ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Băncilă, Diaconu și Asociații, societate afiliată EY România, şi-a extins echipa de consultanță prin recrutarea avocaţilor Irina Corcoveanu și Raluca Teodorescu

05 Noiembrie 2023   |   BizLawyer

Irina Corcoveanu a făcut parte din echipele unor societăți de avocatură românești și internaționale, precum și din departamentele juridice ale unor multinaționale din sectoarele telecom și retail, iar Raluca Teodorescu are o vastă experiență în domeniul energiei și al dreptului mediului.

 
 
Irina Corcoveanu, avocat cu experiență de peste 15 ani la cel mai înalt nivel, se alătură echipei Băncilă, Diaconu și Asociații și va coordona practica de Concurență, Telecom și Retail. Pe de altă parte, Raluca Teodorescu, avocat cu o experiență de peste 10 ani în profesia de avocat,se alătură echipei de consultanță Băncilă, Diaconu și Asociații pentru a consolida și extinde practica de energie & resurse naturale și de mediu a societății.

Anterior, Irina Corcoveanu a făcut parte din echipele unor societăți de avocatură românești și internaționale, precum și din departamentele juridice ale unor multinaționale din sectoarele telecom și retail.

„Ne bucurăm că Irina se alătură echipei noastre. Avem convingerea că expertiza și experiența ei vor fi apreciate de clienții noștri, care au nevoie de asistență juridică din ce în ce mai specializată.

Totodată, venirea Irinei Corcoveanu în echipa noastră reprezintă o reconfirmare a angajamentului nostru de a asigura servicii juridice complete, indiferent de specializare ori sector”, declară Radu Diaconu, avocat asociat coordonator Băncilă, Diaconu și Asociații.

„Am convingerea că, pe lângă pregătirea şi experiența juridică, abordarea multidisciplinară și gândirea strategică sunt imperativele care vor aduce mereu plus valoare clienților noștri. Suntem pregătiți pentru orice provocare și vom asigura suportul necesar atât pentru tranzacțiile internaționale care intră în aria de control a autorității de concurență din România, cât şi pentru securizarea deciziilor de business ale clienților care apelează la serviciile noastre”, spune Irina Corcoveanu.

Cu o experiență de peste 10 ani în profesia de avocat, Raluca Teodorescu se alătură echipei de consultanță Băncilă, Diaconu și Asociații pentru a consolida și extinde practica de energie & resurse naturale și de mediu a societății. În calitate de Managing Associate, Raluca va coordona sectorul de petrol & gaze din practica de energie a societății, precum și practica de dreptul mediului.

Raluca Teodorescu are o vastă experiență în domeniul energiei și al dreptului mediului, dobândită în timpul colaborărilor sale anterioare cu firme de avocatură prestigioase, cât și ca avocat in-house al unui operator de distribuție de energie electrică, precum și al celui mai mare operator integrat în domeniul petrolier și al gazelor naturale din Sud-Estul Europei.  

„În contextul actual al țintelor europene ambițioase pentru energie și mediu, am observat din partea  clienților noștri un interes din ce în ce mai crescut pentru aceste două domenii. Prin cooptarea Ralucăi Teodorescu, echipa noastră de avocați se consolidează, precum și expertiza BDA pe aceste două arii de practică. Astfel, împreună cu colegii specializați din EY, le vom putea oferi clienților noștri soluții integrate și personalizate. Ne bucurăm să o avem pe Raluca alături de noi și îi urăm bun venit în echipă”, spune Andrei Ștefanovici, Partener, Băncilă, Diaconu și Asociații SPRL.

Raluca Teodorescu are o experiență profesională semnificativă în proiecte de energie, asistând o varietate de clienți din sectorul energetic, inclusiv producători, distribuitori, furnizori și dezvoltatori de proiecte în legătură cu diverse aspecte de reglementare, precum scheme de finanțare, licențe/ autorizații și aspecte contractuale. De asemenea, ea are o experiență notabilă în aspecte de dreptul mediului și reglementare, precum gestionarea deșeurilor, taxe la fondul pentru mediu, autorizații/ avize de mediu, emisii industriale și investigarea și remedierea poluării.

„Mă bucur să mă alătur echipei Băncilă, Diaconu și Asociații, pentru a dezvolta împreună practica de energie & resurse naturale și de mediu a societății. Acestea sunt domenii extrem de dinamice, cu un cadru de reglementare în continuă schimbare și aflate în centrul atenției mediului de business. Am convingerea că, împreună cu colegii din EY, putem aduce clienților noștri soluții integrate și complete, corespunzătoare nevoilor acestora”, punctează Raluca Teodorescu, Managing Associate, Băncilă, Diaconu și Asociații SPRL

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 33 / 1596
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
CMS, alături de M Core în achiziția de 219 milioane EUR a 25 de parcuri de retail în România, tranzacție ce marchează intrarea pe piața locală a grupului paneuropean | Horea Popescu (Managing Partner): ”Este una dintre cele mai mari tranzacții din ultimii ani pentru această clasă de active”. Roxana Frățilă (Partener): ”Suntem încrezători că vom mai vedea tranzacții similare și în viitorul apropiat”
LegiTeam: Reff & Associates is looking for an Associate | Banking & Finance
Trei firme locale de avocați, nominalizate în Chambers FinTech – 2024. Cine sunt cei doi avocați români recunoscuți de ghidul juridic internațional și cum sunt văzuți de clienți
Cătălin Frâncu preia filiala locală a grupului german KAEFER. Avocații KPMG Legal, în tranzacție
În domeniul achizițiilor publice sunt încă multe proceduri care suferă la capitolul transparență, iar legislația ar trebui să prevadă sancțiuni nu doar pentru contestatorii pierzători, ci și pentru autoritățile contractante atunci când își încalcă obligațiile legale, spun avocații NNDKP, care au o practică redutabilă în acest domeniu. Echipa a fost solicitată în multe proiecte finanțate prin PNRR și din domenii considerate cheie la nivelul Uniunii Europene și este implicată în numeroase proiecte strategice pentru România
Client Choice by Lexology – 2024 | Alina Tugearu, partener ZRVP, intră în topul preferințelor clienților pentru practica de Arbitration & ADR: ”Premiul confirmă munca depusă de echipa noastră de arbitraj în ultimii ani și, mai ales, dedicarea oferită clienților”. Anul acesta doar doi avocați români au fost aleși exclusiv de către clienții in-house lawyers, într-o procedură ce nu poate fi influențată
Sectorul Healthcare, Pharma & Life Sciences este extrem de activ, iar problematicile sunt într-o evoluție permanentă, atât intern, la nivelul companiilor și produselor pe care le dezvoltă, cât și extern, venite din partea autorităților de reglementare, spun avocații biroului local DLA Piper, firmă cu o practică puternică și un portofoliu vast de proiecte. De vorbă cu partenerele Alina Lăcătuș și Livia Zamfiropol despre provocările perioadei, modul în care lucrează echipa și proiectele sofisticate în care sunt implicați avocații
Schoenherr, desemnată de Mergermarket drept firma anului în domeniul fuziunilor și achizițiilor în Europa Centrală și de Est
LegiTeam: CMS is looking for a Senior Associate for the Corporate and M&A Practice Group
LegiTeam: CMS is looking for an Associate | Real Estate and Construction Lawyer
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocați definitivi pentru departamentul Litigii (5-7 ani experiență)
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și CIRDI | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 6 firme pentru fiecare lot. Termen strâns pentru depunerea ofertelor
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...