ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

TechAngels: 1,6 milioane de euro investiții directe în 2025, cu investiții selective și capital direcționat spre creștere

04 Februarie 2026   |   BizLawyer

• Investiții directe totale de aproximativ 1,6 milioane de euro în startup-uri tehnologice, în 2025 * Aproximativ un sfert dintre membrii activi au realizat investiții în startup-uri noi, 63% au ales să nu investească * Rundele de follow-on au concentrat volume mai mari de capital * Peste 300 de startup-uri analizate, 81 întâlnite în pitch-uri, cu focus pe AI, deep tech, health și soluții specializate * Extinderea implicării regionale și un nou Consiliu Director pentru mandatul 2025–2027

 
 
În 2025, membrii TechAngels au realizat investiții directe de peste 1,6 milioane de euro în startup-uri tehnologice. Din această sumă, aproximativ 923.000 de euro au fost investiți în prima jumătate a anului, iar circa 687.000 de euro în semestrul al doilea. Aproximativ 25% dintre respondenții analizei interne TechAngels au investit în startup-uri noi pe parcursul anului, în timp ce 10–12% au participat la runde de follow-on. 63% dintre respondenți au ales să nu investească. 

Din punct de vedere valoric, investițiile în companii noi au totalizat aproximativ 650.000 de euro, iar rundele follow-on au atras în jur de 950.000 de euro, indicând o concentrare a capitalului în susținerea companiilor deja existente în portofoliu. Raportat la anul anterior, volumul investițiilor directe realizate de investorii TechAngels în startup-urile tehnologice s-a situat la aproximativ 58% din nivelul înregistrat în 2024.


Contextul economic și fiscal din 2025 a influențat modul în care investitorii au abordat deciziile de finanțare. Nivelul ridicat de incertitudine și schimbările de reglementare au determinat o parte dintre business angels să își ajusteze temporar expunerea, în timp ce alții au continuat să investească într-un cadru mai atent calibrat.

Disponibilitatea de capital nu a fost principalul factor limitativ al anului. Investițiile au fost condiționate în special de nivelul de pregătire al startup-urilor și de capacitatea acestora de a demonstra clar valoarea produsului, tracțiunea și direcția de dezvoltare „În situațiile în care aceste premise au fost îndeplinite, interesul investitorilor s-a materializat rapid. Un exemplu este runda de finanțare pentru OptiComm AI, unde interesul a depășit alocarea inițial stabilită. Atunci când fundamentele sunt solide, capitalul privat se mobilizează eficient, chiar și într-un climat general mai prudent”, arată Marius Istrate, Președintele Consiliului Director al TechAngels.

Pe parcursul anului 2025, TechAngels a analizat peste 300 de startup-uri, dintre care 81 au fost prezentate în cadrul pitchurilor săptămânale. Majoritatea acestora au provenit din zona AI și deep tech, urmate de soluții din domeniile sănătății, resurselor umane, fintech, edtech și mobilitate.

Printre startup-urile finanțate în 2025 se numără OptiCom.AI, Evopath, Finor, GapApp și AnimaFelix, iar prin runde follow-on au fost susținute companii precum Quarks Interactive, SalesOmmo, FieldOS și FoodFix. O parte dintre investiții au fost realizate prin sindicalizări, reflectând capacitatea rețelei de a coordona capital privat în jurul unor proiecte validate.

Anul 2025 a însemnat și fluctuații de membership mai vizibile, cu intrări și ieșiri mai frecvente comparativ cu 2024, pe fondul unui climat marcat de decizii mai prudente și de reevaluări ale strategiilor investiționale. TechAngels rămâne o comunitate stabilă, cu peste 130 de membri activi, iar această mobilitate crescută reflectă adaptarea naturală la condițiile de piață.

“Într-un an marcat de incertitudine economică și de multiple schimbări legislative, investitorii de tip angel din TechAngels au investit cu constanță în startup-uri locale. Această performanță a fost realizată în pofida unor fricțiuni administrative și de reglementare. Un mecanism de examinare a investițiilor mai agil și proporțional ar putea transforma acest potențial într-un avantaj competitiv real pentru România”,  subliniază Vasile Țiple, membru al Boardului TechAngels.

