
Bondoc și Asociații SCA obține un nou succes în materia achizițiilor publice ce aduce clarificări importante în domeniu
05 Martie 2025
BizLawyerEchipa care a gestionat această cauza din partea Bondoc și Asociații a fost alcătuită din av. Ioana Katona, Partener, av. Simona Petrișor, Partener, av. Lucian Bondoc, Partener Coordonator, av. Gabriela Pop, Managing Associate și av. Anca Radu, Associate.
![]() |
Bondoc și Asociații SCA a obținut o nouă soluție favorabilă în materia achizițiilor publice în ceea ce privește aspecte de drept specifice etapei de clarificare și definitivare a documentației de atribuire anterioară datei limită de depunere a ofertelor.
Cauza a pus în discuție în principal chestiuni ce țin de aplicarea și interpretarea legii în materia procedurii de solicitare de clarificări și a posibilității unei autorității contractante de a modifica ponderea factorilor de evaluare componenți ai criteriului de atribuire cel mai bun raport calitate-preț ca o consecință subsecventă aplicării unui remediu.
În acest sens, s-a constatat cu caracter definitiv că dispunerea unor măsuri de remediere a documentației de atribuire printr-o hotărâre judecătorească definitivă nu conduce la nulitatea aspectelor necontestate ale respectivei documentații de atribuire și nici nu are efect retroactiv prin plasarea procedurii de atribuire la momentul inițial de deschidere a acesteia.
Cauza a pus în discuție în principal chestiuni ce țin de aplicarea și interpretarea legii în materia procedurii de solicitare de clarificări și a posibilității unei autorității contractante de a modifica ponderea factorilor de evaluare componenți ai criteriului de atribuire cel mai bun raport calitate-preț ca o consecință subsecventă aplicării unui remediu.
În acest sens, s-a constatat cu caracter definitiv că dispunerea unor măsuri de remediere a documentației de atribuire printr-o hotărâre judecătorească definitivă nu conduce la nulitatea aspectelor necontestate ale respectivei documentații de atribuire și nici nu are efect retroactiv prin plasarea procedurii de atribuire la momentul inițial de deschidere a acesteia.
Prin urmare, în acest context, în aplicarea și interpretarea legii, autoritatea contractantă nu este obligată să instituie o nouă sesiune de clarificări de durata celei inițial prevăzute în documentația de atribuire, dreptul de a solicita clarificări apărând doar cu publicarea anunțului de participare, neputând fi solicitate ulterior alte pretinse clarificări în orice moment anterior termenului de depunere al ofertelor.
Totodată, în același context, este posibilă modificarea ponderii factorilor de evaluare componenți ai criteriului de atribuire prin adoptarea unui nou algoritm de calcul când, urmare unui remediu aplicat, este în avantajul autorității contractante, fără ca această modificare să fie considerată și o modificare a criteriului de atribuire.
Complexitatea cauzei a fost determinată nu numai de caracterul tehnic al domeniului în discuție analizat, ci și de valoarea considerabilă a valorii totale estimate a achiziției de peste 100 milioane EUR, și de implicațiile procedurii de achiziție.
Dosarul confirmă încă o dată capacitatea Bondoc și Asociații SCA de a gestiona proiecte foarte complexe, inclusiv în domenii foarte tehnice și de nișă.
Echipa care a gestionat această cauza din partea Bondoc și Asociații a fost alcătuită din av. Ioana Katona, Partener, av. Simona Petrișor, Partener, av. Lucian Bondoc, Partener Coordonator, av. Gabriela Pop, Managing Associate și av. Anca Radu, Associate.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 53 / 1978 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
KPMG Legal – Toncescu și Asociații și KPMG Tax au asistat Pavăl Holding în achiziția proiectului Ethos House, o clădire de birouri premium situată în nordul Capitalei
Rundă de promovări în mai multe arii de practică în biroul Kinstellar din București. Magdalena Răducanu preia rolul de Partener, alți șase avocați fac un pas înainte în carieră | Victor Constantinescu (Managing Partner): ”Aceste promovări recente nu sunt doar etape importante în cariera colegilor noștri, ci și confirmare a abilității lor de leadership și a rolurilor esențiale în cadrul biroului nostru”
Răsturnare de situație: doar trei case locale de avocați rămân în topul global al celor mai bune 100 de firme implicate în arbitraje internaționale | Filip & Company intră în top, iar două firme cu un trecut bogat în domeniul arbitrajelor și prezență constantă în ghidurile de profil au părăsit clasamentul. ZRVP și LDDP rămân pilonii prezenței românești în GAR 100, ediția 2025
Women Lawyers | De vorbă cu Andreea Soare (Senior Associate - BSMP), avocat care spune că pentru a avea o carieră durabilă, este fundamental să fii cu adevărat pasionat de munca pe care o depui și dedicat îndeplinirii cu succes a mandatelor încredințate. ”Principalele avantaje ale apartenenței la această firmă sunt diversitatea proiectelor la care avem acces și oportunitățile de dezvoltare professională. Cultura deschisă și orientată spre colaborare permite un schimb constant de idei și soluții creative”
LegiTeam: Atorney at Law | Dispute Resolution for commercial ̸ administrative litigation and arbitration | Reff & Associates
Promovări în echipa Filip & Company: Andreea Bănică și Alin Grapă ajung pe poziția de Counsel, alți patru avocați urcă în ierarhie | Cristina Filip, co-managing partner: ”Prin aceste promovari consolidăm fundamentele organizației printr-o noua generație de avocați excepționali”
BACIU PARTNERS câștigă premiul ‘Firma de Copyright & Design a Anului în România’ la gala Managing IP EMEA Awards 2025, desfășurată la Londra. Andreea Bende (Partener), premiată ca ‘Practicianul Anului în România’ | Ana-Maria Baciu, Managing Partner: ”Este o reconfirmare a faptului că principiile pe care le integrăm în fiecare proiect creează în mod constant valoare tangibilă, vizibilă și demnă de recunoaștere”
CMS România își mărește echipa în România prin cooptarea strategică a unui senior counsel și lansează practica de Apărare | Horea Popescu (Managing Partner): „Cristian Băcanu se remarcă printr-o combinație unică de experiență juridică, leadership în sectorul public și viziune internațională, ceea ce îl recomandă ca un membru valoros al echipei noastre”
Cei mai buni litigatori din România, văzuți de Chambers Europe 2025 | Cine sunt practicienii apreciați de clienți în practica de Dispute Resolution și ce spun clienții despre aceștia. Nouă avocați români sunt evidențiați în practica de arbitraj
Trei avocați români de la Bondoc & Asociații, Filip & Company și DLA Piper sunt considerați ‘Eminent Practitioners’ în practica de fuziuni și achiziții. Clasamentul Chambers Europe 2025, cu cei mai buni avocați de Corporate ̸ M&A din România
“ICC Arbitration Breakfast in Romania” – eveniment privind arbitrajul ICC, 14 mai 2025, București
NNDKP a asistat MedLife cu privire la majorarea limitei unui credit sindicalizat cu 50 milioane EUR. Ce avocați au fost în echipa de proiect
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...