
Secretarul general al OCDE: Evaluarea economică pentru România - în martie 2026
15 Septembrie 2025
Agerpres”Cred că în martie 2026 va exista evaluarea economică pentru România, practic ultima etapă tehnică, 15 din 25 de comitete au transmis evaluări pozitive, dar este nevoie de eforturi suplimentare în continuare', a spus oficialul, la întâlnirea cu șeful statului.
Evaluarea pentru aderarea României în Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) va avea loc în martie, anul viitor, a declarat, luni, secretarul general al OCDE, Mathias Cormann, la Palatul Cotroceni.
Acesta a fost primit de președintele Nicușor Dan.
'Felicitări pentru alegerea dumneavoastră în funcția de președinte. Am urmărit cu interes campania electorală la prezidențiale din România și sunt fericit că ați câștigat. Felicitări! Sunt încântat să mă întorc la București. După cum știți, am fost implicați în procesul de aderare (la OCDE - n.r.) al României în ultimii patru ani - trei ani și jumătate și suntem în faza esențială a procesului. Cred că este momentul pentru un efort final pentru a finaliza cerințele tehnice. Cred că în martie 2026 va exista evaluarea economică pentru România, practic ultima etapă tehnică, 15 din 25 de comitete au transmis evaluări pozitive, dar este nevoie de eforturi suplimentare în continuare', a spus oficialul, la întâlnirea cu șeful statului.
Acesta a fost primit de președintele Nicușor Dan.
'Felicitări pentru alegerea dumneavoastră în funcția de președinte. Am urmărit cu interes campania electorală la prezidențiale din România și sunt fericit că ați câștigat. Felicitări! Sunt încântat să mă întorc la București. După cum știți, am fost implicați în procesul de aderare (la OCDE - n.r.) al României în ultimii patru ani - trei ani și jumătate și suntem în faza esențială a procesului. Cred că este momentul pentru un efort final pentru a finaliza cerințele tehnice. Cred că în martie 2026 va exista evaluarea economică pentru România, practic ultima etapă tehnică, 15 din 25 de comitete au transmis evaluări pozitive, dar este nevoie de eforturi suplimentare în continuare', a spus oficialul, la întâlnirea cu șeful statului.
Bolojan: Aderarea României la OCDE va fi încă o ancoră pentru modernizarea țării noastre
Aderarea României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) va fi încă o ancoră pentru modernizarea țării noastre și pentru consolidarea statutului ei în rândul democrațiilor consolidate, a declarat, luni, prim-ministrul Ilie Bolojan.
Șeful Guvernului a susținut o rundă de declarații comune la finalul întâlnirii pe care a avut-o cu secretarul general al acestei organizații, Mathias Cormann, și după reuniunea Comitetului național pentru aderarea României la OCDE.
'Întâlnirea de azi și ședința comitetului reflectă angajamentul nostru pentru aderarea la OCDE și bunele relații cu organizația. Chiar dacă anul 2025 a fost un an marcat de alegeri și schimbări instituționale, un aspect a rămas constant. După ce am devenit membri ai NATO și ai Uniunii Europene, aderarea la OCDE este în continuare un obiectiv principal. Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică va fi încă o ancoră pentru modernizarea țării noastre și pentru consolidarea statutului ei în rândul democrațiilor consolidate. Mă bucur, domnule secretar general, că la trei ani de la primirea foii de parcurs, România este din ce în ce mai aproape de îndeplinirea acestui obiectiv', a afirmat Ilie Bolojan.
Premierul a subliniat că România a încheiat 'aproape două treimi' din totalul de 25 de evaluări în comitetele organizației și a mulțumit tuturor celor implicați în acest proces.
Acest a evidențiat faptul că statutul de membru al OCDE va permite României să preia cele mai bune practici în toate domeniile de politici publice, să colaboreze cu statele membre și partenere ale organizației pentru a găsi soluții concrete la problemele comune, să se dezvolte mai eficient și să ofere stabilitate pentru cetățeni și mediul de afaceri.
