Victorie importantă, ce consolidează principiul libertății activității politice | Popescu & Asociații obține achitarea definitivă pentru membrii PNL Timiș, Cosmin Șandru și Nicolae Bitea. Echipa, coordonată de Adrian CHIRVASE (Partner) și Mirel RĂDESCU (Senior Counsel)
05 Noiembrie 2024 B. A.
Completul de 5 judecători a consolidat ieri practica potrivit căreia deciziile politice și implicit negocierile politice sunt supuse răspunderii politice și nu celei penale.
| |
Înalta Curte de Casație și Justiție - Completul de 5 judecători a finalizat ieri un proces îndelungat și intens mediatizat, prin achitarea definitivă a deputatului Cosmin Șandru și a directorului general al Societății de Transport Public Timișoara, Nicolae Bitea, care fuseseră acuzați în 2021 de DNA de pretinse fapte de corupție în legătură cu negocieri purtate cu un deputat din Parlamentul României, din cadrul altui partid politic. Popescu & Asociații a obținut astfel o victorie importantă pentru clienții săi, consolidând principiul libertății activității politice.
Decizia are o importanță majoră, clarificând cadrul care delimitează negocierile politice de sfera răspunderii penale. Prin confirmarea soluției de achitare pronunțată în mai 2024 de Înalta Curte de Casație și Justiție, Completul de 5 judecători a consolidat ieri practica potrivit căreia deciziile politice și implicit negocierile politice sunt supuse răspunderii politice și nu celei penale.
Decizia are o importanță majoră, clarificând cadrul care delimitează negocierile politice de sfera răspunderii penale. Prin confirmarea soluției de achitare pronunțată în mai 2024 de Înalta Curte de Casație și Justiție, Completul de 5 judecători a consolidat ieri practica potrivit căreia deciziile politice și implicit negocierile politice sunt supuse răspunderii politice și nu celei penale.
„Soluția pronunțată este foarte importantă, din perspectiva confirmării standardului de analiză care trebuie aplicat în domeniul vast al activității politice, potrivit căruia negocierile politice nu intră sub incidența răspunderii penale. Ne bucurăm că, după hotărârea de achitare în prima instanță pronunțată de un complet de 3 judecători din cadrul Înaltei Curți de Casație și Justiție, apărările formulate de echipa noastră de avocați au fost validate și de la cel mai înalt nivel posibil judiciar în România, de Completul de 5 judecători în materie penală, succesul obținut reprezentând o dovadă a profesionalismului și angajamentului întregii echipe POPESCU & ASOCIAȚII”, a declarat Adrian CHIRVASE, Partner.
Echipa POPESCU & ASOCIAȚII implicată în acest litigiu a fost coordonată de Adrian CHIRVASE, Partner și de Mirel RĂDESCU, Senior Counsel.
POPESCU & ASOCIAȚII este societatea de avocatură din prima linie ce pune la dispoziția clienților premium servicii integrate de excepție, atât în România cât și peste hotare, în toate ariile de practică relevante și în mod special, în industriile de interes pentru jucătorii economici activi.
POPESCU & ASOCIAȚII și avocații săi sunt incluși în elita avocaturii de business din România în arii precum Corporate/Fuziuni și Achiziții, Litigii, Parteneriate Public-Privat și Achiziții Publice, Restructurare și Insolvență, Taxe și Dreptul Penal al Afacerilor, în baza capabilităților extraordinare în sectorul juridic și a aprecierilor clienților, recunoașteri acordate de cele mai recente ediții ale tuturor directoarelor juridice de renume precum Chambers & Partners, IFLR 1000, Benchmark Litigation și Legal 500 EMEA.
