ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Interesul cumpărătorilor pentru locuinţele noi a explodat în Bucureşti, Cluj-Napoca şi Iaşi (analiză)

06 August 2024   |   Agerpres

Evoluţii spectaculoase la nivelul cererii au putut fi observate în Bucureşti şi în Cluj-Napoca, unde proprietăţile noi au atras, în trimestrul al doilea al acestui an, cu peste 50% mai mulţi potenţiali cumpărători decât în perioada similară din 2023.

 
 
Interesul cumpărătorilor pentru locuinţele noi a explodat în Bucureşti, Cluj-Napoca şi Iaşi, 18.000 de astfel de proprietăţi fiind scoase la vânzare doar în cele mai mari oraşe din România, potrivit unui raport realizat de un site de profil, transmis marţi AGERPRES.

Dintr-un total de 131.100 de apartamente şi case scoase la vânzare, în intervalul aprilie-iunie la nivel naţional, mai bine de jumătate s-au aflat în şase oraşe: Bucureşti, Cluj-Napoca, Iaşi, Timişoara, Braşov şi Constanţa, arată Imobiliare.ro.

Evoluţii spectaculoase la nivelul cererii au putut fi observate în Bucureşti şi în Cluj-Napoca, unde proprietăţile noi au atras, în trimestrul al doilea al acestui an, cu peste 50% mai mulţi potenţiali cumpărători decât în perioada similară din 2023. O creştere puternică a interesului pentru apartamentele şi casele noi, cu 31%, a fost constatată, totodată, în Iaşi, conform raportului "Piaţa imobiliară rezidenţială, T2 2024".


Avansul apărut în Constanţa şi în Braşov a fost mai temperat, în timp ce singura scădere a cererii pe segmentul nou a fost înregistrată în Timişoara. La nivel de piaţă, însă, şi aici s-a putut observa o evoluţie pozitivă.

În ultima perioadă, se finalizează tot mai puţine locuinţe la nivel naţional. În 2023 au fost date în folosinţă, conform datelor publicate de Institutul Naţional de Statistică (INS), citate în comunicat, circa 71.500 de locuinţe, cu aproape 1.900 de unităţi în minus faţă de anul 2022. În primul trimestru din 2024 au fost finalizate alte 11.360 de locuinţe, cu aproape 4.000 mai puţine decât în perioada similară a anului trecut.

"Trendul descendent al dobânzilor va menţine o cerere ridicată pe piaţa imobiliară, pe fondul unei oferte în scădere continuă -13,4% în top şase oraşe doar în trimestrul II. Acest lucru va genera, în mod evident, noi creşteri ale preţurilor locuinţelor", a declarat Dan Niculae, Managing Director Imobiliare.ro Finance - brokerul de credite din cadrul grupului, citat în comunicat.

Preţurile au crescut deja într-un an cu până la 17% în centrele regionale majore ale ţării şi au potenţialul de a atinge, în curând, noi praguri record.