În paralel cu activitatea investițională, TechAngels și-a extins implicarea în proiecte care vizează elaborarea de politici publice specifice sectorului, pe de-o parte și în ecosistemul regional și european, pe de alta. Membrii rețelei au fost prezenți la evenimente ale rețelelor europene de investitori, EBAN și BAE, la care asociația este membră și ale comunităților tech din 9 țări (UK, Slovenia, Bulgaria, Germania, Croația, Ungaria, Moldova, Belgia, Grecia), facilitând conectarea investitorilor români la comunități internaționale de business angels și expunerea startup-urilor locale la oportunități transfrontaliere.

Începând cu luna octombrie 2025, TechAngels are un nou Consiliu Director pentru mandatul 2025–2027, reconfirmându-l pe Marius Istrate în funcția de Președinte. Din Consiliul Director fac parte Mălin-Iulian Ștefănescu, Sebastian Cochinescu, Ana-Maria Andronic, Mihaela Matei, Cosmin Curticăpean, Vasile Țiple și Gabriel Pană. 

Direcțiile prioritare ale mandatului includ dezvoltarea rolului de lead angel, programe structurate de onboarding pentru noii membri, extinderea parteneriatelor internaționale, sprijinul post-investiție și continuarea dialogului cu autoritățile pentru îmbunătățirea cadrului legislativ dedicat investițiilor de tip angel.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 295 / 21267
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
OMV Aktiengesellschaft a câștigat, la Paris, încă o dispută legată de costurile de mediu derivate din privatizarea Petrom. Statul român trebuie să plătească 59 mil. €, din care 28 mil. € dobânzi și costuri arbitrale, după un arbitraj câștigat de Zamfirescu Racoți Vasile & Partners și Norton Rose Fulbright | Argumentele statului - ajutor de stat ilegal și o privatizare dezavantajoasă - nu au stat în picioare
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Mitel & Asociații gestionează mandate de M&A de înaltă complexitate în sectorul Healthcare & Pharma, oferind soluții juridice integrate pentru pentru marile grupuri medicale în procese de consolidare strategică. De vorbă cu Mădălina Mitel și Șerban Suchea despre efervescența din Sănătate și capacitatea echipei de a oferi soluții juridice adaptate noilor realități economice
ZRVP numește un nou partener și promovează alți șapte avocați | Cosmin Vasile (Managing Partner): ”Povestea școlii de avocați ZRVP merge mai departe cu fiecare generație care crește în firmă și înțelege că avocatura este o profesie care se clădește în timp, prin disciplină, responsabilitate și multă muncă”
INTERVIURI ESENȚIALE | De vorbă cu Ioana Gelepu, fondatoarea cabinetului “Ioana Gelepu The Office Litigation & Enforcement”, despre succesul unei construcții născute din pasiune și despre rafinamentul unui „atelier de lux” dedicat spețelor complexe: “Acum 3 ani a fost un vis, între timp a devenit certitudine: artizanat în domeniul litigiilor este ceea ce vreau să fac toată viața”
Pas strategic pentru Legal Ground | Firma independentă de tip boutique se alătură rețelei globale The Law Firm Network, cunoascută pentru selectictivitate și criteriile de aderare stricte. Răspuns firesc la nevoile tot mai sofisticate ale clienților corporativi, care caută soluții juridice integrate în tranzacții ce depășesc adesea frontierele naționale
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
Lista scurtă a finaliștilor “Chambers Europe Awards - 2026” | Șase firme din România, dintre care patru locale independente, luptă pentru trofeu: PNSA, NNDKP și ȚZA sunt prezențe constante la gala premiilor, iar Filip & Company este nominalizată pentru a cincea oară consecutiv. Schoenherr și CMS, pe lista scurtă pentru regiunea CEE
Remontada și victorie definitivă în fața Curții de Apel Ploiești pentru echipa de litigii fiscale a RTPR pentru Rosti Romania SRL | Ajustarea pierderii fiscale efectuată prin estimare considerată nelegală; dosarul prețurilor de transfer necontestat de organele fiscale trebuie avut în vedere
România a pierdut arbitrajul ICSID cerut de mai mulți dezvoltatori de parcuri fotovoltaice. Comitetul ad-hoc format din trei arbitri a respins cererea de anulare a hotărârii Tribunalului prin care statul român a fost obligat să plătească peste 40 mil. € | Reclamanții au mers cu King & Spalding (Houston și Paris), apărarea a fost asigurată de o firmă americană și una locală
Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa, cu 460 mil. € | Schoenherr și Clifford Chance Badea, în tranzacție
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...