ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

BEx al PNL a aprobat rotaţia premierilor; primul să fie dat de liberali

17 Noiembrie 2021   |   Agerpres

"S-a votat decizia de a avea un sistem alternativ de premieri, cu primul premier din partea PNL. Asta este decizia", a declarat preşedintele PNL, Florin Cîţu, la finalul şedinţei BEx.

 
 
Biroul Executiv (BEx) al PNL a aprobat, marţi seara, propunerea privind rotaţia premierilor într-un viitor guvern cu PSD şi UDMR, condiţia liberalilor fiind ca primul prim-ministru să fie dat de PNL.
 
"S-a votat decizia de a avea un sistem alternativ de premieri, cu primul premier din partea PNL. Asta este decizia", a declarat preşedintele PNL, Florin Cîţu, la finalul şedinţei BEx.
 
Liderul liberal a subliniat că mandatul de negociere nu a fost schimbat şi că el rămâne propunerea de premier din partea PNL.
 
"Vom vedea după aceea dacă trebuie să luăm altă decizie. (...) Dacă PSD se opune, vedem atunci. (...) PNL nu a pus niciun fel de condiţie pe numele celor de la PSD pentru că nu vrea să intre în aceste discuţii pentru că atunci ar fi o listă lungă", a spus Cîţu.
 
Întrebat dacă Nicolae Ciucă rămâne o variantă de premier, Florin Cîţu a răspuns: "Nu s-a discutat în această seară un alt nume".
 
Preşedintele PNL a menţionat liderii viitoarei coaliţii trebuie să se înţeleagă pe varianta de premieri alternativi.
 
"Avem o decizie că PNL vrea să aibă prima parte din mandat. După aceea discutăm şi numele de premier. (...) Propunerea noastră va merge după aceea la preşedintele României care are atributul constituţional", a spus el.
 
Florin Cîţu a precizat că în şedinţa BEx a existat şi propunerea privind flexibilizarea mandatului de negociere, dar aceasta nu a fost votată.
 
El a punctat că PNL, PSD şi UDMR trebuie să meargă la consultările cu preşedintele Klaus Iohannis cu o singură propunere de premier. "Eu sunt sigur că vom agrea o propunere de premier şi vom avea un guvern", a adăugat liderul PNL.
 
Acesta a afirmat că liberalii îşi doresc ca viitorul guvern să fie învestit cât mai repede, arătând însă că programul de guvernare nu este finalizat. În context, Cîţu a transmis că liberalii nu renunţă la cota unică de impozitare.
 
Întrebat dacă miercuri se vor încheia negocierile pe programul de guvernare, el a răspuns că speră ca acest lucru să se întâmple "cât mai rapid". "În orice zi ar trebui să terminăm discuţiile", a declarat Florin Cîţu.
 
Preşedintele PNL a susţinut că ministerele avizatoare vor fi împărţite, însă a precizat că nu s-a discutat despre eventuale "extrageri".
 
"Nu sunt extrageri, sunt negocieri. Vom vedea partea aceasta. Ştim foarte clar că unul din ministerele avizatoare merge la un partid, unul la celălalt şi la fel Ministerul de Interne şi Ministerul de Externe" a spus Cîţu. 
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 1920 / 4953
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
BACIU PARTNERS, singura firmă din România clasată în Band 1 pentru Proprietate Intelectuală și Tehnologie, Media și Telecomunicații în Chambers Europe
Dispute-Resolution.Center: Cei mai buni litigatori din România, văzuți de Chambers Europe 2026 | Cine sunt practicienii apreciați de clienți în practica de Dispute Resolution și ce spun clienții despre aceștia. 11 avocați români sunt evidențiați în practica de arbitraj
Cum arată practica de achiziții publice a NNDKP în 2026: dinamică accelerată, mandate complexe în infrastructură și apărare instrumentate de avocați care operează agil la granița dintre drept, tehnologie și strategie, confirmată Tier 1 în ghidurile juridice internaționale | Adina Chilim-Dumitriu și Cristian Dranca vorbesc despre modul în care o echipă de elită gestionează ambiguitățile legislative, mandatele transfrontaliere și provocările unui sistem aflat în transformare structurală accelerată
Activitate intensă în practica de Healthcare, Pharma & Life Sciences de la Kinstellar, cu un tablou al proiectelor divers și complex, ce solicită constant experiența pluridisciplinară a echipelor de avocați | De vorbă cu Luiza Bedros (Partener) și Marc Barabas (Associate) despre modul în care lucrează echipa, mandatele complexe în care acționează pentru jucători-cheie și provocările cu care se confruntă clienții din acest sector
Noi promovări în cadrul Popovici Nițu Stoica & Asociații. Trei avocați fac un pas înainte în carieră
În spatele scenei, alături de echipa de Investigatii interne & Audit penal de la Popescu & Asociații | De vorbă cu partenerii Adrian Chirvase și Adina Vlaicu despre mecanismele din spatele succesului reputat în această arie și modul în care echipa sprijină organizațiile în menținerea unor standarde înalte de integritate. Expertiza de top și rigoarea procedurală devin instrumente de gestionare a riscurilor comerciale
OMV Aktiengesellschaft a câștigat, la Paris, încă o dispută legată de costurile de mediu derivate din privatizarea Petrom. Statul român trebuie să plătească 59 mil. €, din care 28 mil. € dobânzi și costuri arbitrale, după un arbitraj câștigat de Zamfirescu Racoți Vasile & Partners și Norton Rose Fulbright | Argumentele statului - ajutor de stat ilegal și o privatizare dezavantajoasă - nu au stat în picioare
Dispute-Resolution.Center: Cum lucrează și în ce tip de proiecte sunt implicați avocații din echipa de Disputes, Litigation & Arbitration de la Vernon | David. De vorbă cu Daniela David (Senior Partner) și Irina Pârvulescu (Partner), despre tendințele pieței, indicatori calitativi și cantitativi cu care se măsoară succesul și modul în care se construiește, pe termen lung, o practică robustă
Soluție definitivă la ÎCCJ, obținută de Țuca Zbârcea & Asociații: Colecția de artă comparată „Alexandra și Barbu Slătineanu”, restituită moștenitorilor după 16 ani de procese
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Norvegienii de la LINK Mobility preiau Web2SMS de la Netopia Holding, cel mai mare furnizor local de mesagerie A2P din România. Avocați cu senioritate înaltă în tranzacția gestionată juridic la nivel de managing partner
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...