"Piaţa este setată corect în acest moment şi este aproape de momentul de acceptare a unei noi etape de creştere a preţurilor. Ajustarea va veni natural, pe măsură ce piaţa se stabilizează şi cererea trece la acţiune, se materializează în tranzacţii. De altfel, cumpărătorii au depăşit paradigma de aşteptare a unei scăderi a preţurilor, realizând că această abordare este riscantă şi, în final, contraproductivă", a explicat Valentin Morar, CEO şi fondator Wallberg, dezvoltator imobiliar din vestul ţării.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 3658 / 20995
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Cum se formează un Partener într-o firmă de avocatură de top | De vorbă cu Bianca Chiurtu, avocatul care a parcurs drumul de la stagiar la partener în cadrul PNSA, despre maturizarea profesională într-una dintre cele mai puternice case locale de avocați, despre echipă, mentorat și performanță într-o profesie în care presiunea este constantă, iar diferența o fac valorile clare și consistența profesională
NNDKP a asistat Holcim România în legătură cu achiziția Uranus Pluton SRL. Ruxandra Bologa (Partener) a coordonat echipa
Practica de litigii de la Băncilă, Diaconu & Asociații funcționează ca un vector de influență în piață, capabil să genereze nu doar soluții favorabile punctuale, ci și transformări de fond în modul în care sunt interpretate și aplicate normele legale în domenii cheie ale economiei | De vorbă cu Emanuel Băncilă (Senior Partner) și Adriana Dobre (Partener) despre dinamica pieței, sofisticarea conflictelor juridice și infrastructura invizibilă a performanței în litigii
În spatele scenei, alături de experimentata echipă de Investigații de la Mușat & Asocații, descrisă de ghidurile juridice internaționale drept un reper al pieței românești în white-collar crime | Detalii mai puțin cunoscute despre modul în care lucrează avocații, aproape invizibili pentru angajații clientului, cum se obține ”tabloul probator” respectând legislația și drepturile angajaților, metodele folosite și provocările des întâlnite în astfel de mandate, într-o discuție cu partenerii Ștefan Diaconescu și Alexandru Terța, doi dintre cei mai experimentați avocați de pe piața locală
Practica de Real Estate a D&B David și Baias, între experiză profundă și inovare: echipă interdisciplinară, suport PwC și activitate intensă în retail, industrial și agri care permit structurarea tranzacțiilor cu risc redus, asigurarea lichidităților și implementarea rapidă a proiectelor | De vorbă cu Georgiana Bălan (Counsel) despre ”mișcările” din piața imobiliară și modul în care echipa oferă clienților predictibilitate, protecție și viteză în realizarea proiectelor
Clifford Chance Badea, consultantul juridic al băncilor în tranzacția prin care BCR și Erste Group finanțează cu 58,5 mil. € parcul eolian din Săcele, dezvoltat de Greenvolt Power
Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen, câștigătoarea premiului Future Lawyers Programme of the Year acordat de Legal Benchmarking Group
Promovări la Schoenherr | Magdalena Roibu a devenit Partner, Adriana Stănculescu a preluat în rolul de Counsel, iar Carla Filip și Sabina Aionesei au făcut un pas înainte în carieră
Piața imobiliară recompensează proiectele bine fundamentate juridic și urbanistic și penalizează improvizația, spun avocații de Real Estate de la Mitel & Asociații. Din această perspectivă, ajustarea actuală nu este o resetare, ci un pas necesar către maturizarea pieței și consolidarea încrederii între dezvoltatori, finanțatori și beneficiari | De vorbă cu Ioana Negrea (Partener) despre disciplina due-diligence-ului, presiunea urbanismului în marile orașe și modul în care echipa gestionează mandatele
KPMG Legal – Toncescu și Asociații își consolidează practica de Concurență într-o zonă de maturitate strategică, în care mandatele sensibile sunt gestionate cu viziune, disciplină procedurală și o capacitate reală de anticipare a riscurilor | De vorbă cu Mona Banu (Counsel) despre modul în care se schimbă natura riscurilor și cum se repoziționează autoritățile, care sunt liniile mari ale noilor investigații și cum face diferența o echipă compactă, cu competențe complementare și reflexe formate pe cazuri complicate
Promovări în echipa RTPR: patru avocați urcă pe poziția de Counsel, alți șapte fac un pas înainte în carieră | Costin Tărăcilă, Managing Partner: ”Investim în profesioniști care reușesc să transforme provocările juridice în soluții strategice, consolidând poziția firmei noastre ca lider în România și oferind clienților noștri cele mai bune servicii”
Mușat & Asociații intră și în arbitrajul ICSID inițiat de Starcom Holding, acționarul principal al grupului Eurohold Bulgaria și va lupta, de partea statului român, cu Pinsent Masons (Londra), DGKV (Sofia) și CMS (București)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...