
România este printre ţările UE cu cele mai puternice creşteri la înfiinţarea de noi firme, în trimestrul al doilea
18 August 2025
AgerpresÎn al doilea trimestru al acestui an comparativ cu trimestrul anterior, numărul de noi firme înfiinţate a crescut în toate sectoarele economiei, cu excepţia industriei, unde nu a existat nicio modificare. Cea mai mare creştere a fost înregistrat în sectorul transport (13,1%), informatică şi comunicaţii (8,2%) şi servicii financiare (5,2%).
Numărul de firme noi înfiinţate în Uniunea Europeană a crescut cu 4,6% în trimestrul al doilea, comparativ cu primul trimestru, iar creşterea înregistrată în România este cu mult peste media din UE, arată datele publicate luni de Eurostat.
Conform acestor date, de la un trimestrul la altul, în rândul ţărilor membre UE, cele mai mari creşteri la înfiinţarea de noi firme au fost înregistrate în Ţările de Jos (57,7%), Spania (27,6%) şi România (19%). La polul opus, cele mai mari scăderi la înfiinţarea de noi firme au fost înregistrate în Danemarca (minus 18,2%), Cipru (minus 8,4%) şi Germania (minus 6,2%).
În al doilea trimestru al acestui an comparativ cu trimestrul anterior, numărul de noi firme înfiinţate a crescut în toate sectoarele economiei, cu excepţia industriei, unde nu a existat nicio modificare. Cea mai mare creştere a fost înregistrat în sectorul transport (13,1%), informatică şi comunicaţii (8,2%) şi servicii financiare (5,2%).
Conform acestor date, de la un trimestrul la altul, în rândul ţărilor membre UE, cele mai mari creşteri la înfiinţarea de noi firme au fost înregistrate în Ţările de Jos (57,7%), Spania (27,6%) şi România (19%). La polul opus, cele mai mari scăderi la înfiinţarea de noi firme au fost înregistrate în Danemarca (minus 18,2%), Cipru (minus 8,4%) şi Germania (minus 6,2%).
În al doilea trimestru al acestui an comparativ cu trimestrul anterior, numărul de noi firme înfiinţate a crescut în toate sectoarele economiei, cu excepţia industriei, unde nu a existat nicio modificare. Cea mai mare creştere a fost înregistrat în sectorul transport (13,1%), informatică şi comunicaţii (8,2%) şi servicii financiare (5,2%).
În paralel, numărul insolvenţelor a crescut cu 1,7% în Uniunea Europeană în al doilea trimestru al acestui an comparativ cu primul trimestru. În rândul statelor membre, cele mai mari creşteri ale insolvenţelor au fost înregistrate în Letonia (70,7%), Cipru (66,8%), Slovacia (20,1%) şi România (17,7%). Cele mai importante scăderi ale insolvenţelor au fost înregistrate în Estonia (minus 28,7%), Spania (minus 8,3%) şi Suedia (minus 8,1%).
La nivelul UE, numărul insolvenţelor a crescut în patru sectoare ale economiei, în timp ce în alte patru sectoare a scăzut. Cele mai mari creşteri au fost înregistrate în sectoarele informatică şi comunicaţii (13,6%) şi construcţii (8,1%), în timp ce scăderi importante ale insolvenţelor au fost înregistrate în sectoarele servicii de cazare şi alimentaţie publică (minus 7,5%) şi comerţ (minus 3,7%).
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 365 / 20089 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Junior lawyers 0-1 years - Dispute Resolution Practice | GNP Guia Naghi and Partners
Lexology IP Rankings 2025 | Cine sunt profesioniștii care setează standardele pe o piață din ce în ce mai competitivă: Ana-Maria Baciu, Răzvan Dincă, Dana Blaer și Ciprian Dragomir, printre avocații a căror poziționare confirmă maturizarea sectorului local și relevanța lui în arhitectura regională a proprietății intelectuale
Filip & Company asistă OH Holding Limited în finalizarea tranzacției prin care fondul de investiții intră în acționariatul Lensa. Echipa, coordonată de Alina Stancu Bîrsan (partener)
Filip & Company a asistat Victoriabank în finalizarea achiziției OCN “Microinvest” SRL în Republica Moldova. Alina Stancu Bîrsan (partener) a coordonat echipa
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocati stagiari promoția septembrie 2025 | Litigii
KPMG Legal - Toncescu și Asociații îl recrutează pe Alexandru Slujitoru de la Reff & Asociații, pe poziția de Partener. Ramona Jurubiță, reconfirmată pentru al treilea mandat în funcția de Country Managing Partner al KPMG în România și Moldova
CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for junior lawyers
Decizie ÎCCJ: O victorie fiscală de referință în materia cheltuielilor intra-grup internațional și a reciclării deșeurilor de ambalaje, obținută de avocații Mușat & Asociații | Echipă interdisciplinară, coordonată de partenerii Angela Porumb și Răzvan Graure
Instanța de judecată a constatat deductibilitatea serviciilor intra-grup de marketing și negociere, respectiv a serviciilor de cercetare și dezvoltare fără posibilitatea organelor fiscale de a evalua oportunitatea acestor servicii | Echipa Băncilă, Diaconu și Asociații, condusă de Emanuel Băncilă, a obținut victoria
Practica de M&A de la Volciuc-Ionescu accelerează într-o piață mai activă, unde conformarea multiplă și mecanismele sofisticate de preț ̸ structurare ridică miza juridică. “O tranzacție este cu adevărat de succes dacă, după closing, integrarea noii afaceri decurge fluent, sinergiile preconizate se realizează efectiv și nu apar probleme majore care să-i erodeze valoarea”, spun avocații | În spatele fiecărui mandat finalizat se află o combinație atent dozată de expertiză, colaborare și reziliență
Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner ZRVP) va susține un curs de arbitraj la INPPA: “Noțiuni introductive de arbitraj comercial – un ghid practic pentru începători”, desfășurat în cinci ateliere | Înscrierile se fac până pe 7 octombrie
Radiografia unui an intens în practica de Employment la KPMG Legal – Toncescu și Asociații | Arhitectura normelor de dreptul muncii arată ca un șantier în lucru: reglementări noi, intenții bune, dar și intersecții nerezolvate între acte normative, zone fără busolă și practici care alunecă în interpretări divergente. De vorbă cu membrii echipei despre provocările perioadei, proiectele cheie și prioritățile clienților, în linie cu valul normativ
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...