Grindeanu spune că nu i-a informat pe liderii ''fostei coaliții'' despre moțiunea de cenzură: Am maximizat șansele
27 Aprilie 2026 Agerpres
Întrebat cine va guverna după moțiunea de cenzură, Grindeanu a subliniat că PSD dorește să facă parte tot dintr-o coaliție.
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat luni că nu i-a informat pe ''liderii fostei coaliții'' despre moțiunea de cenzură inițiată cu parlamentarii AUR, demers despre care spune că este unul ''la nivel parlamentar''.
Grindeanu a precizat că la întâlnirea cu președintele Nicușor Dan de la Palatul Cotroceni, alături de liderii celorlalte partide pro-europene, nu a vorbit despre moțiunea de cenzură, anunțată în același timp la Parlament, participanții la discuții ''nu aveau niciun fel de telefon'', el motivând că acesta este un demers ''la nivel parlamentar''.
''Nu aveam niciun fel de telefon la noi, nu s-a discutat despre acest lucru. Nu am anunțat pe liderii fostei coaliții de acest demers, fiindcă e un demers pe care, așa cum am spus, l-am făcut la nivel parlamentar, iar PSD și-a clarificat drumul acum o săptămână. Și mandatul pe care eu și colegii mei l-am primit de la toți primarii PSD, toți cei care au votat în urmă cu o săptămână, a fost acela de a schimba acest Guvern, pentru că nu guvernează bine pentru români. Și ceea ce am făcut astăzi, am făcut să maximizăm șansele pe care le avem atunci când facem acest demers. Despre asta este vorba'', a declarat liderul PSD la Parlament.
Grindeanu a precizat că la întâlnirea cu președintele Nicușor Dan de la Palatul Cotroceni, alături de liderii celorlalte partide pro-europene, nu a vorbit despre moțiunea de cenzură, anunțată în același timp la Parlament, participanții la discuții ''nu aveau niciun fel de telefon'', el motivând că acesta este un demers ''la nivel parlamentar''.
''Nu aveam niciun fel de telefon la noi, nu s-a discutat despre acest lucru. Nu am anunțat pe liderii fostei coaliții de acest demers, fiindcă e un demers pe care, așa cum am spus, l-am făcut la nivel parlamentar, iar PSD și-a clarificat drumul acum o săptămână. Și mandatul pe care eu și colegii mei l-am primit de la toți primarii PSD, toți cei care au votat în urmă cu o săptămână, a fost acela de a schimba acest Guvern, pentru că nu guvernează bine pentru români. Și ceea ce am făcut astăzi, am făcut să maximizăm șansele pe care le avem atunci când facem acest demers. Despre asta este vorba'', a declarat liderul PSD la Parlament.
Potrivit acestuia, este vorba despre un demers politic.
''Priviți acest lucru ca un demers parlamentar, priviți acest demers al PSD, AUR și a celorlalte formațiuni politice din Parlament care susțin acest demers ca un demers politic pentru români. (...) Ceea ce am făcut acum, de fapt, prin această mișcare în Parlament, este să maximizăm șansele de a trece o moțiune. Altfel, exista riscul de anihilare reciprocă a unei moțiuni depuse - puteam să depunem doar PSD-ul și putea să fie anihilată de voturile celorlalți. Noi avem până în 130 de parlamentari, ca să fiu mai exact 129, până la 233 mai avem 104. De asemenea, ceilalți nu au numărul necesar singuri să depună o moțiune de cenzură și exista riscul de anihilare reciprocă și ca acest demers să fie unul sortit eșecului. Chiar dacă pare că renunțăm la o șansă, fiindcă puteam să punem două moțiuni de cenzură, așa cum bine știți, eu cred că, de fapt, acum e o maximizare în Parlament a șanselor de a trece. (...) Nu există niciun fel de acord post-moțiune'', a explicat liderul PSD.
Întrebat cine va guverna după moțiunea de cenzură, Grindeanu a subliniat că PSD dorește să facă parte tot dintr-o coaliție.
