ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Trei oferte depuse pentru construcţia primului lot al autostrăzii Paşcani - Suceava

04 Noiembrie 2024   |   Agerpres

Ofertele pentru construcţia primului lot al autostrăzii Paşcani - Suceava au fost depuse de Asocierea SA&PE Construct SRL - Spedition UMB SRL - Tehnostrade SRL (România), Asocierea Danlin XXL SRL (lider) - Intertranscom Impex SRL (România) şi Webuild SPA - Milano (Italia).

 
 

Două asocieri de constructori din România şi un antreprenor italian au depus luni oferte pentru construcţia primilor 33 de kilometri ai autostrăzii Paşcani - Suceava, un contract cu o valoare de 3,88 miliarde lei (fără TVA), a anunţat ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Sorin Grindeanu.

"Pas important pentru construcţia primilor 33 de km ai autostrăzii Paşcani - Suceava! Două asocieri de constructori din România şi un constructor italian au depus astăzi oferte pentru contractul cu o valoare de 3,88 miliarde lei (fără TVA), finanţat prin PT. Ofertantul care va câştiga licitaţia are la dispoziţie 30 de luni (6 luni proiectare, 24 de luni execuţie), pentru construcţia primului lot al acestei noi autostrăzi", a notat Grindeanu, pe pagina sa de Facebook.


Conform contractului, pe traseu vor fi construite inclusiv: un viaduct (peste DJ208 şi CF517), cu o lungime de 1.049,80 metri, un viaduct (peste Râul Ruja), în lungime de 604,60 metri, un pasaj (peste pârâul Pulpa, DJ208S şi CF500), în lungime de 868 metri, patru parcări de scurtă durată, două spaţii de servicii, Nodul rutier Tătăruşi - Heci, la intersecţia cu DJ 208F (Fântâna Mare - Heci - Lespezi); Nodul rutier Dolhasca, la conexiunea cu DJ 208I (Siliştea Nouă - Budeni) şi Nodul rutier Roşcani, care va asigura accesul pe şi din autostradă.

"Spaţiile de servicii şi parcările de scurtă durată vor avea asigurată infrastructura necesară pentru construcţia viitoare a unui număr de minimum opt staţii de încărcare pentru autoturismele electrice", a precizat ministrul.

La rândul său, directorul general al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, a precizat, pe pagina sa de socializare, că ofertele pentru construcţia primului lot al autostrăzii Paşcani - Suceava au fost depuse de Asocierea SA&PE Construct SRL - Spedition UMB SRL - Tehnostrade SRL (România), Asocierea Danlin XXL SRL (lider) - Intertranscom Impex SRL (România) şi Webuild SPA - Milano (Italia).

Contractul este finanţat prin Programul Transport (PT) 2021 - 2027.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 659 / 8996
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Schoenherr a asistat fondatorii Calla Oradea în vânzarea unei participații majoritare către Integral Capital Group I Echipa, coordonată de Mădălina Neagu (partner)
Mușat & Asociații anunță cooptarea fostei președinte a Curții Supreme, Corina Corbu, în poziția de Partener Coordonator al Departamentului de Litigii | Gheorghe Mușat, Senior Partner: ”Este un mare câștig pentru firmă, pentru avocații firmei, pentru clienții firmei”
Wolf Theiss a asistat Rheinmetall în legătură cu semnarea unui acord de înființare a unui joint venture cu Pirochim Victoria
Într-un an cu investigații mai tehnice și presiune pe termene, DLA Piper România așază practica de Concurență pe trei piloni - oameni, metodă, ritm, astfel încât proiectarea strategiilor, controlul probelor și continuitatea între faze să producă cele mai bune rezultate | De vorbă cu membrii unei echipe sudate, condusă de lideri cu experiență și antrenată pe industrii sensibile, despre prudență juridică și curaj tactic, cooperare internă și rigoare probatorie, bazate pe înțelegerea fină a mediului de business și utilizarea tehnologiei ca multiplicator de acuratețe
Filip & Company a oferit asistență juridică în legătură cu o nouă emisiune de obligațiuni corporative garantate de către Agroserv Măriuța, în valoare de 3 mil. €
Kinstellar asistă Integral Capital Group în achiziția unei participații majoritare la clinica de fertilizare in vitro Calla, prin subsidiara sa Embryos
Filip & Company a asistat consorțiul de bănci care a intermediat a doua emisiune de obligațiuni prin care Romgaz a atras 500 de mil. € de pe piețele internaționale| Alexandru Bîrsan (managing partner) și Olga Niță (partener) au coordonat echipa
Filip & Company a asistat BCR și BRD în legătură cu oferta publică inițială a Cris Tim Family Holding | Olga Niță (partener) și Alexandru Bîrsan (managing partner) au coordonat echipa
Clifford Chance Badea a asistat Cris-Tim Family Holding în legătură cu IPO-ul istoric în valoare de 454,35 milioane RON | Daniel Badea (Managing Partner): ”Sperăm ca succesul Cris-Tim să încurajeze și alte branduri românești să vină pe bursă”
Filip & Company a asistat DIGI Romania S.A. în legătură cu emisiunea de obligațiuni de 600 mil. €. Alexandru Bîrsan (managing partener) a coordonat echipa
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Real Estate | Consultanță
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...