ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Ilie Bolojan - întâlnire cu conducerea OMV Petrom; discuții despre Neptun Deep și viitoarele proiecte de investiții

17 Martie 2025   |   Agerpres

Conducerea OMV Petrom a adus în discuție preocupările companiei legate necesitatea unui cadru fiscal și de reglementare stabil și predictibil, precizează sursa citată.

 
 
Președintele interimar Ilie Bolojan s-a întâlnit luni, la Palatul Cotroceni, cu o delegație a companiei OMV Petrom cu care a discutat despre stadiul implementării proiectului Neptun Deep și viitoarele investiții ale companiei.

''Reprezentanții OMV Petrom au prezentat evoluția acestui proiect și au subliniat buna colaborare cu partenerul Romgaz, menționând că implementarea sa se desfășoară conform planului, respectând atât calendarul inițial, cât și bugetul alocat. Referitor la proiectele de investiții viitoare, având în vedere parteneriatul economic strâns cu România, OMV Petrom intenționează să continue investițiile, în special în domeniul energiei regenerabile, dorind să devină cel mai important producător de combustibil regenerabil din Europa de Sud-Est'', informează Administrația Prezidențială într-un comunicat remis AGERPRES.

Potrivit sursei citate, președintele interimar Ilie Bolojan a salutat noile inițiative ale companiei și a subliniat importanța investițiilor, atât din partea capitalului străin, cât și din partea celui românesc, în contextul economic actual.

Conducerea OMV Petrom a adus în discuție preocupările companiei legate necesitatea unui cadru fiscal și de reglementare stabil și predictibil, precizează sursa citată.

Președintele Ilie Bolojan a explicat complexitatea situației economice a țării, marcată de deficite mari, și a subliniat că unele măsuri legislative sunt necesare pentru a sprijini populația aflată în dificultate în ceea ce privește plata facturilor la energie, a transmis Administrația Prezidențială.

''Președintele interimar al României a evidențiat importanța unui parteneriat corect și eficient, în care drepturile legitime ale statului român, ca acționar minoritar, să fie respectate și, de asemenea, să se asigure continuitatea activității OMV Petrom, esențială pentru economia românească'', mai informează sursa citată.

Delegația a fost formată din membri ai conducerii executive OMV Aktiengesellschaft Austria, acționarul principal, și reprezentanți ai conducerii OMV Petrom. 
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 2796 / 21497
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
Eșec de strategie juridică sau impas suveran? România, sancționată repetat în SUA pentru că ascunde activele ce pot fi executate de familia Micula. Săptămâna aceasta a fost obligată la plata unei amenzi noi, de 5,8 milioane de dolari, ridicând totalul penalităților la 21 milioane de dolari | Cazul Micula vs România a devenit „pacientul zero” într-o dezbatere juridică amplă care vizează arhitectura tratatelor de investiții în interiorul Uniunii Europene
RTPR obține definitiv peste 1,7 mil. € pentru un client din zona ONG, în urma anulării a 80 de contracte de vânzare într-un litigiu de proprietate cu peste 90 de pârâți | Alexandru Stănoiu (Counsel) și Șerban Nițulescu (Associate), în prim plan
România a câștigat arbitrajul ICSID cu Plaza Centers N.V. pentru Casa Radio și a scăpat de pretenții de 425 mil. €. Reclamanții rămân cu arbitrajul comercial inițiat la Londra de Ministerul Finanțelor, în care pretențiile României sunt de circa 2 miliarde €
Studiu LSEG Data & Analytics Q1 2026 | Piața globală de M&A a crescut cu 27% în primul trimestru, cu un avans spectaculos în Europa, unde a atins maximul ultimilor opt ani. CMS și DLA Piper continuă să stralucească în topul global al consultanților juridici, Clifford Chance și Schoenherr rămân active în clasamentele continentale, iar în Top 20 Europa de Est sunt vizibile doar două firme cu birou la București
Bondoc & Asociații anunță 10 promovări, inclusiv un nou Partener | Lucian Bondoc (Managing Partner): ”Firma va continua să urmeze aceeași abordare, în care recunoașterea meritocratică și echitabilă a expertizei și a contribuției la obiectivele noastre comune joacă un rol esențial”
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
O nouă serie de promovări la biroul Kinstellar din București. Șapte avocați din mai multe arii de practică fac un pas înainte în carieră. Theodor Artenie urcă pe poziția de Partner, iar Lidia Zărnescu și Răzvan Constantinescu devin Counsels | Iustinian Captariu, Office Managing Partner: ”Forța biroului nostru vine din talentul, colaborarea și angajamentul comun al întregii echipe”
Legiteam | Kinstellar is looking for a talented and ambitious lawyer to be part of our employment team in Bucharest
Filip & Company asistă Grupul DIGI Communications la intrarea pe piața telecomunicațiilor din Regatul Unit | Echipa, coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partener)
Achiziții Publice | Cristina IVAN, Managing Partner Ivan şi Asociaţii: Arhitectura colectivă a ofertei - Cine ofertează, ce se evaluează, cui i se atribuie şi cine, în realitate, execută
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...