''Punctul de vedere al Partidului Social Democrat nu s-a schimbat. Ne dorim să facem parte dintr-o coaliție. Sunt două opțiuni. Ori suntem în opoziție, ori facem parte dintr-o coaliție. Am văzut și dorința președintelui și o respectăm, a spus că nu dorește majorități cu AUR și de asemenea nu dorește, dacă nu mă înșel, nici măcar un guvern minoritar care să fie susținut de AUR. (...) PSD a spus că își dorește să schimbe acest guvern. PSD, în urmă cu o săptămână, a luat o hotărâre într-o majoritate covârșitoare - 98%'', a arătat președintele PSD.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 2 / 10752 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Legiteam | GNP Guia Naghi and Partners is looking for a talented lawyer (Corporate & M&A)
Ghid pentru clienții sofisticați | Cum arată, în 2026, ierarhia firmelor internaționale de avocatură din România, creionată de Chambers Europe și Legal 500: CMS se detașează ca lider prin amploarea și diversitatea platformei sale, iar Clifford Chance își conservă profilul de firmă de referință în domeniul finanțărilor. Mai jos în clasament, dar pe podium, DLA Piper Dinu și Dentons își confirmă forța în câteva arii de practică, iar Eversheds are o prezență modestă
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
INTERVIU - De vorbă cu Ana-Maria Andronic, fondatoarea Andronic and Partners, despre parcursul echipei care a ales să facă lucrurile diferit față de modelul tradițional de „Big Law”, mizând pe agilitate și profunzime profesională: ”Țelul meu, ca profesionist și manager, este să creez echipe cât mai independente și autonome; încurajez idei contrare și noi, sunt alături de colegi ori de câte ori au nevoie de mine sau simt că pot fi o valoare adaugată într-un proiect” | Mandatele cross-border și tranzactiile complexe au adus firma pe radarul ghidurilor juridice internaționale
Un nou front juridic la Washington | Forty Management AG acționează România în judecată la ICSID. Schoenherr (Viena) și Daniel F. Visoiu sunt alături de reclamanți în acest arbitraj în care România este reprezentată printr-o structură instituțională complexă, care include și Banca Națională a României, într-o notă ce sugerează implicații financiare sau monetare deosebite
Eșec de strategie juridică sau impas suveran? România, sancționată repetat în SUA pentru că ascunde activele ce pot fi executate de familia Micula. Săptămâna aceasta a fost obligată la plata unei amenzi noi, de 5,8 milioane de dolari, ridicând totalul penalităților la 21 milioane de dolari | Cazul Micula vs România a devenit „pacientul zero” într-o dezbatere juridică amplă care vizează arhitectura tratatelor de investiții în interiorul Uniunii Europene
CMS alături de Scatec în finanțarea unui portofoliu de proiecte solare de 190 MW în România | Echipa multidisciplinară, cu Ramona Dulamea (Senior Counsel) și Varinia Radu (Partener), în prim plan
Studiu LSEG Data & Analytics Q1 2026 | Piața globală de M&A a crescut cu 27% în primul trimestru, cu un avans spectaculos în Europa, unde a atins maximul ultimilor opt ani. CMS și DLA Piper continuă să stralucească în topul global al consultanților juridici, Clifford Chance și Schoenherr rămân active în clasamentele continentale, iar în Top 20 Europa de Est sunt vizibile doar două firme cu birou la București
RTPR asistă Macquarie Asset Management într-o tranzacție în distribuția energiei electrice de aproximativ 700 mil. € cu o echipă coordonată de Roxana Ionescu (Partner) | Costin Tărăcilă (Managing Partner): ”Tranzacția reprezintă încheierea unui ciclu investițional complet pentru Macquarie Asset Management în acest portofoliu, pe parcursul căruia RTPR a avut privilegiul de a acționa în calitate de consultant juridic de încredere de la investiție până la exit”
Filip & Company a asistat Banca Transilvania în cea mai mare emisiune de obligațiuni din CEE, prin care a atras un miliard de Euro de pe piețele externe. Clifford Chance a fost alături de consorțiul de bănci de investiții în acest proiect | “Astfel de tranzacții ridică standardele și creează repere pentru viitoarele finanțări”, spun avocații
RTPR contribuie la clarificarea jurisprudenței privind biletele la ordin într-un litigiu financiar-bancar cu miză de aproximativ 1,5 milioane RON. Alexandru Stănoiu (Counsel) și Șerban Nițulescu (Associate), în prim plan
RTPR obține definitiv peste 1,7 mil. € pentru un client din zona ONG, în urma anulării a 80 de contracte de vânzare într-un litigiu de proprietate cu peste 90 de pârâți | Alexandru Stănoiu (Counsel) și Șerban Nițulescu (Associate), în prim plan
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





