
Grindeanu: Indemnizaţiile la toate Consiliile de Administraţie ar trebui să fie sume modice
04 Februarie 2025
AgerpresEl consideră "potrivită" ideea premierului Marcel Ciolacu de a exista o lege-cadru prin care să se reglementeze indemnizaţiile la toate Consiliile de Administraţie.
Indemnizaţiile membrilor Consiliilor de Administraţie ale companiilor de stat al trebui să fie sume modice, este de părere ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Sorin Grindeanu.
El consideră "potrivită" ideea premierului Marcel Ciolacu de a exista o lege-cadru prin care să se reglementeze indemnizaţiile la toate Consiliile de Administraţie.
"În primul rând, ca să fim clari, ceea ce a scris ieri prim-ministrul şi ceea ce s-a vorbit despre CNIR nu e în vigoare, nu s-a votat mărirea şi nu e valabilă această mărire. N-a trecut nici prin Consiliul de Administraţie, n-a trecut nici prin AGA. Dar ideea prim-ministrului de la final, cea prin care spunea că îşi doreşte ca să existe o lege-cadru prin care să se reglementeze indemnizaţiile la toate Consiliile de Administraţie, mi se pare potrivită. Şi cred că ar trebui ca aceste indemnizaţii să fie sume modice. Sigur, nu o să placă multora ceea ce spun. Sigur că în unele Consilii de Administraţie e responsabilitate, în funcţie de companii, mai mare decât în altele, dar eu cred în ideea de a avea acest cadru şi dezbaterile trebuie să se ducă în această direcţie", a afirmat Grindeanu, marţi, la Parlament, după dezbaterile din comisiile de specialitate reunite pe marginea proiectului de buget pe 2025 al MTI.
El consideră "potrivită" ideea premierului Marcel Ciolacu de a exista o lege-cadru prin care să se reglementeze indemnizaţiile la toate Consiliile de Administraţie.
"În primul rând, ca să fim clari, ceea ce a scris ieri prim-ministrul şi ceea ce s-a vorbit despre CNIR nu e în vigoare, nu s-a votat mărirea şi nu e valabilă această mărire. N-a trecut nici prin Consiliul de Administraţie, n-a trecut nici prin AGA. Dar ideea prim-ministrului de la final, cea prin care spunea că îşi doreşte ca să existe o lege-cadru prin care să se reglementeze indemnizaţiile la toate Consiliile de Administraţie, mi se pare potrivită. Şi cred că ar trebui ca aceste indemnizaţii să fie sume modice. Sigur, nu o să placă multora ceea ce spun. Sigur că în unele Consilii de Administraţie e responsabilitate, în funcţie de companii, mai mare decât în altele, dar eu cred în ideea de a avea acest cadru şi dezbaterile trebuie să se ducă în această direcţie", a afirmat Grindeanu, marţi, la Parlament, după dezbaterile din comisiile de specialitate reunite pe marginea proiectului de buget pe 2025 al MTI.
Sorin Grindeanu a subliniat că există cazuri unde indemnizaţiile sunt mult mai mari decât salariul mediu pe economie.
"Există Consilii de Administraţie, nu la Ministerul Transporturilor, şi ştiţi foarte bine, unde indemnizaţiile sunt mai mari, mult mai mari decât salariul mediu pe economie. Mult mai mari, ceea ce nu-i normal. Aşa că o lege cadru e binevenită. Încurajez şi tot ceea ce va dori premierul din acest punct de vedere să facă va avea susţinerea mea", a precizat şeful de la Transporturi.
Premierul Marcel Ciolacu a anunţat luni promovarea urgentă a unui act normativ care să limiteze indemnizaţiile membrilor din Consiliile de Administraţie din companiile de stat.
"Aşa cum nici la Romsilva nu voi aproba un buget în care să se mai regăsească bonusuri la pensionare de zeci de mii de euro. Aşa cum nu mai vreau să mai văd prime sfidătoare de mii de euro la Nuclearelectrica sau ASF fără nicio bază şi niciun criteriu. În plus, vreau să promovăm urgent un act normativ care să limiteze indemnizaţiile membrilor din Consiliile de Administraţie din companiile de stat. Trebuie ca toţi să înţeleagă că România nu mai este sat fără câini", a scris Marcel Ciolacu, într-o postare pe Facebook.
