ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

BERD alocă 15 milioane de euro Fondului Morphosis Capital II, pentru a susţine IMM-urile

21 Martie 2025   |   Agerpres

Andrei Gemeneanu, Managing Partner la Morphosis Capital, a subliniat că, datorită încrederii continue a BERD, are capacitatea de a impulsiona transformarea companiilor antreprenoriale din Europa Centrală şi de Est, "ajutându-le să se extindă şi să concureze la nivel regional."

 
 
Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) a alocat 15 milioane de euro către Morphosis Capital Fund II, un fond de private equity administrat de Morphosis Capital Partners, pentru a susţine întreprinderile mici şi mijlocii (IMM-uri) şi companiile din segmentul lower mid-market din România şi din întreaga regiune a Europei Centrale şi de Est (ECE).

Potrivit unui comunicat al băncii, prin această investiţie, BERD îşi reafirmă angajamentul de a consolida rezilienţa economică a regiunii, susţinând dezvoltarea finanţării prin capital propriu ca o alternativă esenţială la sursele tradiţionale de finanţare. Creşterea fondurilor de capital privat joacă un rol esenţial în sprijinirea IMM-urilor pentru a se extinde, a inova şi a contribui la transformarea economică a pieţelor din ECE.


"În BERD, considerăm că IMM-urile puternice sunt temelia rezilienţei economice şi a inovaţiei. Susţinerea noastră pentru Morphosis Capital Fund II se aliniază angajamentului nostru de a sprijini antreprenorii ambiţioşi, de a consolida afacerile şi de a stimula o creştere durabilă în întreaga Europă Centrală şi de Est", a declarat Anne Fossemalle, director BERD pentru Fondurile de Private Equity, în comunicat.

La rândul său, Victoria Zinchuk, directorul BERD pentru România, a afirmat că susţinerea IMM-urilor este esenţială pentru valorificarea potenţialului economic, crearea de locuri de muncă şi stimularea creşterii durabile. "Suntem încântaţi să devenim investitori în Morphosis Capital Fund II. Credem că susţinerea IMM-urilor este esenţială pentru valorificarea potenţialului economic, crearea de locuri de muncă şi stimularea creşterii durabile. Aşteptăm cu interes impactul pozitiv pe care acest parteneriat îl va avea asupra afacerilor din România şi din întreaga regiune a Europei Centrale şi de Est", a transmis Zinchuk.

Nu în ultimul rând, Andrei Gemeneanu, Managing Partner la Morphosis Capital, a subliniat că, datorită încrederii continue a BERD, are capacitatea de a impulsiona transformarea companiilor antreprenoriale din Europa Centrală şi de Est, "ajutându-le să se extindă şi să concureze la nivel regional."

BERD este unul dintre cei mai importanţi investitori instituţionali în România. Până în prezent, banca a investit peste 11,6 miliarde de euro în 560 de proiecte în ţară, concentrându-se pe finanţarea proiectelor de infrastructură, creşterea productivităţii sectorului privat şi dezvoltarea continuă a sectorului financiar şi a pieţelor de capital.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 74 / 8651
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Țuca Zbârcea & Asociații, alături de veteranii din Al Doilea Război Mondial
Proprietatea intelectuală sărbătorită de echipa BACIU PARTNERS prin Concursul de Procese Simulate de Dreptul Proprietății Intelectuale, ajuns la cea de-a III-a ediție
Rundă de promovări în mai multe arii de practică în biroul Kinstellar din București. Magdalena Răducanu preia rolul de Partener, alți șase avocați fac un pas înainte în carieră | Victor Constantinescu (Managing Partner): ”Aceste promovări recente nu sunt doar etape importante în cariera colegilor noștri, ci și confirmare a abilității lor de leadership și a rolurilor esențiale în cadrul biroului nostru”
Răsturnare de situație: doar trei case locale de avocați rămân în topul global al celor mai bune 100 de firme implicate în arbitraje internaționale | Filip & Company intră în top, iar două firme cu un trecut bogat în domeniul arbitrajelor și prezență constantă în ghidurile de profil au părăsit clasamentul. ZRVP și LDDP rămân pilonii prezenței românești în GAR 100, ediția 2025
Women Lawyers | De vorbă cu Andreea Soare (Senior Associate - BSMP), avocat care spune că pentru a avea o carieră durabilă, este fundamental să fii cu adevărat pasionat de munca pe care o depui și dedicat îndeplinirii cu succes a mandatelor încredințate. ”Principalele avantaje ale apartenenței la această firmă sunt diversitatea proiectelor la care avem acces și oportunitățile de dezvoltare professională. Cultura deschisă și orientată spre colaborare permite un schimb constant de idei și soluții creative”
LegiTeam: Atorney at Law | Dispute Resolution for commercial ̸ administrative litigation and arbitration | Reff & Associates
Promovări în echipa Filip & Company: Andreea Bănică și Alin Grapă ajung pe poziția de Counsel, alți patru avocați urcă în ierarhie | Cristina Filip, co-managing partner: ”Prin aceste promovari consolidăm fundamentele organizației printr-o noua generație de avocați excepționali”
BACIU PARTNERS câștigă premiul ‘Firma de Copyright & Design a Anului în România’ la gala Managing IP EMEA Awards 2025, desfășurată la Londra. Andreea Bende (Partener), premiată ca ‘Practicianul Anului în România’ | Ana-Maria Baciu, Managing Partner: ”Este o reconfirmare a faptului că principiile pe care le integrăm în fiecare proiect creează în mod constant valoare tangibilă, vizibilă și demnă de recunoaștere”
CMS România își mărește echipa în România prin cooptarea strategică a unui senior counsel și lansează practica de Apărare | Horea Popescu (Managing Partner): „Cristian Băcanu se remarcă printr-o combinație unică de experiență juridică, leadership în sectorul public și viziune internațională, ceea ce îl recomandă ca un membru valoros al echipei noastre”
Cei mai buni litigatori din România, văzuți de Chambers Europe 2025 | Cine sunt practicienii apreciați de clienți în practica de Dispute Resolution și ce spun clienții despre aceștia. Nouă avocați români sunt evidențiați în practica de arbitraj
Trei avocați români de la Bondoc & Asociații, Filip & Company și DLA Piper sunt considerați ‘Eminent Practitioners’ în practica de fuziuni și achiziții. Clasamentul Chambers Europe 2025, cu cei mai buni avocați de Corporate ̸ M&A din România
“ICC Arbitration Breakfast in Romania” – eveniment privind arbitrajul ICC, 14 mai 2025, București
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...