ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Patru confederaţii sindicale solicită preşedintelui României declanşarea procedurii constituţionale de mediere

04 Decembrie 2025   |   Agerpres

Confederaţiile sindicale susţin că nu au cerut "opinii sau justificări" din partea consilierilor prezidenţiali, ci exercitarea unei atribuţii constituţionale exclusive a preşedintelui României, amintind că, potrivit art. 80 alin. (2) din Constituţie, preşedintele exercită funcţia de mediere între stat şi societate.

 
 
Patru confederaţii sindicale îi solicită preşedintelui României declanşarea procedurii constituţionale de mediere a conflictului social dintre organizaţiile sindicale şi reprezentanţii Guvernului.

Confederaţiile sindicale semnatare, Confederaţia Naţională Sindicală "Cartel ALFA", Confederaţia Naţională a Sindicatelor Libere din România - Frăţia, Confederaţia Sindicatelor Democratice din România (CSDR) şi Confederaţia Sindicală Naţională MERIDIAN, au participat la întâlnirea din data de 26 noiembrie cu Consilierul Prezidenţial Radu Burnete, în contextul solicitării adresate Preşedintelui României de a media conflictul social dintre organizaţiile sindicale şi reprezentanţii Guvernului.


"Întâlnirea din data de 26 noiembrie nu a abordat substanţial temele pentru care a fost solicitată: salariul minim, pierderea puterii de cumpărare şi condiţiile reale de muncă. Explicaţiile primite au creat impresia că nu există argumente legitime pentru creşterea salariului minim garantat - exceptând dorinţa menţinerii unui nivel favorabil maximizării profitului capitalului, chiar în contextul unei crize economice recunoscute de guvernanţi", se arată într-un comunicat al celor patru confederaţii sindicale, transmis joi AGERPRES.

Confederaţiile sindicale susţin că nu au cerut "opinii sau justificări" din partea consilierilor prezidenţiali, ci exercitarea unei atribuţii constituţionale exclusive a preşedintelui României, amintind că, potrivit art. 80 alin. (2) din Constituţie, preşedintele exercită funcţia de mediere între stat şi societate. Această prerogativă "nu poate fi substituită prin consultări tehnice sau întâlniri informale", afirmă confederaţiile.

Sindicatele arată că temele esenţiale - creşterea salariului minim, pierderea puterii de cumpărare şi condiţiile reale de muncă - nu au fost abordate în discuţie. Ele invocă Directiva (UE) 2022/2041 privind salariile minime adecvate, care recomandă utilizarea coşului minim de consum sau a indicatorilor de 60% din salariul median şi 50% din salariul mediu brut, ca reper pentru un venit minim decent.

În acest context, confederaţiile solicită preşedintelui declanşarea procedurii de mediere prevăzute de Constituţie, stabilirea unui cadru oficial de dialog între preşedinte, Guvern şi organizaţiile sindicale, precum şi includerea pe agenda discuţiilor a creşterii salariului minim, a protejării puterii de cumpărare şi a asigurării condiţiilor decente de muncă.

Organizaţiile sindicale îşi reafirmă disponibilitatea pentru "un dialog instituţional autentic, bazat pe lege şi responsabilitate publică", cerând şefului statului să îşi exercite rolul de mediator "pentru restabilirea bunei funcţionări a dialogului social şi prevenirea escaladării conflictelor".

"Obiectivul nostru rămâne neschimbat: protejarea drepturilor lucrătorilor şi asigurarea unui climat social stabil şi echitabil", se mai arată în comunicat.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 708 / 21243
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
ZRVP numește un nou partener și promovează alți șapte avocați | Cosmin Vasile (Managing Partner): ”Povestea școlii de avocați ZRVP merge mai departe cu fiecare generație care crește în firmă și înțelege că avocatura este o profesie care se clădește în timp, prin disciplină, responsabilitate și multă muncă”
Schoenherr asistă Enterprise Investors în investiția în 18GYM. Mădălina Neagu (Partner) a coordonat echipa
INTERVIURI ESENȚIALE | De vorbă cu Ioana Gelepu, fondatoarea cabinetului “Ioana Gelepu The Office Litigation & Enforcement”, despre succesul unei construcții născute din pasiune și despre rafinamentul unui „atelier de lux” dedicat spețelor complexe: “Acum 3 ani a fost un vis, între timp a devenit certitudine: artizanat în domeniul litigiilor este ceea ce vreau să fac toată viața”
Pas strategic pentru Legal Ground | Firma independentă de tip boutique se alătură rețelei globale The Law Firm Network, cunoascută pentru selectictivitate și criteriile de aderare stricte. Răspuns firesc la nevoile tot mai sofisticate ale clienților corporativi, care caută soluții juridice integrate în tranzacții ce depășesc adesea frontierele naționale
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
Lista scurtă a finaliștilor “Chambers Europe Awards - 2026” | Șase firme din România, dintre care patru locale independente, luptă pentru trofeu: PNSA, NNDKP și ȚZA sunt prezențe constante la gala premiilor, iar Filip & Company este nominalizată pentru a cincea oară consecutiv. Schoenherr și CMS, pe lista scurtă pentru regiunea CEE
Bohâlțeanu & Asociații și Țuca Zbârcea & Asociații au asistat Premier Energy și Omnia Capital într-o suită complexă de tranzacții încrucișate, vizând consolidarea portofoliilor de energie regenerabilă și reorganizarea strategică a activelor
Remontada și victorie definitivă în fața Curții de Apel Ploiești pentru echipa de litigii fiscale a RTPR pentru Rosti Romania SRL | Ajustarea pierderii fiscale efectuată prin estimare considerată nelegală; dosarul prețurilor de transfer necontestat de organele fiscale trebuie avut în vedere
România a pierdut arbitrajul ICSID cerut de mai mulți dezvoltatori de parcuri fotovoltaice. Comitetul ad-hoc format din trei arbitri a respins cererea de anulare a hotărârii Tribunalului prin care statul român a fost obligat să plătească peste 40 mil. € | Reclamanții au mers cu King & Spalding (Houston și Paris), apărarea a fost asigurată de o firmă americană și una locală
Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa, cu 460 mil. € | Schoenherr și Clifford Chance Badea, în tranzacție
BERD, CEECAT Capital și Morphosis Capital își marchează exitul din investiția în La Cocoș. Osborne Clarke, Van Campen Liem și Noerr, în tranzacție, alături de trei firme locale de avocați
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...