ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

România, singura piaţă auto din Europa unde vânzările au scăzut în primul semestru al acestui an

16 Iulie 2021   |   Agerpres

Potrivit sursei citate, 6,48 milioane de autoturisme au fost înmatriculate în perioada ianuarie-iunie 2021 în Uniunea Europeană, Marea Britanie şi ţările EFTA (Islanda, Liechtenstein, Norvegia şi Elveţia), în creştere cu 27,1% comparativ cu 5,1 milioane de unităţi în aceeaşi perioadă din 2020.

 
 
Înmatriculările de autoturisme în Europa au crescut puternic în primul semestru al acestui an comparativ cu perioada similară a anului trecut, însă România este singura ţară unde vânzările de automobile au scăzut comparativ cu prima jumătate a anului trecut, arată datele publicate vineri de Asociaţia Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA).
 
Potrivit sursei citate, 6,48 milioane de autoturisme au fost înmatriculate în perioada ianuarie-iunie 2021 în Uniunea Europeană, Marea Britanie şi ţările EFTA (Islanda, Liechtenstein, Norvegia şi Elveţia), în creştere cu 27,1% comparativ cu 5,1 milioane de unităţi în aceeaşi perioadă din 2020.
 
ACEA subliniază că multe pieţe auto din UE au înregistrat creşteri procentuale de două cifre. De exemplu, piaţa auto din Italia a înregistrat un avans de 51,4%. Alte pieţe importante, precum Spania (34,4%), Franţa (28,9%) şi Germania (14,9%), au înregistrat şi ele câştiguri puternice comparativ cu primul semestru al anului trecut.
 
În schimb, piaţa auto din România a înregistrat o contracţie de 4,9% în primul semestru al acestui an, fiind înmatriculate doar 47.169 de autoturisme.
 
În ceea ce priveşte datele pentru luna iunie 2021, înmatriculările de autoturisme în Europa au crescut cu 13,3% în ritm anual până la 1,282 milioane unităţi. În acest caz, piaţa auto din România a înregistrat un avans peste media din Europa, 16,7%, fiind înmatriculate 11.853 de automobile.
 
În ceea ce priveşte marii producători auto, în luna iunie, majoritatea producătorilor auto generalişti au înregistrat creşteri solide, în frunte cu Hyundai (47,2%), urmat de Toyota (36,1%), Volkswagen (22,5%), BMW (16,1%) şi Stellantis (10,3%). În schimb, vânzările grupului Renault au scăzut cu 17,9%. În interiorul grupului Renault, vânzările de autoturisme marca Dacia au scăzut cu 5,6%, un număr de 42.438 de unităţi fiind înmatriculate în luna iunie în Europa. În consecinţă, cota de piaţă a Dacia a scăzut de la 4,7% în luna iunie a anului trecut până la 4% în luna iunie 2021.
 
Cu toate acestea, în primul semestru al acestui an înmatriculările de autoturisme marca Dacia în Uniunea Europeană, Marea Britanie şi ţările EFTA (Islanda, Liechtenstein, Norvegia şi Elveţia) au crescut cu 16,5% în ritm anual până la 181.528 de unităţi.
 
În ceea ce priveşte România, datele publicate anterior de Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA), care citează datele Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Autovehiculelor (DRPCIV), arată că peste 14.000 de autovehicule noi au fost înmatriculate în România în luna iunie a acestui an, în creştere cu 18% faţă de aceeaşi perioadă din 2020. Conform statisticii oficiale, din totalul celor 14.080 de unităţi înregistrate la nivel naţional (autoturisme şi vehicule comerciale, autocare şi speciale), 11.853 au fost autoturisme noi, a căror creştere faţă de luna iunie din anul anterior este de 16,7%.
 
