Investitorii 2Performant au aprobat planul de expansiune globală a companiei
24 Aprilie 2024 AGERPRES
Compania a cooptat, de asemenea, doi noi membri în Consiliul de Administraţie: Matei Pavel şi Vladimir Oane, care vor sprijini echipa de conducere în orientarea internaţională a companiei.
Planurile de dezvoltare ale 2Performant au intrat în linie dreaptă după ce investitorii şi-au dat acordul, pe 22 aprilie, în Adunarea Generală Extraordinară a Acţionarilor (AGEA), pentru toate cele 12 puncte supuse votului, conform unui comunicat remis, miercuri, AGERPRES.
Astfel, compania va începe demersurile pentru extinderea pe pieţe externe, anticipând o creştere de 55% a cifrei de afaceri prin intermediul competiţiei internaţionale de vânzări online, BusinessLeague.com. Această platformă inovatoare va servi nu doar ca loc de desfăşurare a competiţiei, ci şi ca punct de intrare pentru noi jucători din întreaga lume. Ţările în care se desfăşoară deja campanii sunt Bulgaria, Cehia, Slovacia, Ungaria, Croaţia, Polonia şi mai urmează demersuri în Marea Britanie şi SUA.
Astfel, compania va începe demersurile pentru extinderea pe pieţe externe, anticipând o creştere de 55% a cifrei de afaceri prin intermediul competiţiei internaţionale de vânzări online, BusinessLeague.com. Această platformă inovatoare va servi nu doar ca loc de desfăşurare a competiţiei, ci şi ca punct de intrare pentru noi jucători din întreaga lume. Ţările în care se desfăşoară deja campanii sunt Bulgaria, Cehia, Slovacia, Ungaria, Croaţia, Polonia şi mai urmează demersuri în Marea Britanie şi SUA.
Invitaţi la Hotelul Marmorosch, cât şi online, prin platforma eVote, cei 1.366 de investitori 2Performant au avut ocazia să dezbată viitorul companiei şi să îşi exprime opţiunile. Astfel, peste 60% dintre drepturile de vot au fost exercitate. Nu doar nivelul ridicat de interacţiune este de remarcat, ci şi sprijinul proactiv oferit tinerilor antreprenori şi profesionişti în digital marketing prin soluţii financiare dedicate, unul dintre punctele discutate la AGEA.
"Ne propunem să devenim unul dintre următorii Unicorni made in Romania şi am făcut deja primii paşi în această direcţie curajoasă. Le mulţumesc investitorilor noştri pentru implicare şi pentru încrederea pe care au acordat-o planurilor noastre bazate, ca de obicei, pe experienţă, cifre şi pe un model de business validat. Serviciile 2Performant şi produsul nostru unic, platforma Business League, targhetează noua generaţie de profesionişti din e-commerce cărora le oferă o experienţă diferită de muncă şi de educaţie profesională, adaptată nevoilor şi dorinţelor lor", a declarat Dorin Boerescu, preşedinte al Consiliului de Administraţie şi CEO al 2Performant.
Echipa managerială îşi mai propune pentru anul în curs să crească numărul de click-uri generate prin platformă cu 45% şi valoarea vânzărilor cu 52%, consolidându-şi astfel poziţia ca lider de piaţă în domeniul e-commerce.
Compania a cooptat, de asemenea, doi noi membri în Consiliul de Administraţie: Matei Pavel şi Vladimir Oane, care vor sprijini echipa de conducere în orientarea internaţională a companiei.