Şi Sorin Grindeanu a menţionat, tot pe Facebook, că a cerut Adunării Generale a Acţionarilor (AGA) să nu aprobe propunerile de majorare a indemnizaţiei membrilor din CA al Companiei Naţionale de Investiţii Rutiere (CNIR).
"Cunosc intenţiile a doi membri din Consiliul de Administraţie al CNIR (Compania Naţională de Investiţii Rutiere) şi, tocmai de aceea, am cerut Adunării Generale a Acţionarilor (AGA) să nu le aprobe propunerile de majorare a indemnizaţiei. În urmă cu mai mult timp, am avut o discuţie pe această temă şi am transmis că aceste solicitări sunt inacceptabile", a scris Grindeanu, luni seara, pe pagina sa de Facebook.
În opinia sa, Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii trebuie să dea dovadă de responsabilitate în ceea ce priveşte cheltuirea banului public.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 146 / 9312 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
NNDKP promovează 12 avocați și consultanți în cadrul celei mai recente runde de promovare
BizLawyer celebrează începutul primăverii împreună cu doamnele din departamentele juridice
RTPR asistă AROBS la achiziția SVT Electronics. Alina Stăvaru (Partner) și Andrei Toșa (Managing Associate), în prim plan
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Corporate and M&A Practice Group (2-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Soluție de referință a avocaților Țuca Zbârcea & Asociații | Plafonarea prețului energiei electrice și gazelor naturale: Instanța decide că prevederile legale trebuie interpretate în favoarea consumatorilor
Decizie de referință a ICCJ în ceea ce privește revocarea ilegală de către Ministerul Finanțelor Publice a ajutorului de stat acordat unui operator economic | Echipa Mușat & Asociații care a obținut soluția, coordonată de Angela Porumb (Partner)
Lady Lawyer | De vorbă cu Mihaela Ion, Partener PNSA: ”În fiecare moment important al vieții mele profesionale am simțit cum fiecare om din jurul meu a contribuit la pașii ce au urmat. Povestea continuă de aproape 20 de ani alături de echipa PNSA, pe care o simt deja ca parte din familie; spun asta pentru că au fost prezenți în orice etapă a vieții și devenirii mele ca om”
Managing IP EMEA Awards 2025 | Muşat & Asociaţii, Baciu Partners, Milcev Burbea și Răzvan Dincă & Asociaţii, printre firmele aflate pe lista scurtă pentru titlul de “Firma anului în România” în fiecare dintre cele trei domenii analizate. Cum arată clasamentele întocmite de piața locală de ghidul juridic internațional specializat în IP
Cum lucrează avocații firmei Popescu & Asociații în proiectele care vizează accesarea ajutoarelor de stat, ce servicii integrate asigură clienților și care sunt strategiile pentru maximizarea șanselor de succes | Loredana Popescu (Partener): ”Rezultatele noastre includ un număr semnificativ de aplicații acceptate, creșterea rentabilității și succesul pe termen lung al afacerilor clienților”
Bondoc și Asociații SCA obține un nou succes în materia achizițiilor publice ce aduce clarificări importante în domeniu
Cum îi sprijină avocații GNP Guia Naghi și Partenerii pe clienții care solicită asistență în proiecte de obținere și implementare a ajutoarelor de stat și ce anume fac pentru a le spori șansele de succes | Manuela Guia (Managing Partner): „Considerăm că ar fi benefic să se acorde o atenție sporită industriilor cu potențial ridicat de creștere, cum ar fi tehnologiile verzi și digitalizarea. De asemenea, ar fi utilă o simplificare a procesului administrativ, pentru a facilita accesul mai rapid la finanțare și a reduce incertitudinea pentru investitori”
LegiTeam: WH Simion & Partners is looking for an Associate ̸ Senior Associate
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...