ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Exim Banca Românească lansează oferta promoțională CASA A+ cu dobândă fixă de 4,99% în primii 3 ani

13 Octombrie 2025   |   BizLawyer

Oferta este valabilă până la 31 decembrie 2025.

 
 
Exim Banca Românească a lansat oferta promoțională Casa A+, soluție de finanțare ipotecară cu dobândă fixă de 4,99% în primii 3 ani, ulterior variabilă, care încurajează investițiile în locuințe eficiente energetic oferind totodată protecție împotriva fluctuațiilor de dobândă. 

Astfel, persoanele fizice care decid să își încaseze veniturile prin bancă, pot accesa împrumuturi cu o dobândă fixă de 4,99% în primii 3 ani, ulterior variabilă, pentru achiziționarea de locuințe încadrate în clasa energetică A sau certificate Green Homes de către Consiliul Român pentru Clădiri Verzi, cât și pentru refinanțarea creditelor cu destinație imobiliară de la alte bănci. La finalul celor trei ani, dobânda va fi variabilă, respectiv 2,29% + IRCC.


Perioada de creditare este de până la 35 de ani, iar avansul minim este de 15% din prețul de achiziție. Banca nu percepe comision lunar de administrare și acceptă mai multe tipuri de venit. 

Orientativ, pentru un credit de 300.000 lei, acordat pe 30 ani, pentru achiziția unei locuințe cu clasa energetică A,  cu încasarea venitului la Exim Banca Românească, rata lunară este de 1.608,63 în primii 3 ani (dacă de optează pentru rate lunare egale), ulterior 2.225,47 lei (calculată la o valoare a IRCC de 8,35%/an), DAE 8,00%. DAE include dobânda, comisionul de analiză dosar, comisionul de administrare a contului de rambursare credit, înregistrarea la Registrul Național de Publicitate Mobiliară, costul cu evaluarea imobilului adus în garanție și costurile cu asigurarea locuinței (asigurarea obligatorie PAD și asigurarea facultativă). 

Oferta este valabilă până la 31 decembrie 2025.

Lansarea acestei oferte promoționale se înscrie în strategia de sustenabilitate a băncii, Exim Banca Românească reafirmându-și angajamentul de a fi un partener financiar dedicat dezvoltării durabile, inclusiv prin flexibilizarea și adaptarea ofertei de credite pentru investitii imobiliare, în concordanță cu dinamica pieței și cu nevoile clienților.

Pe parcursul acestui an, pentru oferta standard, banca a implementat reduceri succesive ale dobânzilor fixe pentru finanțarea ipotecară. În prezent, în afara ofertei promoționale Casa A+, Exim Banca Românească propune o soluție de finanțare atractivă, cu o dobândă fixă de 5,20% în primii 3 ani, urmată de o dobândă variabilă de 2,50% + IRCC, aplicabilă clienților care își încasează veniturile prin bancă. Oferta este valabilă atât pentru achiziția de locuințe, cât și pentru refinanțarea creditelor ipotecare existente. 

Exim Banca Românească este o bancă universală 100% românească, aflată în top 10 cele mai mari instituţii de cre¬dit după active. Banca oferă clienților săi, persoane fizice și juridice, o gamă largă de produse și servicii de calitate, adaptate nevoilor acestora. 

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 1140 / 21268
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
OMV Aktiengesellschaft a câștigat, la Paris, încă o dispută legată de costurile de mediu derivate din privatizarea Petrom. Statul român trebuie să plătească 59 mil. €, din care 28 mil. € dobânzi și costuri arbitrale, după un arbitraj câștigat de Zamfirescu Racoți Vasile & Partners și Norton Rose Fulbright | Argumentele statului - ajutor de stat ilegal și o privatizare dezavantajoasă - nu au stat în picioare
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Mitel & Asociații gestionează mandate de M&A de înaltă complexitate în sectorul Healthcare & Pharma, oferind soluții juridice integrate pentru pentru marile grupuri medicale în procese de consolidare strategică. De vorbă cu Mădălina Mitel și Șerban Suchea despre efervescența din Sănătate și capacitatea echipei de a oferi soluții juridice adaptate noilor realități economice
ZRVP numește un nou partener și promovează alți șapte avocați | Cosmin Vasile (Managing Partner): ”Povestea școlii de avocați ZRVP merge mai departe cu fiecare generație care crește în firmă și înțelege că avocatura este o profesie care se clădește în timp, prin disciplină, responsabilitate și multă muncă”
INTERVIURI ESENȚIALE | De vorbă cu Ioana Gelepu, fondatoarea cabinetului “Ioana Gelepu The Office Litigation & Enforcement”, despre succesul unei construcții născute din pasiune și despre rafinamentul unui „atelier de lux” dedicat spețelor complexe: “Acum 3 ani a fost un vis, între timp a devenit certitudine: artizanat în domeniul litigiilor este ceea ce vreau să fac toată viața”
Pas strategic pentru Legal Ground | Firma independentă de tip boutique se alătură rețelei globale The Law Firm Network, cunoascută pentru selectictivitate și criteriile de aderare stricte. Răspuns firesc la nevoile tot mai sofisticate ale clienților corporativi, care caută soluții juridice integrate în tranzacții ce depășesc adesea frontierele naționale
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
Lista scurtă a finaliștilor “Chambers Europe Awards - 2026” | Șase firme din România, dintre care patru locale independente, luptă pentru trofeu: PNSA, NNDKP și ȚZA sunt prezențe constante la gala premiilor, iar Filip & Company este nominalizată pentru a cincea oară consecutiv. Schoenherr și CMS, pe lista scurtă pentru regiunea CEE
Remontada și victorie definitivă în fața Curții de Apel Ploiești pentru echipa de litigii fiscale a RTPR pentru Rosti Romania SRL | Ajustarea pierderii fiscale efectuată prin estimare considerată nelegală; dosarul prețurilor de transfer necontestat de organele fiscale trebuie avut în vedere
România a pierdut arbitrajul ICSID cerut de mai mulți dezvoltatori de parcuri fotovoltaice. Comitetul ad-hoc format din trei arbitri a respins cererea de anulare a hotărârii Tribunalului prin care statul român a fost obligat să plătească peste 40 mil. € | Reclamanții au mers cu King & Spalding (Houston și Paris), apărarea a fost asigurată de o firmă americană și una locală
Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa, cu 460 mil. € | Schoenherr și Clifford Chance Badea, în tranzacție
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...