ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

CBRE România: Activitatea investițională se menține stabilă în H1 2025, iar sectorul hotelier intră pe radarul investitorilor

07 August 2025   |   BizLawyer

CBRE România raportează un volum investițional stabil în H1 2025 și premise solide pentru creșterea interesului în sectorul hotelier, susținute de evoluții pozitive în turism și infrastructură.

 
 
În prima jumătate a anului 2025, piața imobiliară din România a demonstrat reziliență și dinamism, menținându-și atractivitatea în fața unui context local și regional complex. Volumul total al investițiilor a atins 390 de milioane EUR, în scădere ușoară față de aceeași perioadă a anului trecut, dar semnalând un ritm constant și robust, susținut de capital regional activ și o diversitate tot mai mare a surselor de finanțare.

Investitorii locali au fost din ce în ce mai prezenți, identificând oportunități în principal în sectorul de retail, dar și în sectoarele de birouri sau hoteluri. CBRE anticipează că activitatea investițională va continua într-un ritm similar pe parcursul lui 2025, susținută de factori structurali pozitivi, lichiditate sporită și randamente atractive, prin comparație regională.


„Anul 2025 reprezintă un moment crucial pentru traiectoria politică și economică a României. Reformele fiscale recente fac parte dintr-o strategie mai amplă ce vizează stabilitatea fiscală, creșterea credibilității României și facilitarea absorbției fondurilor europene. Aceste măsuri, deși provocatoare pe termen scurt, creează premisele pentru o creștere sustenabilă și pentru investiții imobiliare profitabile pe termen mediu si lung. Investitorii români, responsabili pentru un sfert din volumul investițional, prin achizitiile făcute își reconfirmă încrederea în piața și fundamentele economice ale României”, a declarat Laura Dumea-Bencze, Head of Research & Director Investment Properties, CBRE România.

Deși sectorul hotelier nu a avut o pondere semnificativă în volumele investiționale din H1 2025, cu un cuantum de doar 3% din total, indicatorii de piață sugerează o intensificare a interesului pentru acest segment. Creșterea numărului de turiști străini (+9% YoY), extinderea rutelor aeriene (deschiderea aeroportului din Brașov), creșterea traficului aerian și evoluția pozitivă a numărului de nopți de cazare confirmă această tendință. Evoluția este susținută și de cifre: numărul total de nopți de cazare, în structuri de tip hotel si hotel-apartament, a ajuns din nou la peste 20 de milioane în 2024, valori neîntalnite în perioada post-2020.

„Împreună, acești indicatori dezvăluie o piață turistică aflată într-un process clar de redresare și maturizare. Vedem o corelare sănătoasă între  creșterea traficului aerian, numărul tot mai mare de nopți petrecute în hoteluri - în special de către turiștii străini - și extinderea treptată a ofertei hoteliere operate sub branduri internaționale. Toate acestea sugerează că România, în special Bucureștiul, câștigă tot mai mult teren ca destinație competitivă pe piața ospitalității din Europa Centrala si de Est”, a declarat Iulia Szabo, Consultant Investment Properties & Hotels, CBRE România.

La nivel de București au fost înregistrate peste 3,3 milioane de nopți de cazare în hoteluri și hoteluri-apartament în 2024, o creștere de 8% YoY față de 2023, ceea ce transformă capitala în principalul pol al creșterii industriei hoteliere. Acești factori favorabili constituie fundamente de piață solide, care indică o posibilă creștere a interesului investițional în sectorul hotelier în semestrul al doilea din 2025, precum și în 2026. Intrarea României în spațiul Schengen și redresarea turismului internațional vin să întărească această traiectorie pozitivă.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 1767 / 21434
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Reff & Asociații | Deloitte Legal, recunoscută ca societate de avocați de top de către Legal 500 2026. Zece arii de practică sunt recomandate în prestigiosul clasament internațional
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
Cum își pune oamenii în valoare o firmă din elita pieței | Povestea Andradei Rusan, studenta care ‘fura meserie’ în stagiile de vară ale RTPR, cucerită de focusul echipei pe rigoare juridică și de munca la cele mai înalte standarde, iar mai apoi a urcat pas cu pas până pe poziția de Counsel: „Realmente cred că RTPR este o excelentă școală de avocatură la cel mai înalt nivel. Performanța reală în avocatura de business nu e un sprint, ci un maraton”
România și Polonia, condamnate în primă instanță să plătească vaccinurile Pfizer comandate și anulate. Lexters ̸ Stănescu Vasile & Asociaţii și Strelia CVBA apără România în acest proces cu miză de 615 mil. €
Patru case locale de avocați se afirmă în topul global al celor mai bune 100 de firme implicate în arbitraje internaționale | ZRVP, Filip & Company, TZA și LDDP gestionează 30 de arbitraje în curs, cu o valoare agregată de aproximativ 4,1 miliarde de dolari și rămân pilonii prezenței românești în GAR 100, ediția 2026
CMS îi numește pe Horea Popescu și Andrzej Pośniak în rolurile de Managing Directors în Europa Centrală și de Est | Stephen Millar, Managing Partner CMS UK: ”CMS este cea mai mare firmă de avocatură din regiune și suntem convinși că Andrzej și Horea vor valorifica acest fundament solid pentru a consolida și mai mult reputația noastră de firmă de avocatură de top în ECE”
LMG Life Sciences EMEA Awards 2026 | Cinci firme sunt în cursa pentru ”Romania Firm of the Year”, o casă de avocatură locală intră în bătălia paneuropeană din White Collar Crime și un singur avocat român este nominalizat individual. Lista scurtă, pe care sunt și NNDKP și Popescu & Asociații, arată o piață în care casele independente locale continuă să conteze, dar concurează cu rețele regionale la fel de capabile să capteze mandate sofisticate în sectorul Life Sciences
Achiziții Publice | Cristina IVAN, Managing Partner Ivan şi Asociaţii: Arhitectura colectivă a ofertei - Cine ofertează, ce se evaluează, cui i se atribuie şi cine, în realitate, execută
Inflația la control | Instanța confirmă: Fiscul datorează și actualizarea cu inflația, nu doar dobânda fiscală. Soluție obținută de Băncilă, Diaconu și Asociații, cu o echipă coordonată de Emanuel Băncilă (Partener)
Dispute-Resolution.Center: România în Legal 500 EMEA (2026) – White-collar crime | O practică cu mai multe centre de putere: firmele cu activitate intensă, avocații care dau greutate practicii și dosarele care au contat în evaluare
In-houseLegal: Loredana Coraș, Country Legal Counsel la PKO Bank Polski România, distinsă cu premiul Compliance Innovator la Lexology European Awards 2026 | ”Următoarea etapă a inovației în compliance și în activitatea juridică va fi definită de capacitatea de a integra tehnologia într-un mod responsabil, fără a pierde din vedere rolul acestei funcții, acela de a proteja banca”, spune unul dintre cei mai vizibili avocați interni din Europa
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...