'Am evidențiat aceste aspecte și în discuția din această dimineață cu domnul secretar general Cormann, căruia i-am mulțumit pentru întregul sprijin în acest proces. Fiecare pas ne aduce mai aproape de locul în care vrem să fim, pentru mai multă bunăstare și prosperitate, pentru mai multe investiții, o economie mai atractivă, îmbunătățirea politicilor publice prin accesul la expertiza organizației și o administrație publică mai eficientă', a mai declarat Bolojan.
Șeful Executivului a menționat că în cadrul reuniunii Comitetului național pentru aderarea României la OCDE, în prezența secretarului general, s-a discutat pe larg despre etapa în care se află România.
'Toate instituțiile implicate sunt angajate în implementarea recomandărilor organizației pentru a finaliza la timp procesul tehnic. Într-un context geopolitic tot mai impredictibil, OCDE reprezintă o platformă esențială pentru afirmarea valorilor în care credem: cooperare internațională, guvernanță responsabilă și politici publice bazate pe date. Locul nostru este în OCDE și privim cu încredere către momentul aderării la această comunitate de state care împărtășesc același valori, principii și aspirații. Domnule secretar general, vă mulțumim pentru sprijinul dumneavoastră. Suntem hotărâți să facem tot ceea ce ține de noi pentru ca România să adere la OCDE în anul viitor. Suntem pe deplin conștienți de oportunitatea pe care o avem în față pentru modernizarea politicilor și practicilor noastre, pentru vieți mai bune, așa cum spune și deviza OCDE: 'Politici mai bune, pentru vieți mai bune' ', a mai afirmat Bolojan.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 3 / 9940 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
„The Lawyer European Awards 2025” | Trei firme cu activitate în România concurează pentru titlu la secțiunea ”Law Firm of the Year: South Eastern Europe”: NNDKP, Popescu & Asociații și TZA, pe lista scurtă a premianților. Firma fondată de Octavian Popescu, printre finaliști și în secțiunea ”European litigation team of the year”
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
Oportunități, provocări și diferențe de abordare - CMS European M&A Outlook 2026 | Horea Popescu, Managing Partner CMS România: “Europa Centrală și de Est se conturează ca o surpriză pozitivă pe harta investițiilor”. Rodica Manea, Corporate Partner: “Vedem o activitate susținută pe piața locală, iar companiile românești continuă să se adapteze rapid și să valorifice oportunitățile emergente”
bpv Grigorescu Ștefănică: tranzacțiile strategice și consolidările sectoriale definesc piața de fuziuni și achiziții | 2025 aduce structuri inovatoare, distressed M&A și o redefinire a noțiunii de succes, într-o piață în care avocații devin arhitecții echilibrului între reglementări stricte și interesele investitorilor. Cătălin Grigorescu (managing partner): „Succesul în tranzacții nu se mai măsoară doar în valoare, ci în capacitatea de a le finaliza într-un mediu juridic tot mai complex”
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Banking & Finance | Echipa Popovici Nițu Stoica & Asociații, coordonată de partenerul Bogdan C. Stoica, a acordat consultanță Grupului La Fântâna pentru accesarea unei finanțări sindicalizate de 70 milioane euro, menită să susțină activitatea curentă și dezvoltarea businessului
BSMP - Bohâlțeanu și Asociații a asistat UNIGEA România în contractarea unei finanțări de 30,25 milioane EUR pentru dezvoltarea unui proiect solar de referință de 85 MW în Arad. Echipă pluridisciplinară, coordonată de partenerii Daniela Milculescu și Ionuț Bohâlțeanu, într-un efort multijurisdicțional ce a reunit investitori și consultanți cheie din patru țări
Principalele aspecte pe care angajatorii trebuie să le aibă în vedere pentru a se conforma legislației privind combaterea discriminării și hărțuirii la locul de muncă | De vorbă cu Dan Dascălu (Partener) și Sonia Bălănescu (Managing Associate) - D&B David și Baias, despre prevederile legale în vigoare, combaterea acestui fenomen și modul în care poate fi diminuat riscul apariției unor litigii inițiate de salariați
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
Filip & Company a asistat ACP Credit în acordarea unei noi runde de finanțare rețelei de clinici veterinare PartnerVet. Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel)
Clifford Chance își consolidează practica de Litigii prin recrutarea lui Remus Codreanu ca partener în echipa din București
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...