ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Rebranding: Mareș & Mareș se va concentra pe expertiza acumulată în dreptul penal al afacerilor, consolidându-și poziția de lider de piață

01 Octombrie 2019   |   BizLawyer

Lucian Danilescu, fost membru al Mareș / Danilescu / Mareș, urmează a-și desfășura activitatea pe cont propriu, de la aceeași dată, 1 octombrie 2019.

Mihai Mares, coordonatorul firmei de avocati Mares & Mares

 
 
Începând cu 1 octombrie 2019, firma de avocatură Mareș / Danilescu / Mareș își va schimba denumirea în Mareș & Mareș și își va consolida practica în competența sa de bază de drept penal al afacerilor, cu accent secundar pe contencios civil. Mareş & Mareş reprezintă deja prima opţiune pentru clienții acestor servicii juridice.

Complexitatea cazurilor de infracționalitate economică și corupție în care firma noastră a fost implicată în ultimii ani impun asigurarea celor mai ridicate standarde în exercitarea apărării. Ne-am propus să consolidăm această practică, să ne concentrăm pe cazuistica de penal-comercial şi, într-o măsură mai mică, pe contencios civil, astfel încât să putem oferi aceste servicii într-o perioadă scurtă de timp atât clienţilor, cât şi altor firme de avocați care nu au capacitatea de a reacționa rapid în cazurile urgente”, a declarat Mihai Mareș, coordonatorul firmei de avocați.


Lucian Danilescu, fost membru al Mareș / Danilescu / Mareș, urmează a-și desfășura activitatea pe cont propriu, de la aceeași dată, 1 octombrie 2019.

Experienţa solidă a tuturor partenerilor, acumulată în societăţi de avocatură de prestigiu locale şi internaţionale, dublată de coeziunea, flexibilitatea şi valorile comune ale tinerei echipe, poziţionează societatea Mareș & Mareș în rândul firmelor de elită din România. Casa de avocatură a devenit în 2016 membru al ROXIN Alliance, rețea de talie globală specializată în „white-collar crime law“.

Penalistul Mihai Mareș, coordonatorul firmei de avocați Mareş & Mareş, este singurul avocat român evidențiat în ediția din acest an a ghidului juridic internațional Legal 500 – EMEA, în categoria “Leading individuals”, pentru practica locală de White-Collar Crime. În ediția 2019, ghidul juridic internațional afirmă că Mihai Mareș, coordonatorul practicii de white-collar crime, este "avocatul la care trebuie să te duci, în România, pentru infracțiuni legate de criminalitatea gulerelor albe". Mareș este un "adevărat profesionist, strălucitor atât pentru clienții individuali, cât și pentru clienții corporativi" și are o experiență aprofundată în domeniul apărării în cazurile de drept penal al afacerilor, al conformității în materie penală, în investigații internaționale, extrădări și în cazuri de criminalitate transnațională.






Mihai Mareş deţine o vastă experienţă în dosare penal-economice. Practica sa se concentrează în cea mai mare parte pe reprezentarea directorilor executivi, antreprenorilor, marilor grupuri industriale, instituţiilor financiare şi marilor companii internaţionale şi locale într-o gamă largă de domenii care implică contabilitatea, fraudele financiare şi fiscale, luarea de mită sau încălcări ale normelor de concurenţă şi de mediu.

Mihai Mareş a coordonat biroul din București al Garrigues, prestigioasă firmă internațională de avocatură de business și, după retragerea acesteia de pe piața locală, a înfiinţat, în septembrie 2011, propria casă de avocatură.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 1788 / 2030
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance a asistat băncile în legătură cu emisiunea record de 1,5 miliarde RON a Băncii Transilvania, prima sa emisiune de obligațiuni sustenabile denominată în lei. Proiect coordonat din București, cu avocați din Londra în echipă
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | Corina Roman, avocat format în câteva firme mari, spune că a regăsit „cu drag”, la BACIU PARTNERS, aceeași preocupare pentru knowledge și dedicare față de mandatele primite de la clienți. “Nu am crezut niciodată că voi lucra într-un proiect cu sateliți, dar iată că aici am avut această ocazie. Și mi-a plăcut enorm, pentru că m-a scos din zona de confort. Acum, datorită acelei experiențe, știm mai multe și putem explora și acest tip de proiecte la nivel de echipă”
Employment | Pe parcursul ultimului an, s-a remarcat o preocupare crescută din partea angajatorilor pentru „descifrarea” obligațiilor tot mai complexe care le revin în temeiul legislației de dată recentă, spun avocații specializați în Dreptul Muncii de la PNSA. De vorbă cu Ioana Cazacu, coordonatoarea practicii, despre noutățile din legislația muncii, solicitările clienților și mandatele complexe în care a fost implicată echipa
BRD coordonează un club loan de 190 mil. € pentru NE Property BV. Avocații CMS au consiliat consorțiul bancar în această finanțare
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
Cine sunt campionii pieței locale evidențiați în ultimul clasament IP Stars 2025 | Baciu Partners are cele mai multe recomandări în prima bandă din domeniul mărcilor. ZRVP și Dincă & Speciac sunt pe primul palier al performanței, urmate de Mușat & Asociații și NNDKP
CMS își consolidează echipa din România prin promovarea a șapte avocați | Horea Popescu, managing partner CMS România: ”Aceste promovări reflectă nu doar calitatea muncii lor, ci și energia și dedicarea cu care aduc rezultate remarcabile clienților noștri și ne poziționează perfect pentru a ne continua creșterea și dezvoltarea competențelor”
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat cu experiență (Litigii și Soluționare a Disputelor)
Țuca Zbârcea & Asociații câștigă pentru Silcotub un litigiu major privind recalcularea prețului energiei electrice în lumina Ordonanței de urgență nr. 27 ̸ 2022
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...