
Compania-mamă a Euroins a raportat un profit net de 56,3 milioane de euro, în T3
07 Decembrie 2022
AgerpresDupă primele nouă luni, compania a consemnat venituri totale în cuantum de 2,4 miliarde de euro, triplu faţă de aceeaşi perioadă din anul anterior.
Eurohold Bulgaria AD, compania-mamă a Euroins, a raportat, în trimestrul al treilea din 2022, un profit net de 56,3 milioane de euro, în timp ce EBITDA s-a situat la valoarea de 134,7 milioane de euro, conform datelor financiare ale companiei, publicate miercuri.
După primele nouă luni, compania a consemnat venituri totale în cuantum de 2,4 miliarde de euro, triplu faţă de aceeaşi perioadă din anul anterior.
Afacerea din domeniul energiei a Eurohold, care operează sub marca Electrohold, a acumulat 57% din veniturile totale şi aproximativ trei sferturi din profiturile holdingului înainte de dobânzi, impozite, depreciere şi amortizare, înainte de calcularea rezultatelor societăţii-mamă şi a eliminărilor intragrup. Rezultatul financiar net final, pentru primele nouă luni, în acest segment a fost de 73,7 milioane leva (37,7 milioane euro).
În acelaşi timp, activităţile de asigurări ale Eurohold, reunite în Euroins Insurance Group (EIG), au reprezentat 42,6% din veniturile totale şi puţin peste o pătrime din EBITDA.
Primele brute subscrise de EIG au crescut cu 44,7%, de la an la an, până la 1,2 miliarde leva (614 milioane de euro), iar veniturile brute ale Eurohold din operaţiunile de asigurare, în ansamblu, au crescut cu 55% faţă de anul precedent, depăşind două miliarde leva (1,02 miliarde euro). De altfel, holdingul a raportat un profit net de 64,1 milioane leva (32,8 milioane euro) din activităţile de asigurări.
În ceea ce priveşte Euroins România, s-a înregistrat o creştere de trei ori mai mare pe toate liniile sale de asigurări non-auto, datorită schimbării strategiei de dezvoltare, a creşterii atenţiei pentru asigurările generale şi extinderii semnificative a gamei de produse a companiei.
De asemenea, Euroins Bulgaria, ce reuneşte operaţiunile grupului în cadrul furnizării gratuite de servicii în statele UE, a consemnat un volum de prime în creştere cu 35% de la an la an, până la 342 milioane leva (175 milioane euro).
În plus, cele două unităţi ucrainene ale EIG şi-au stabilizat treptat rezultatele, iar primele brute subscrise au atins valoarea de 28 de milioane leva (14,3 milioane euro) în cele nouă luni până în septembrie 2022, faţă de 47 de milioane leva (24 de milioane euro), în aceeaşi perioadă a anului precedent.
Eurohold Bulgaria AD este un important grup energetic şi financiar care operează în Europa Centrală, de Est şi de Sud-Est, listat la Bursa de Valori din Bulgaria şi Varşovia. Grupul deţine Euroins Insurance Group AD (EIG), care oferă o gamă completă de produse de asigurare, deserveşte peste patru milioane de clienţi din 13 ţări şi are mai mult de 3.000 de angajaţi.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 7576 / 19602 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Lawyer - Tax Controversy and Tax Litigation | Reff & Associates
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Provocările cu care se vor confrunta companiile în anul 2025, pe segmentul de Muncă ̸ Resurse Umane, sunt multiple și complexe, depășind adesea simpla conformitate legislativă, avertizează avocații firmei D&B David și Baias | Dan Dascălu, Partener: ”Necesitatea de a anticipa modificările, de a comunica transparent cu angajații și partenerii sociali, precum și riscurile asociate nerespectării prevederilor, cresc presiunea asupra angajatorilor”
O nouă abordare pe piața avocaturii de business | Mihai Dudoiu și echipa Legal Ground construiesc o alternativă flexibilă la marile case de avocatură, propunând un model colaborativ și antreprenorial. „Legal hub” inovator, ce oferă servicii specializate în finanțări, tranzacții și litigii printr-o structură circulară, în care profesioniștii lucrează „la masa rotundă” pentru a oferi clienților soluții adaptate proiectelor lor
Filip & Company a asistat ENGIE Romania în obținerea unui împrumut de 90 milioane de euro de la BERD. Tranzacție coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner) și Camelia Ianțuc (senior associate)
Clifford Chance Badea a asistat Alpha Bank la finalizarea vânzării către Vista Bank România a societăților Alpha Leasing România IFN și Alpha Insurance Brokers. Ce avocați au fost implicați în proiect
GNP Guia Naghi și Partenerii obține la Înalta Curte anularea definitivă a unei decizii de sancționare emisă de Consiliul Concurenței împotriva unui important furnizor din sectorul alimentar | Dosarul s-a aflat la intersecția unor domenii juridice deosebit de tehnice – dreptul concurenței, dreptul administrativ și dreptul Uniunii Europene
Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2025 | Clifford Chance, Filip & Company și Băncilă, Diaconu și Asociații sunt pe lista scurtă pentru titlul de ”Firma anului în România”. Horea Popescu (CMS), Ruxandra Bologa (NNDKP), Madalina Rachieru-Postolache (Clifford Chance) și Ana-Maria Baciu (Baciu Partners) printre candidații la titlul ”Romania Lawyer of the Year”. Alți 18 avocați români și 8 firme locale concurează la premiile regionale
Filip & Company a asistat Booster Capital în achiziția unei participații în Artesana cu o chipă de avocați coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner) și Andreea Bănică (counsel). RTPR a fost de partea vânzătorului ROCA Investments, iar Andronic & Partners a asistat Artesana şi pe fondatorii acesteia
Cei mai buni profesioniști în domeniul brevetelor, văzuți de ”IAM Patent 1000 - 2025” | NNDKP, ZRVP și Dincă & Speciac au cea mai bună poziționare, iar Mușat & Asociații și Baciu Partners sunt în prim plan. Ce firme au cei mai mulți avocați listați și ce spun clienții despre aceștia
RTPR obține, printr-o hotărâre definitivă, reducerea cu 85% a amenzii aplicate de Consiliul Concurenței unei agenții media, după un „roller coaster” juridic de 10 ani. Complexitatea speței, accentuată de necesitatea de a gestiona aspectele de natură tehnică referitoare la calculul veniturilor reale ale unei agenții media, cu excluderea sumelor refacturate clienților acesteia | Echipa asistă clientul și în cadrul procedurilor legale prin care să poată obține compensațiile care i se cuvin în contextul lipsirii acestuia de o sumă importantă de bani pe o perioadă îndelungată
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...