
BNR a urcat la 4,9% prognoza de inflaţie pentru finalul acestui an; 3,5% pentru 2025
11 Noiembrie 2024
AgerpresÎntrebat de jurnalişti dacă în ultimele luni ale acestui an vom avea parte de un puseu inflaţionist, Isărescu a negat acest lucru.
Banca Naţională a României (BNR) a revizuit în creştere, la 4,9%, de la 4% anterior, prognoza de inflaţie pentru finalul anului 2024 şi anticipează că aceasta va ajunge la 3,5% la sfârşitul lui 2025, potrivit datelor prezentate luni de guvernatorul BNR, Mugur Isărescu.
Conform prezentării, oscilaţiile de ritm sunt generate de efectele de bază asociate evoluţiilor din trecut: eliminarea din calculul ratei anuale a inflaţiei a majorărilor impozitelor indirecte din ianuarie 2024, respectiv a reducerilor de preţuri ale gazelor naturale şi alimentelor neprocesate în T2 2024, etc.
Reintrarea în intervalul ţintei este preconizată pentru prima parte a anului 2026. Revizuirea ascendentă faţă de valorile proiectate în Raportul anterior, mai semnificativ în prima parte a intervalului de proiecţie, dar cu efect persistent şi pe termen mediu, este asociată cu precădere evoluţiilor recente mai nefavorabile decât se preconiza pe segmentul alimentelor.
Conform prezentării, oscilaţiile de ritm sunt generate de efectele de bază asociate evoluţiilor din trecut: eliminarea din calculul ratei anuale a inflaţiei a majorărilor impozitelor indirecte din ianuarie 2024, respectiv a reducerilor de preţuri ale gazelor naturale şi alimentelor neprocesate în T2 2024, etc.
Reintrarea în intervalul ţintei este preconizată pentru prima parte a anului 2026. Revizuirea ascendentă faţă de valorile proiectate în Raportul anterior, mai semnificativ în prima parte a intervalului de proiecţie, dar cu efect persistent şi pe termen mediu, este asociată cu precădere evoluţiilor recente mai nefavorabile decât se preconiza pe segmentul alimentelor.
"De fapt, prognoza, cum de multe ori a repetat Banca Naţională, noi o facem cu datele certe pe care le avem. Ştim că va urma o corecţie fiscal-bugetară, o ajustare în domeniul fiscal-bugetar care se va duce şi spre o ajustare externă. Ambele deficite, deficitele gemene sunt în jur de 8%. Deci este greu de spus că sectorul neguvernamental ar contribui prea mult sau semnificativ la deficitul extern. Cât este deficitul public cam atât este şi deficitul extern. Corecţiile care se vor face în ceea ce priveşte deficitul public se vor reflecta bineînţeles şi în deficitul extern. Nu avem date certe privind maniera în care se vor face şi în consecinţă aceasta prognoză se bazează numai cu ce ştim în prezent. Nu cuprinde măsurile de corecţie fiscal-bugetare care se vor lua la anul şi în funcţie de ele inflaţia va putea să fie mai mare sau mai mică", a explicat guvernatorul BNR.
Întrebat de jurnalişti dacă în ultimele luni ale acestui an vom avea parte de un puseu inflaţionist, Isărescu a negat acest lucru.
"Vă spun direct: nu şi nu ăsta e mesajul nostru. Sunt şi efecte de bază şi nu vedem că inflaţia se mai duce în jos aşa cum am văzut în vară. În vară eram mai optimişti", a precizat Mugur Isărescu.
Acesta a avertizat că evoluţia din lunile noiembrie - decembrie este generată atât de factori exogeni, cât şi de secetă, care "îşi va spune cuvântul".
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 1989 / 19942 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Lexology Capital Markets Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care se remarcă în practica de piețe de capital: Anca Simeria (partener, Popescu & Asociații) este considerată „Thought Leaders”. Zsuzsa Csiki (partener, Kinstellar), evidențiată pe segmentul de ”Structured Finance”, iar Loredana Chițu (partener Dentons, în secțiunea ”Debt & Equity”. Un semnal că piața locală poate seta standarde și concura cu jurisdicții consacrate
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes
Filip & Company asistă Continental și divizia sa ContiTech în procesul de vânzare a unității de business Original Equipment Solutions către Regent | Echipa implicată în proiect a fost coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner)
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Grupul Ion Moș în achiziția brandului românesc Lucas Bites, o etapă importantă în strategia de expansiune a grupului. Echipa de proiect, coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Head of Corporate ̸ M&A)
Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner ZRVP) va susține un curs de arbitraj la INPPA: “Noțiuni introductive de arbitraj comercial – un ghid practic pentru începători”, desfășurat în cinci ateliere | Înscrierile se fac până pe 7 octombrie
Kinstellar, local counsel în regiunea CEE pentru GTCR, cumpărătorul Zentiva, într-o tranzacție de 4,1 miliarde euro. Rusandra Sandu (Partner) a coordonat echipa în jurisdicția locală | Kirkland & Ellis și Freshfields au fost lead counsels
Clifford Chance Badea își consolidează practica de Corporate M&A și Real Estate prin recrutarea Flaviei Petcu-Ciurel ca Senior Associate
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...