2Performant este prima companie românească de tehnologie listată la BVB, piaţa AeRo. Compania se dedică dezvoltării unei noi generaţii de profesionişti digitali, prin abordări inedite şi metode tehnologice avansate. Prin platforma sa, BusinessLeague.com, 2Performant redefineşte competiţia în vânzările online, oferind oportunităţi unice pentru creştere şi succes atât la nivel local, cât şi internaţional.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 3682 / 20465 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Balog & Stoica: Un nou jucător pe piața serviciilor juridice și o perspectivă contemporană asupra avocaturii
Refinitiv Legal Advisers - Q3 2025 | Piața de M&A a continuat să crească, în primele nouă luni, pe piețele emergente și la nivel nivel global, chiar dacă numărul tranzacțiilor este în scădere. Europa prinde viteză, iar Estul continentului redevine un teritoriu în care investitorii strategici și financiari caută randament. CMS își menține pozițiile de top la nivel global și în Europa de Est, regiune în care Clifford Chance și Schoenherr strălucesc, iar Kinstellar rămâne în Top 15
În spatele scenei, alături de avocații din practica de Real Estate de la Țuca Zbârcea & Asociații, într-un mediu în care calitatea documentației, calibrarea riscurilor și gestionarea inteligentă a calendarului determină dacă un proiect se finanțează, se construiește și se capitalizează corect | De vorbă cu Răzvan Gheorghiu-Testa (partener) despre tendințele pieței imobiliare și forța unei echipe care operează integrat, folosește inteligent regulile și anticipează riscurile, astfel încât proiectele complicate, de la teren și autorizare până la finanțare, leasing și exit să ajungă la linia de sosire
Clifford Chance Badea a asistat consorțiul de bănci de investiții în legătură cu emisiunea de obligațiuni AT1 de 500 milioane Euro lansată de Banca Transilvania pe piețele externe
Popovici Nițu Stoica & Asociații a asistat Hexagon în achiziția Platformei CUG din Cluj, într-unul dintre cele mai mari proiecte imobiliare ale anului
Patru firme de avocați, în proiectul prin care Banca Transilvania a finalizat cu succes cea mai mare emisiune de obligaţiuni AT 1 din Europa Centrală şi de Est
Lexology Index: Arbitration - 2026 | Arbitrajul românesc nu mai este doar „prezent” în clasamentele globale, ci începe să-și contureze, în mod coerent, un ecosistem. Patru avocați, printre care Cosmin Vasile (ZRVP), Crenguța Leaua (LDDP) și Luminița Popa (Popa Legal) formează nucleul de influență al practicii. ZRVP Și LDDP au cei mai mulți profesioniști în categoriile Thought Leaders și Future Leaders. România devine un „hub” credibil în arbitrajul regional
Fiscalitate ̸ Litigii Fiscale - Practica de Taxe a Kinstellar funcționează ca un „hub” integrat între drept, fiscalitate și finanțe, ce conturează un parcurs procedural previzibil, din faza de control al documentelor până la soluțiile finale ale instanței. Clienții beneficiază de pregătire proactivă, probatoriu robust și o echipă calibrată pentru litigii sofisticate | De vorbă cu Theodor Artenie (Counsel) și Raluca Botea (Counsel) despre tendințele ultimului an, prevenție, timing și modul de lucru al unei echipe recunoscute de directoarele internaționale
PNSA asistă Rex Concepts în obținerea unor linii de finanțare de la Bank Pekao pentru dezvoltarea rețelelor Burger King și Popeyes | Echipa de proiect a fost coordonată de partenerul Silviu Stoica, alături de Ioana Lazăr (Senior Associate) și Crina Stan (Associate)
Primul pas real spre avocatura de business | În culisele programului de practică juridică organizat de Țuca Zbârcea & Asociații, o adevărată școală de formare și începutul unui dialog profesional. Cursanții implicați în program au apreciat comunicarea continuă și proiectele în care au fost implicați și ar recomanda această experiență altor studenți. Avocații-mentori spun că experiența de practică autentică oferă prilejul de a înțelege care sunt valorile ce definesc profesia
Schoenherr asistă Allianz-Țiriac Asigurări în vânzarea unei clădiri de birouri către Primavera Development. Echipa, coordonată de Mădălina Mitan (partner)
Într-un an cu investigații mai tehnice și presiune pe termene, DLA Piper România așază practica de Concurență pe trei piloni - oameni, metodă, ritm, astfel încât proiectarea strategiilor, controlul probelor și continuitatea între faze să producă cele mai bune rezultate | De vorbă cu membrii unei echipe sudate, condusă de lideri cu experiență și antrenată pe industrii sensibile, despre prudență juridică și curaj tactic, cooperare internă și rigoare probatorie, bazate pe înțelegerea fină a mediului de business și utilizarea tehnologiei ca multiplicator de acuratețe
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