Cu toate acestea, pe ansamblul primelor şase luni ale anului în curs, autoturismele noi consemnează o scădere generală de 3,9%. Pe de altă parte, autoturismele rulate, cu cele 199.555 unităţi înmatriculate în perioada ianuarie - iunie 2021, înregistrează un salt de 10% comparativ cu intervalul similar din 2020.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 14968 / 20934
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Schoenherr premiază șapte studenți la drept în a cincea ediție a concursului „law, sweet law”
NNDKP a asistat Gránit Asset Management în achiziția clădirii de birouri Equilibrium 2. Lavinia Ioniță Rasmussen (Partener) a coordonat echipa
RTPR asistă AROBS la achiziția Quest Global România. Echipa implicată în acest proiect a fost coordonată de Alina Stăvaru (Partner) și Andrei Toșa (Senior Associate)
Refinitiv Legal Advisers – Full Year 2025 | Piața de M&A a accelerat la nivel global, chiar dacă numărul tranzacțiilor a rămas sub presiune. Europa prinde viteză, iar Estul continentului continuă să fie un teritoriu în care investitorii strategici și financiari caută randament. Clifford Chance revine în frunte în Europa de Est, CMS își păstrează poziția de reper prin volum, iar firmele cu ‘amprentă’ în România se văd tot mai des în topurile globale și europene
Piața imobiliară recompensează proiectele bine fundamentate juridic și urbanistic și penalizează improvizația, spun avocații de Real Estate de la Mitel & Asociații. Din această perspectivă, ajustarea actuală nu este o resetare, ci un pas necesar către maturizarea pieței și consolidarea încrederii între dezvoltatori, finanțatori și beneficiari | De vorbă cu Ioana Negrea (Partener) despre disciplina due-diligence-ului, presiunea urbanismului în marile orașe și modul în care echipa gestionează mandatele
2025, anul proiectelor „extrem de complexe” pentru Bohâlțeanu & Asociații, cu finanțări suverane și LMA de circa 2 miliarde euro, M&A de peste 1 miliard euro și restructurări complexe în Employment | De vorbă cu Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) despre parcursul anului trecut și obiectivele din 2026
KPMG Legal – Toncescu și Asociații își consolidează practica de Concurență într-o zonă de maturitate strategică, în care mandatele sensibile sunt gestionate cu viziune, disciplină procedurală și o capacitate reală de anticipare a riscurilor | De vorbă cu Mona Banu (Counsel) despre modul în care se schimbă natura riscurilor și cum se repoziționează autoritățile, care sunt liniile mari ale noilor investigații și cum face diferența o echipă compactă, cu competențe complementare și reflexe formate pe cazuri complicate
Promovări în echipa RTPR: patru avocați urcă pe poziția de Counsel, alți șapte fac un pas înainte în carieră | Costin Tărăcilă, Managing Partner: ”Investim în profesioniști care reușesc să transforme provocările juridice în soluții strategice, consolidând poziția firmei noastre ca lider în România și oferind clienților noștri cele mai bune servicii”
Câți avocați au firmele de top în evidențele Baroului București la începutul anului 2026 | Liderii nu se schimbă, dar își ajustează echipele. Top 20 rămâne stabil ca nume, dar se schimbă ca dinamică. Ce firme au înregistrat creșteri semnificative de ”headcount”, câte și-au micșorat efectivele și ce înseamnă asta
Kinstellar a asistat Foxway în achiziția firmei locale All Birotic Devices Trade & Service. Echipă pluridisciplinară, coordonată de Zsuzsa Csiki (Partner, Co-Head M&A ̸ Corporate) și Mihai Stan (Managing Associate)
Mușat & Asociații intră și în arbitrajul ICSID inițiat de Starcom Holding, acționarul principal al grupului Eurohold Bulgaria și va lupta, de partea statului român, cu Pinsent Masons (Londra), DGKV (Sofia) și CMS (București)
Peligrad Law a obținut anularea unor obligații fiscale de peste 6 mil. € pentru un șantier naval din România, o decizie de referință pentru practica fiscală
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...