ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Bruxellesul consideră că extinderea UE este esenţială pentru garantarea păcii în Europa

09 Septembrie 2024   |   Agerpres

Potrivit comisarului Oliver Varhely, Europa este pregătită să primească noi state în următorii ani.

 
 
Comisarul european pentru vecinătate şi extindere, Oliver Varhely, a descris luni drept "inevitabilă" şi "necesară" extinderea Uniunii Europene (UE) către est şi sud-est pentru a garanta pacea pe Bătrânul Continent, informează EFE.

"Astăzi, datorită situaţiei geopolitice şi de securitate pe care o vedem în Europa, extinderea a devenit inevitabilă. Inevitabilă, pentru că nu există pace, prosperitate, securitate în Europa fără extindere", a declarat comisarul Varhely la deschiderea Conferinţei interparlamentare privind politica externă şi de securitate comună în Parlamentul Ungariei.

Întrebarea nu mai este dacă UE va fi extinsă, ci când se va întâmpla acest lucru, a adăugat Varhely, amintind că această chestiune va fi una dintre principalele probleme pe care urmează să le abordeze următorul Consiliu European (CE).


Varhely, propus de guvernul ungar pentru un al doilea mandat în viitorul executiv comunitar, a insistat că extinderea este "o investiţie geopolitică" pentru consolidarea păcii şi securităţii europene pe termen lung.

Potrivit comisarului Varhely, Europa este pregătită să primească noi state în următorii ani.

În acest context, el a adus în discuţie aprobarea recentă a mecanismului de reformă şi creştere pentru Balcanii de Vest, care până în 2027 va oferi celor şase parteneri ai UE din regiune granturi în valoare de 2 miliarde de euro şi alte 4 miliarde de euro sub formă de împrumuturi.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 3962 / 21465
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
O nouă serie de promovări la biroul Kinstellar din București. Șapte avocați din mai multe arii de practică fac un pas înainte în carieră. Theodor Artenie urcă pe poziția de Partner, iar Lidia Zărnescu și Răzvan Constantinescu devin Counsels | Iustinian Captariu, Office Managing Partner: ”Forța biroului nostru vine din talentul, colaborarea și angajamentul comun al întregii echipe”
Healthcare, Pharma & Life Sciences | În avangarda unui sector definit de o rară complexitate, Bondoc & Asociații rămâne pentru multe companii prima opțiune pentru mandate complexe în care excelența juridică este potențată de cunoașterea profundă a ecosistemului Sănătății. Palmaresul firmei în mandate de mare valoare și recunoașterea internațională constantă subliniază un standard profesional de top care oferă clienților viziunea strategică necesară pentru o creștere sustenabilă pe termen lung
Legiteam | Kinstellar is looking for a talented and ambitious lawyer to be part of our employment team in Bucharest
Filip & Company asistă Grupul DIGI Communications la intrarea pe piața telecomunicațiilor din Regatul Unit | Echipa, coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partener)
Cum își pune oamenii în valoare o firmă din elita pieței | Povestea Andradei Rusan, studenta care ‘fura meserie’ în stagiile de vară ale RTPR, cucerită de focusul echipei pe rigoare juridică și de munca la cele mai înalte standarde, iar mai apoi a urcat pas cu pas până pe poziția de Counsel: „Realmente cred că RTPR este o excelentă școală de avocatură la cel mai înalt nivel. Performanța reală în avocatura de business nu e un sprint, ci un maraton”
Achiziții Publice | Cristina IVAN, Managing Partner Ivan şi Asociaţii: Arhitectura colectivă a ofertei - Cine ofertează, ce se evaluează, cui i se atribuie şi cine, în realitate, execută
Inflația la control | Instanța confirmă: Fiscul datorează și actualizarea cu inflația, nu doar dobânda fiscală. Soluție obținută de Băncilă, Diaconu și Asociații, cu o echipă coordonată de Emanuel Băncilă (Partener)
In-houseLegal: Loredana Coraș, Country Legal Counsel la PKO Bank Polski România, distinsă cu premiul Compliance Innovator la Lexology European Awards 2026 | ”Următoarea etapă a inovației în compliance și în activitatea juridică va fi definită de capacitatea de a integra tehnologia într-un mod responsabil, fără a pierde din vedere rolul acestei funcții, acela de a proteja banca”, spune unul dintre cei mai vizibili avocați interni din Europa
PNSA obține o soluție definitivă favorabilă la ÎCCJ într-un litigiu complex întemeiat pe îmbogățire fără justă cauză. Echipa, coordonată de Camelia Pătrașcu (Partener), cu implicarea, în diferite faze procedurale, a unei echipe extinse
Filip & Company anunță promovările anuale: Rebecca Marina devine partener, opt counsels și șase senior associates fac un pas înainte în carieră | Cristina Filip, co-managing partner Filip & Company: ”O recunoaștere a performanței individuale deosebite a colegilor noștri, dar și o dovadă că echipa susține creșterea noilor generații de lideri”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...