POPESCU & ASOCIAȚII a primit, de asemenea, premii pentru Cea mai Bună Firmă de Avocatură în Litigii din România, Cea mai Bună Firmă de Avocatură în Drept Bancar din România, Cea mai Bună Firmă de Avocatură în Drept Imobiliar din România și a fost recunoscută printre Cele mai bune Firme de Drept Penal al Afacerilor din România, în baza experienței extraordinare și a recunoașterii venite din partea mediului juridic local, la Gala Premiilor Avocaturii din România.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 312 / 2155 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Țuca Zbârcea & Asociații a asistat Banca Transilvania în finanțarea celei mai mari instalații de stocare a energiei în baterii din România, dezvoltată de Nova Power & Gas
Japonia, investițiile strategice și testul maturității juridice | Interviu cu Excelența Sa Dl. Ovidiu Dranga, diplomat de carieră și fost ambasador al României în Japonia, despre modul în care investițiile nipone pun la încercare disciplina contractuală și expertiza locală. O discuție despre provocarea standardelor japoneze, orientată spre Drept, contracte și oportunități pentru avocați
Muşat & Asociaţii a obținut un succes de referință în materia taxelor impuse de Oficiul Național al Jocurilor de Noroc. Angela Porumb (Partner) a coordonat dosarul, implicate fiind departamentele de Litigii, Fiscal și Gaming & Gambling ale firmei
Arbitrajul Eurohold ̸ Euroins v. România a intrat într-o fază preliminară decisivă | Tribunalul ICSID a deschis calea intervențiilor Comisiei Europene și Bulgariei și a fixat un calendar clar pentru analiza Acordului de încetare a tratatelor intra-UE. Cum se reconfigurează raportul dintre dreptul Uniunii, tratatele bilaterale de investiții și protecția investitorilor în litigii intra-UE declanșate după falimentul Euroins
Kinstellar a stat alături de BIG Mega Renewable Energy în cadrul unei finanțări de peste 100 milioane EUR pentru Parcul Eolian Văcăreni. Echipa, condusă de Magdalena Răducanu (Partener) și Răzvan Constantinescu (Managing Associate)
Sănătate, energie, pariuri: „triunghiul” care a dominat piața locală de fuziuni și achiziții în 2025, cu aproape 2 miliarde de euro din trei tranzacții | Bondoc & Asociații și Schoenherr au lucrat în două dintre acestea. Ce alte firme de avocați au fost implicate în operațiunile cu un ADN puternic transfrontalier inițiate de investitorii finlandezi, francezi și americani
Filip & Company a asistat Global Vision Investment Fund în obținerea unei finanțări de 12,7 milioane de euro. Camelia Ianțuc (senior associate) în prim plan
Încă un spin-off în piața avocaturii | Partenerul Cristian Popescu și echipa sa de zece avocați au părăsit Dentons pentru a lansa o nouă fimă: “A fost o plecare voluntară, iar seniorii cu care lucram au devenit parteneri în noua entitate”. Popescu Roman Radu Florea își va crește echipa și activitatea în mai multe arii de practică până la sfârșitul anului
Kinstellar îl cooptează pe Marius Ezer ca Partener și coordonator al practicii de soluționare a disputelor în București | Iustinian Captariu, Office Managing Partner: ”Marius aduce nu doar competență tehnică, ci și o gândire strategică excelentă, echilibru și orientare spre soluții, lucruri pe care clienții le apreciază”
MidEuropa preia pachetul majoritar în RBC, unul dintre cei mai importanți integratori de sisteme IT specializați în sectoarele de retail, banking și producție industrială din România. Trei firme de avocați au stat alături de investitorul de private equity
Mitel & Asociații dezvoltă o practică de litigii construită în jurul unui nucleu de avocați cu mare experiență, capabilă să ducă la capăt mandate complexe cu impact financiar și reputațional major, într-o piață în care disputele devin tot mai tehnice și mai dure | De vorbă cu Magda Dima (Partener) despre cum se construiește strategia, se evaluează riscurile și se formează generația nouă de litigatori
Victorie Mușat & Asociații pentru o companie membră a Grupului TIU: fapte de concurență neloială săvârșite ocult, sancționate de instanță | Hotărârea setează un reper jurisprudențial în materia concurenței neloiale
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





