
ANAF: Decizii de impunere în valoare de peste 12 ,5 milioane de lei, pentru firmele care şi - au dedus ilegal TVA la maşini de lux
31 Iulie 2025
AgerpresDintre firmele controlate, 286 au încălcat reglementările privind deducerea limitată a TVA. Această neconformare a dus la stabilirea unor sume suplimentare de plată de peste 12,5 milioane de lei.
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, prin Direcţia Generală Antifraudă Fiscală, a emis, în perioada 14-25 iulie 2025, decizii de impunere în valoare de peste 12,5 milioane de lei în urma unei serii de controale care au vizat respectarea legislaţiei privind deducerea TVA pentru achiziţiile intracomunitare de autovehicule de lux.
Conform unui comunicat al ANAF, în cadrul acestor acţiuni, inspectorii Antifraudă au identificat 470 de companii care au achiziţionat un total de 542 de maşini de lux din alte state membre ale Uniunii Europene, cu o valoare cumulată de peste 48,6 milioane de euro. Verificările au urmărit modul în care firmele şi-au dedus TVA-ul pentru achiziţiile de maşini de lux din spaţiul intracomunitar, fără respectarea prevederilor Codului fiscal .
Conform unui comunicat al ANAF, în cadrul acestor acţiuni, inspectorii Antifraudă au identificat 470 de companii care au achiziţionat un total de 542 de maşini de lux din alte state membre ale Uniunii Europene, cu o valoare cumulată de peste 48,6 milioane de euro. Verificările au urmărit modul în care firmele şi-au dedus TVA-ul pentru achiziţiile de maşini de lux din spaţiul intracomunitar, fără respectarea prevederilor Codului fiscal .
Dintre firmele controlate, 286 au încălcat reglementările privind deducerea limitată a TVA. Această neconformare a dus la stabilirea unor sume suplimentare de plată de peste 12,5 milioane de lei.
Pe lângă sumele de plată, ANAF a aplicat şi amenzi contravenţionale în valoare totală de aproape 720.000 de lei pentru alte nereguli descoperite în timpul controalelor.
"Acţiunile de acest tip sunt parte a eforturilor ANAF de a asigura conformarea fiscală şi vor fi desfăşurate periodic. Identificarea cazurilor de neconformare fiscală se realizează prin colaborarea cu Registrul Auto Român (RAR), în baza unui protocol de schimb de informaţii. De asemenea, sunt utilizate datele furnizate de platforma europeană Eurofisc Grupul II. Scopul acestor acţiuni este de a asigura respectarea legii şi de a combate evaziunea fiscală în rândul companiilor care încearcă să obţină avantaje fiscale ilegale", se menţionează în comunicat.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 330 / 19950 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for junior lawyers
GNP Guia Naghi and Partners is looking for a talented lawyer | Technology & Data protection
NNDKP a luat toate premiile pentru jurisdicția noastră la gala ‘Benchmark Litigation Europe Awards 2025’ | Casa de avocați a primit titlul de ‘Firma de avocatură a anului’, iar Emil Bivolaru a urcat pe podium la catogoria ‘Avocatul anului în România’ în materia soluționării disputelor
Țuca Zbârcea & Asociații Tax câștigă premiul „Firma Anului în Domeniul Prețurilor de Transfer”
Bulboacă & Asociații iși reafirmă poziția de forță strategică prin avansarea Roxanei Tiutiu la poziția de Managing Associate și a Ralucăi Ilie-Antonescu la poziția de Counsel
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Lexology Capital Markets Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care se remarcă în practica de piețe de capital: Anca Simeria (partener, Popescu & Asociații) este considerată „Thought Leaders”. Zsuzsa Csiki (partener, Kinstellar), evidențiată pe segmentul de ”Structured Finance”, iar Loredana Chițu (partener Dentons, în secțiunea ”Debt & Equity”. Un semnal că piața locală poate seta standarde și concura cu jurisdicții consacrate
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...