
Ministerul Energiei: Au fost atribuite contracte pentru peste 1.500 MW, în cadrul licitaţiei CfD
16 Decembrie 2024
AgerpresMinistrul Energiei a subliniat că şi în anul care urmează vor fi organizate noi licitaţii de tip CfD, respectiv încă 3.500 MW pentru parcuri solare şi eoliene, dar şi o schemă complet nouă pentru capacităţi de stocare.
Evaluarea ofertelor financiare depuse de participanţi la prima licitaţie a Contractelor pentru Diferenţă (CFD) s-a încheiat cu succes, fiind atribuite contracte pentru mai mult de 1.500MW, capacităţi noi de producere a energiei verzi, informează Ministerul Energiei printr-un comunicat.
Preţurile medii ponderate estimate de exercitare pentru prima rundă de CfD au fost de 65 euro/MWh pentru producerea de energie electrică din surse eoliene onshore şi 51 euro/MWh pentru fotovoltaice.
"Am avut un număr important de participanţi, iar preţurile rezultate sunt foarte competitive, cu 20-30% sub preţurile maximale. Toate aşteptările noastre privitoare la succesul acestei prime licitaţii au fost depăşite, ceea ce confirmă încrederea pe care investitorii o au în România şi în viitorul sistemului nostru energetic. Acest mecanism de sprijin financiar ajută la stimularea investiţiilor în proiecte de energie regenerabilă, reducând riscurile financiare pentru investitori şi oferind predictibilitate pe termen lung", a declarat ministrul Energiei, Sebastian Burduja, citat în comunicat.
Preţurile medii ponderate estimate de exercitare pentru prima rundă de CfD au fost de 65 euro/MWh pentru producerea de energie electrică din surse eoliene onshore şi 51 euro/MWh pentru fotovoltaice.
"Am avut un număr important de participanţi, iar preţurile rezultate sunt foarte competitive, cu 20-30% sub preţurile maximale. Toate aşteptările noastre privitoare la succesul acestei prime licitaţii au fost depăşite, ceea ce confirmă încrederea pe care investitorii o au în România şi în viitorul sistemului nostru energetic. Acest mecanism de sprijin financiar ajută la stimularea investiţiilor în proiecte de energie regenerabilă, reducând riscurile financiare pentru investitori şi oferind predictibilitate pe termen lung", a declarat ministrul Energiei, Sebastian Burduja, citat în comunicat.
Ca urmare a desfăşurării primei licitaţii pentru Schema de ajutor de stat sub formă de Contracte pentru Diferenţă pentru producerea de energie electrică din surse regenerabile de energie eoliană onshore şi solară fotovoltaică, în data de 12 decembrie 2024 s-a finalizat evaluarea financiară a ofertelor depuse, dintr-un total de 48 de oferte depuse pentru ambele tehnologii, 47 fiind fost declarate eligibile pentru a intra în etapa de evaluare financiară. Totalul ofertat pentru eolian onshore a fost de 1.196 MW, respectiv 1.615 MW fotovoltaic.
Ministrul Energiei a subliniat că şi în anul care urmează vor fi organizate noi licitaţii de tip CfD, respectiv încă 3.500 MW pentru parcuri solare şi eoliene, dar şi o schemă complet nouă pentru capacităţi de stocare.
"Succesul acestei prime runde confirmă că este o soluţie corectă, apreciată de investitori şi care răspunde aşteptărilor acestora. Mai mult, ne îndeplinim prin contractele acestea şi un nou jalon din PNRR, ceea ce demonstrează un principiu simplu - dacă vrei, poţi", a punctat Sebastian Burduja.
Ca urmare a evaluării ofertelor financiare, 21 de solicitanţi vor fi declaraţi câştigători, respectiv 11 solicitanţi pentru solar fotovoltaic, însumând o capacitate totală de 432 MW şi 10 solicitanţi pentru eolian onshore cu o capacitate totală de 1.096 MW. Astfel, cumulul capacităţilor declarate câştigătoare - 1.528 MW - va permite atingerea pragului asumat prin PNRR de semnare a unor contracte pentru diferenţă pentru producerea de energie din surse regenerabile de 1.500 MW.
Preţurile minime, respectiv maxime de exercitare ofertate şi declarate câştigătoare pentru fiecare tehnologie au fost următoarele: producerea de energie electrică din surse eoliene onshore - maximum 77,33 euro/MWh, respectiv minimum 54,49 euro/MWh; producerea de energie electrică din surse solare fotovoltaice - maximum 54,18 euro/MWh, respectiv minimum 45,05 euro/MWh.
"Precizăm faptul că fiecare dintre ofertanţii declaraţi câştigători vor semna contractele pentru diferenţă la preţul de exercitare ofertat", se mai arată în comunicat.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 1310 / 19482 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance și Linklaters, consultanți juridici în emisiunea de obligațiuni verzi prin care Electrica a atras o finanțare de 500 mil. €. Rothschild & Co a fost consilier financiar
Finanțările sindicalizate își păstrează poziția solidă, iar club-deal-urile câștigă teren pe piață, spun avocații din practica de Banking & Finance de la NNDKP | Valentin Voinescu (Partener): ”Am remarcat o creștere a interesului din partea fondurilor de investiții și a creditorilor non-bancari. Profilul clientului a evoluat: companiile sunt mai bine informate, mai receptive la structuri mixte și tot mai interesate de optimizarea costurilor și a structurii de capital”
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
Clifford Chance a asistat băncile în legătură cu emisiunea record de 1,5 miliarde RON a Băncii Transilvania, prima sa emisiune de obligațiuni sustenabile denominată în lei. Proiect coordonat din București, cu avocați din Londra în echipă
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | Corina Roman, avocat format în câteva firme mari, spune că a regăsit „cu drag”, la BACIU PARTNERS, aceeași preocupare pentru knowledge și dedicare față de mandatele primite de la clienți. “Nu am crezut niciodată că voi lucra într-un proiect cu sateliți, dar iată că aici am avut această ocazie. Și mi-a plăcut enorm, pentru că m-a scos din zona de confort. Acum, datorită acelei experiențe, știm mai multe și putem explora și acest tip de proiecte la nivel de echipă”
BRD coordonează un club loan de 190 mil. € pentru NE Property BV. Avocații CMS au consiliat consorțiul bancar în această finanțare
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
Cine sunt campionii pieței locale evidențiați în ultimul clasament IP Stars 2025 | Baciu Partners are cele mai multe recomandări în prima bandă din domeniul mărcilor. ZRVP și Dincă & Speciac sunt pe primul palier al performanței, urmate de Mușat & Asociații și NNDKP
CMS își consolidează echipa din România prin promovarea a șapte avocați | Horea Popescu, managing partner CMS România: ”Aceste promovări reflectă nu doar calitatea muncii lor, ci și energia și dedicarea cu care aduc rezultate remarcabile clienților noștri și ne poziționează perfect pentru a ne continua creșterea și dezvoltarea competențelor”
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat cu experiență (Litigii și Soluționare a Disputelor)
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...