100 milioane EUR pentru Parcul Eolian Văcăreni. Echipa, condusă de Magdalena Răducanu (Partener) și Răzvan Constantinescu (Managing Associate)
Muşat & Asociaţii a obținut un succes de referință în materia taxelor impuse de Oficiul Național al Jocurilor de Noroc. Angela Porumb (Partner) a coordonat dosarul, implicate fiind departamentele de Litigii, Fiscal și Gaming & Gambling ale firmei
Filip & Company a asistat Global Vision Investment Fund în obținerea unei finanțări de 12,7 milioane de euro. Camelia Ianțuc (senior associate) în prim plan
Încă un spin-off în piața avocaturii | Partenerul Cristian Popescu și echipa sa de zece avocați au părăsit Dentons pentru a lansa o nouă fimă: “A fost o plecare voluntară, iar seniorii cu care lucram au devenit parteneri în noua entitate”. Popescu Roman Radu Florea își va crește echipa și activitatea în mai multe arii de practică până la sfârșitul anului
MidEuropa preia pachetul majoritar în RBC, unul dintre cei mai importanți integratori de sisteme IT specializați în sectoarele de retail, banking și producție industrială din România. Trei firme de avocați au stat alături de investitorul de private equity
Mitel & Asociații dezvoltă o practică de litigii construită în jurul unui nucleu de avocați cu mare experiență, capabilă să ducă la capăt mandate complexe cu impact financiar și reputațional major, într-o piață în care disputele devin tot mai tehnice și mai dure | De vorbă cu Magda Dima (Partener) despre cum se construiește strategia, se evaluează riscurile și se formează generația nouă de litigatori
Victorie Mușat & Asociații pentru o companie membră a Grupului TIU: fapte de concurență neloială săvârșite ocult, sancționate de instanță | Hotărârea setează un reper jurisprudențial în materia concurenței neloiale
PNSA a asistat Grupul Société Générale în finalizarea vânzării BRD Pensii. Echipa, coordonată de Silviu Stoica (Avocat Asociat) și Florian Nițu (Avocat Asociat Coordonator)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...