ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Primarul stațiunii Sinaia, Vlad Oprea, reținut de DNA (surse)

23 Ianuarie 2025   |   Agerpres

Procurorii DNA au efectuat, miercuri, percheziții la sediul Primăriei Sinaia, la domiciliul primarului Vlad Oprea, la un apropiat al acestuia, dar și la șefa Poliției Locale Sinaia.

 
 
Primarul stațiunii Sinaia, Vlad Oprea, a fost reținut, joi, de procurorii Direcției Naționale Anticorupție, într-un dosar în care este acuzat de corupție, au precizat, pentru AGERPRES, surse judiciare.

Potrivit surselor citate, acesta a fost reținut în calitate de suspect și urmează să fie dus la biroul său din Primăria Sinaia, pentru a lua parte la perchezițiile care vor avea loc în cursul zilei de joi.

Procurorii DNA au efectuat, miercuri, percheziții la sediul Primăriei Sinaia, la domiciliul primarului Vlad Oprea, la un apropiat al acestuia, dar și la șefa Poliției Locale Sinaia.

Conform unor surse judiciare, Vlad Oprea ar fi pretins de la Vladimir Ciorbă și ar fi primit, indirect, de la reprezentanții firmei SC Nordis Best Construct, mită în valoare de aproape 240.000 euro pentru a facilita obținerea documentației necesare construirii în oraș a unui hotel/aparthotel.


Sursele citate arată că Oprea ar fi acuzat de luare de mită în formă continuată, efectuarea de operațiuni financiare, ca acte de comerț, incompatibile cu funcția, atribuția sau însărcinarea pe care o îndeplinește o persoană ori încheierea de tranzacții financiare, utilizând informațiile obținute în virtutea funcției, atribuției sau însărcinării sale, abuz în serviciu și spălare a banilor.

Edilul ar fi cerut și primit, în două tranșe, suma totală de 238.000 euro pentru a facilita obținerea de către Nordis Management SRL a aprobării PUZ-ului necesar pentru construirea unui hotel/aparthotel în Sinaia, dar și pentru a facilita emiterea certificatului de urbanism și a autorizației de construire, precum și a celorlalte avize necesare realizării investiției, precizează sursele citate.

De asemenea, în perioada 2021- 2024, Vlad Oprea ar fi deținut și administrat în fapt, prin intermediul unor persoane interpuse, firma Privacons SRL și ar fi efectuat în mod repetat operațiuni financiare, ca acte de comerț, fapte incompatibile cu funcția deținută, obținând astfel, pentru sine sau pentru altul, foloase necuvenite, arată sursele judiciare indicate.

Totodată, sursele menționate spun că Vlad Oprea ar fi acuzat că, în perioada iulie 2019 - ianuarie 2024, ar fi permis desfășurarea activității neautorizate de prestare a serviciilor de alimentație publică pentru un restaurant din Sinaia în scopul obținerii de foloase necuvenite.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 416 / 5003
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat stagiar | Litigii
Kinstellar își consolidează prezența pe axa italo-română prin cooptarea lui Daniele Iàcona, care preia coordonarea biroului dedicat clienților italieni | El va extinde relațiile Kinstellar cu clienții italieni și casele de avocatură partenere, în coordonare cu echipele regionale ale firmei
LegiTeam: GNP Guia Naghi and Partners is recruiting new talent | Dispute Resolution and Arbitration
CMS a fost alături de Oresa în vânzarea participației deținute la RBC, cu o echipă condusă de partenerii Horea Popescu și Eva Talmacsi (UK). O echipă coordonată de Ana Radnev (Partner) a asistat și creditorii în finanțarea sindicalizată asociată tranzacției
Advent finalizează achiziția TBI Bank în Bulgaria și România. Kinstellar, alături de Milbank LLP în calitate de lead counsel, a asistat pe tot parcursul tranzacției cu o echipă coordonată de Zsuzsa Csiki (Partener) și Mihai Stan (Managing Associate)
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
EXCLUSIV : Judecătorii CJUE au audiat cel mai important caz de concurență venit din România până acum - Cauza C-357 ̸ 25 Groupama Asigurări. Valentin Berea (Partener RTPR) a coordonat apărarea asigurătorului român în acest caz, cu o echipă mixtă RTPR ̸ A&O Shearman, din care au făcut parte avocați din România și Ungaria | Valentin Berea, pentru BizLawyer: „Este genul de caz care te face să îți iubești profesia”
DLA Piper pierde un partener | Livia Zamfiropol pleacă la Dentons pentru a conduce practica de concurență și activitatea biroului în sectorul Pharma & Healthcare
Ghid pentru clienții sofisticați | Cine domină arbitrajul comercial din România: avocații și firmele recunoscute de Chambers, Legal 500, GAR 100 și Lexology. Dr. Cosmin Vasile se detașează ca „the leading star” pe piața locală, fiind descris de ghidurile internaționale drept cel mai complet avocat de Dispute Resolution din România. ZRVP, TZA, NNDKP, Filip & Company și PNSA au cele mai solide practici locale de arbitraj și ar trebui să fie primele alegeri ale firmelor care caută sprijin în dispute guvernamentale și corporative
Ghid pentru clienții sofisticați | Cum arată, în 2026, ierarhia firmelor internaționale de avocatură din România, creionată de Chambers Europe și Legal 500: CMS se detașează ca lider prin amploarea și diversitatea platformei sale, iar Clifford Chance își conservă profilul de firmă de referință în domeniul finanțărilor. Mai jos în clasament, dar pe podium, DLA Piper Dinu și Dentons își confirmă forța în câteva arii de practică, iar Eversheds are o prezență modestă
Dublă victorie la Managing IP EMEA Awards 2026 | BACIU PARTNERS își reconfirmă poziția de lider în Proprietate Intelectuală și câștigă premiul „Romania Trademark Firm of the Year”, iar Ana-Maria BACIU este desemnată „Practitioner of the Year in Romania”
Legiteam | GNP Guia Naghi and Partners is looking for a talented lawyer (Corporate & M&A)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...