ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Companiile din agribusiness, transporturi şi producţie alocă bugete generoase pentru cursuri financiare destinate angajaţilor de specialitate (analiză)

24 Aprilie 2024   |   AGERPRES

Conform datelor centralizate de Trusted Advisor Strategy & Finance, compania românească de contabilitate şi strategie financiară, un buget pentru un training de finanţe porneşte de la suma de 8.000 euro şi poate să ajungă 30.000 euro.

 
 
Companiile din agribusiness, transporturi şi producţie, precum şi cele de farma şi e-commerce accesează produse de strategie financiară pentru traininguri personalizate destinate oamenilor de finanţe şi echipelor de vânzări şi de marketing, arată rezultatele unei analize de specialitate, publicată miercuri.

Conform datelor centralizate de Trusted Advisor Strategy & Finance, compania românească de contabilitate şi strategie financiară, un buget pentru un training de finanţe porneşte de la suma de 8.000 euro şi poate să ajungă 30.000 euro, în funcţie de complexitate, nivelul de personalizare, numărul de angajaţi implicaţi şi obiectivele secundare stabilite cu echipa de management.

"Printre alte beneficii ale implementării unui training nişat şi in-house, atunci când acesta implică mai multe departamente, se numără identificarea disfuncţionalităţilor în procesele interne principale şi se obtine eficienţă şi productivitate crescută prin implementarea unor măsuri relative simple, care însă nu erau vizibile în dinamica anterioară. Aceste măsuri ţin de modul de lucru sau de sistemele utilizate. În ceea ce priveşte piaţa locală de traininguri personalizate în management financiar per industrie, raportat la viziunea organizaţiei beneficiare, observăm că printre cele mai solicitate situaţii de expunere sunt cele legate de realizare şi optimizare buget şi cash-flow, analiză financiară, training contabil. Pe lângă acestea, directorii financiari, managerii de proiect, precum şi echipele extinse de produs şi vânzări mai sunt interesaţi şi de realizarea unui ghid de bune practici intern în zona finanţelor, la nivel unitar, dar adaptat fiecărui departament în parte", se notează în analiza citată.


În ceea ce priveşte peisajul economic parcurs, în cazul finanţelor pentru managerii de linie, se propune o abordare strategică şi de aliniere în organizaţie, cu repere din exterior, din zona macroeconomică şi de specific pentru fiecare industrie.

Prin intermediul programului "De la Contabil la CFO", lansat anul trecut de Trusted Advisor Strategy & Finance, se urmăreşte dezvoltarea a peste o sută de manageri financiari actuali şi viitori prin expunere la situaţii reale şi provocare continuă pentru ca aceştia să realizeze acel salt necesar în evoluţie şi să fie pregătiţi pentru etapa următoare.

Pentru anul 2024, compania vizează dezvoltarea de proiecte de consultanţă personalizate şi consolidarea Biroului de Contabilitate.

Trusted App este aplicaţia proprie care digitalizează raportarea financiară şi bugetarea întreprinderilor mici şi mijlocii (IMM).
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 3554 / 20340
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Schoenherr a asistat fondatorii Calla Oradea în vânzarea unei participații majoritare către Integral Capital Group I Echipa, coordonată de Mădălina Neagu (partner)
Mușat & Asociații anunță cooptarea fostei președinte a Curții Supreme, Corina Corbu, în poziția de Partener Coordonator al Departamentului de Litigii | Gheorghe Mușat, Senior Partner: ”Este un mare câștig pentru firmă, pentru avocații firmei, pentru clienții firmei”
Wolf Theiss a asistat Rheinmetall în legătură cu semnarea unui acord de înființare a unui joint venture cu Pirochim Victoria
Într-un an cu investigații mai tehnice și presiune pe termene, DLA Piper România așază practica de Concurență pe trei piloni - oameni, metodă, ritm, astfel încât proiectarea strategiilor, controlul probelor și continuitatea între faze să producă cele mai bune rezultate | De vorbă cu membrii unei echipe sudate, condusă de lideri cu experiență și antrenată pe industrii sensibile, despre prudență juridică și curaj tactic, cooperare internă și rigoare probatorie, bazate pe înțelegerea fină a mediului de business și utilizarea tehnologiei ca multiplicator de acuratețe
Filip & Company a oferit asistență juridică în legătură cu o nouă emisiune de obligațiuni corporative garantate de către Agroserv Măriuța, în valoare de 3 mil. €
Kinstellar asistă Integral Capital Group în achiziția unei participații majoritare la clinica de fertilizare in vitro Calla, prin subsidiara sa Embryos
Filip & Company a asistat consorțiul de bănci care a intermediat a doua emisiune de obligațiuni prin care Romgaz a atras 500 de mil. € de pe piețele internaționale| Alexandru Bîrsan (managing partner) și Olga Niță (partener) au coordonat echipa
Filip & Company a asistat BCR și BRD în legătură cu oferta publică inițială a Cris Tim Family Holding | Olga Niță (partener) și Alexandru Bîrsan (managing partner) au coordonat echipa
Clifford Chance Badea a asistat Cris-Tim Family Holding în legătură cu IPO-ul istoric în valoare de 454,35 milioane RON | Daniel Badea (Managing Partner): ”Sperăm ca succesul Cris-Tim să încurajeze și alte branduri românești să vină pe bursă”
Filip & Company a asistat DIGI Romania S.A. în legătură cu emisiunea de obligațiuni de 600 mil. €. Alexandru Bîrsan (managing partener) a coordonat echipa
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Real Estate | Consultanță
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...