ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Schoenherr lansează a patra ediție a concursului de eseuri „law, sweet law‟, cu premii totale de 18.000 lei

14 Noiembrie 2024   |   BizLawyer

Studenții interesați să participe la concurs sunt invitați să scrie un eseu pe una dintre cele șase teme propuse de firma de avocatură.

 
 
Schoenherr și Asociații SCA îi invită pe studenții în anii de studiu al II-lea și al III-lea la facultățile de Drept ale universităților din România să se înscrie la concursul de eseuri „law, sweet law‟. Aflat la a patra ediție, concursul organizat de firma de avocatură pune în joc șase premii a câte 3.000 lei fiecare. Termenul de depunere a eseurilor este 10 ianuarie 2025, iar câștigătorii vor fi anunțați în luna februarie 2025. Toți participanții la concursul de eseuri sunt eligibili pentru un stagiu de practică plătit în cadrul Schoenherr și Asociații SCA în vara anului următor.

„Pentru noi, concursul de eseuri este o platformă excelentă pentru a cunoaște studenți talentați care ne împărtășesc pasiunea pentru Drept. Mare parte dintre studenții care au derulat stagii de practică în cadrul firmei, ca și unii dintre avocații stagiari care ni s-au alăturat în ultimii ani, sunt foști participanți la concurs. Ne bucurăm să lansăm a patra ediție a „law, sweet law‟ și așteptăm cu interes să citim eseurile pe care le vom primi”, a declarat Ana Lupșor, HR Manager la Schoenherr și Asociații SCA.


Studenții interesați să participe la concurs sunt invitați să scrie un eseu pe oricare dintre următoarele șase teme:
1.    Intrarea în insolvență/ faliment/ radierea debitorului ipotecar din Registrul Comerțului. Remedii și implicații asupra executării contractului de ipotecă (categoria de concurs: banking & finance)

2.    Abuzul de poziție dominantă și exploatarea poziției superioare de negociere în relațiile comerciale. Analiză comparativă între România și alte state membre UE (categoria de concurs: competition)

3.    Posibilitatea emiterii unor clase diferite de acțiuni in România (categoria de concurs: corporate/M&A)

4.    Porniți de la situația unui dezvoltator imobiliar (i) care a perfectat promisiuni de vânzare-cumpărare cu privire la imobilul dezvoltat de acesta, (ii) care a fost apoi acționat în justiție de cumpărători în vederea pronunțării de către in-stanță a unei hotărâri care să țină loc de contract și (iii) față de care s-a deschis procedura insolvenței generale reglementată de Legea nr. 85/2014. Analizați efectele pe care deschiderea procedurii insolvenței le va avea asupra cumpărătorilor prin prisma litigiului având ca obiect pronunțarea unei hotărâri care să țină loc de contract, inclusiv eventuala suspendare ca urmare a deschiderii insolvenței, tipul de creanță cu care cumpărătorul se poate înscrie etc. (categoria de concurs: dispute resolution)

5.    Argumente pro și contra tranziției energetice accelerate către producția de energie din surse cu zero emisii de carbon (categoria de concurs: energy)

6.    Mijloacele de apărare a dreptului de proprietate. Instrumente, remedii juridice și strategii la care poate apela titularul dreptului de proprietate în vederea respingerii cererilor prin care se urmărește anularea sau contestarea în orice mod a titlului său de proprietate, spre exemplu buna-credință, prescripția achizitivă, prescripția dreptului de a solicita rectificarea cărții funciare, siguranța circuitului juridic, etc. (categoria de concurs: real estate).
Detalii despre condițiile de participare, cerințele generale și cele specifice fiecărei teme privind redactarea eseurilor, precum și despre modalitatea de înscriere sunt disponibile în regulamentul concursului, la următorul link: https://www.schoenherr.eu/careers/law-sweet-law-essay-contest-romania/

Schoenherr este o firmă regională de avocatură, activă în Europa Centrală și de Est și Europa de Sud-Est, unde operează 15 birouri. Firma este prezentă în România din anul 1996, oferind servicii de asistență juridică în principalele arii de practică relevante pentru activitatea companiilor locale și multinaționale.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 10 / 152
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Reff & Asociații | Deloitte Legal, recunoscută ca societate de avocați de top de către Legal 500 2026. Zece arii de practică sunt recomandate în prestigiosul clasament internațional
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
Cum își pune oamenii în valoare o firmă din elita pieței | Povestea Andradei Rusan, studenta care ‘fura meserie’ în stagiile de vară ale RTPR, cucerită de focusul echipei pe rigoare juridică și de munca la cele mai înalte standarde, iar mai apoi a urcat pas cu pas până pe poziția de Counsel: „Realmente cred că RTPR este o excelentă școală de avocatură la cel mai înalt nivel. Performanța reală în avocatura de business nu e un sprint, ci un maraton”
România și Polonia, condamnate în primă instanță să plătească vaccinurile Pfizer comandate și anulate. Lexters ̸ Stănescu Vasile & Asociaţii și Strelia CVBA apără România în acest proces cu miză de 615 mil. €
Patru case locale de avocați se afirmă în topul global al celor mai bune 100 de firme implicate în arbitraje internaționale | ZRVP, Filip & Company, TZA și LDDP gestionează 30 de arbitraje în curs, cu o valoare agregată de aproximativ 4,1 miliarde de dolari și rămân pilonii prezenței românești în GAR 100, ediția 2026
CMS îi numește pe Horea Popescu și Andrzej Pośniak în rolurile de Managing Directors în Europa Centrală și de Est | Stephen Millar, Managing Partner CMS UK: ”CMS este cea mai mare firmă de avocatură din regiune și suntem convinși că Andrzej și Horea vor valorifica acest fundament solid pentru a consolida și mai mult reputația noastră de firmă de avocatură de top în ECE”
LMG Life Sciences EMEA Awards 2026 | Cinci firme sunt în cursa pentru ”Romania Firm of the Year”, o casă de avocatură locală intră în bătălia paneuropeană din White Collar Crime și un singur avocat român este nominalizat individual. Lista scurtă, pe care sunt și NNDKP și Popescu & Asociații, arată o piață în care casele independente locale continuă să conteze, dar concurează cu rețele regionale la fel de capabile să capteze mandate sofisticate în sectorul Life Sciences
Achiziții Publice | Cristina IVAN, Managing Partner Ivan şi Asociaţii: Arhitectura colectivă a ofertei - Cine ofertează, ce se evaluează, cui i se atribuie şi cine, în realitate, execută
Inflația la control | Instanța confirmă: Fiscul datorează și actualizarea cu inflația, nu doar dobânda fiscală. Soluție obținută de Băncilă, Diaconu și Asociații, cu o echipă coordonată de Emanuel Băncilă (Partener)
Dispute-Resolution.Center: România în Legal 500 EMEA (2026) – White-collar crime | O practică cu mai multe centre de putere: firmele cu activitate intensă, avocații care dau greutate practicii și dosarele care au contat în evaluare
In-houseLegal: Loredana Coraș, Country Legal Counsel la PKO Bank Polski România, distinsă cu premiul Compliance Innovator la Lexology European Awards 2026 | ”Următoarea etapă a inovației în compliance și în activitatea juridică va fi definită de capacitatea de a integra tehnologia într-un mod responsabil, fără a pierde din vedere rolul acestei funcții, acela de a proteja banca”, spune unul dintre cei mai vizibili avocați interni din Europa
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...