ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Societe Generale ar putea vinde unele divizii (Bloomberg)

16 Octombrie 2023   |   Agerpres

noul director general al Societe Generale, Slawomir Krupa, analizează situaţia din fiecare ţară în care operează SocGen pentru a decide dacă prezenţa băncii pe segmentul retail & commercial banking mai are sens.

 
 
Când noul director general al Societe Generale, Slawomir Krupa, a prezentat luna trecută noul plan strategic a refuzat să furnizeze detalii referitoare la ce părţi din cel de-al treilea mare grup bancar din Franţa ar vrea să vândă, transmite Bloomberg.

Slawomir Krupa, care fost numit în postul de CEO în luna mai, declara în 18 septembrie că ambiţia sa este de a face din SocGen o "bancă solidă", după mai mulţi ani de performanţe modeste, prin stabilirea unor obiective care pot fi atinse într-un context dificil, caracterizat de încetinirea creşterii economice.

Deşi a recunoscut că lipsa clarităţii este "un element de frustrare" pentru investitori, el a spus că informaţia este "extrem de sensibilă". Argumentul său a fost că atunci când banca, în trecut, a făcut astfel de anunţuri a făcut o afacere proastă, deoarece cumpărătorii au revândut apoi activele la preţuri care uneori au fost de patru ori mai ridicate.


Totuşi, Krupa a oferit câteva indicii privind condiţiile care trebuie îndeplinite pentru păstrarea diviziilor. Acestea trebuie să aibă un profil de risc adecvat, să ofere posibilitatea unor sinergii şi să realizeze "un nivel de profitabilitate adecvat". Ţinând cont de aceste date şi de informaţiile avute la dispoziţie, Bloomberg a dat publicităţii o listă de afaceri care ar putea fi vândute.

Prima ar fi Equipment Finance. SocGen a angajat firma Lazard pentru consiliere în privinţa posibilei vânzări a aceste diviziei de finanţare a echipamentelor, cunoscută sub numele SGEF. Decizia ar veni după decizia băncii franceze de a vinde afacerile din regiunea scandinavă către Nordea Bank Abp, în urmă cu aproape patru ani. Restul operaţiunilor Equipment Finance au atras interesul unor potenţiali pretendenţi, au declarat pentru Bloomberg surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.

Un purtător de cuvânt al SocGen nu a dorit să comenteze informaţia.

SGEF furnizează firmelor leasing şi alte soluţii de finanţare pentru utilaje mari şi vehicule şi are aproximativ 1.400 de angajaţi.

De asemenea, Krupa analizează vânzarea diviziei Securities Services (SGSS), evaluată la peste un miliard de euro, anunţase anterior Bloomberg. Cu active în custodie de 4.700 miliarde de euro la 30 iunie, conducerea SocGen consideră că afacerea este prea mică. În comparaţie, BNP Paribas Securities Services are active în custodie de 12.000 miliarde de euro.

Deşi SGSS beneficiază de pe urma majorării dobânzilor, integrarea sa profundă cu restul băncii ar putea face dificilă scindarea. Încercările precedente de vânzare au eşuat, din cauza costurilor ridicate de separare, au declarat pentru Bloomberg surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.

În plus, SocGen analizează opţiunile privind participaţia sa de 52% în Union Internationale de Banques din Tunisia (UIB), în cadrul procesului de reducere a prezenţei sale în Africa. UIB avea la 31 decembrie 2022 active totale de 7,2 miliarde dinari (2,3 miliarde de dolari), iar capitalizarea sa bursieră se ridică la aproximativ 730 milioane de dinari.

Deja banca franceză şi-a vândut subsidiarele din Congo, Guineea Ecuatorială, Mauritania şi Ciad.

Profitabilitatea în Africa "nu este un obiectiv", a declarat recent Krupa.

De asemenea, Krupa a indicat că analizează situaţia din fiecare ţară în care operează SocGen pentru a decide dacă prezenţa băncii pe segmentul retail & commercial banking mai are sens.

Subsidiarele locale trebuie să genereze un nivel de profitabilitate care să fie permanent peste costul capitalului propriu. Acest cost variază între ţări, parţial deoarece se ţine cont şi de factorii geopolitici, a explicat şeful SocGen.

Dacă profitabilitatea nu este la acest plafon, banca va face ceea ce este necesar pentru îmbunătăţirea performanţei, inclusiv vânzări de active "dacă se ajunge la concluzia că nu suntem proprietarul adecvat pe termen lung al acelei afaceri", susţine Krupa.

Acesta a spus destul de clar că este puţin probabil să fie vândută divizia bancară online Boursorama sau divizia de leasing auto ALD, care luni a fost redenumită Ayvens. Aceste două divizii sunt singurele care vor beneficia de capital suplimentar. Ambele "au perspective promiţătoare în privinţa profitabilităţii pe termen lung", declara Krupa.

Conform noului plan strategic, Societe Generale va ţinti o rentabilitate a capitalului propriu (ROTE) cuprinsă între 9 şi 10% în 2026, în creştere faţă de un ROTE de 5,6% la finele lunii iunie. De asemenea, banca franceză intenţionează să îşi reducă raportul costuri/venituri, un indicator al eficienţei unei bănci, până la mai puţin de 60% în 2026, de la 75% în trimestrul al doilea.

Noile obiective ale Societe Generale sunt bazate pe estimarea că veniturile vor înregistra o creştere anuală cuprinsă între 0 şi 2%, până în 2026.

Dacă la începutul anilor 2000 concura de la egal la egal cu BNP Paribas, Societe Generale a trecut printr-o perioadă tumultoasă în ultimii 15 ani, marcată de pierderile puternice rezultate de pe urma tranzacţiilor dezastruoase făcute de un trader înainte de criza financiară din 2008 şi de ieşirea costisitoare din Rusia ca urmare a invadării Ucrainei.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 6301 / 21318
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
BACIU PARTNERS, singura firmă din România clasată în Band 1 pentru Proprietate Intelectuală și Tehnologie, Media și Telecomunicații în Chambers Europe
Dispute-Resolution.Center: Cei mai buni litigatori din România, văzuți de Chambers Europe 2026 | Cine sunt practicienii apreciați de clienți în practica de Dispute Resolution și ce spun clienții despre aceștia. 11 avocați români sunt evidențiați în practica de arbitraj
Cum arată practica de achiziții publice a NNDKP în 2026: dinamică accelerată, mandate complexe în infrastructură și apărare instrumentate de avocați care operează agil la granița dintre drept, tehnologie și strategie, confirmată Tier 1 în ghidurile juridice internaționale | Adina Chilim-Dumitriu și Cristian Dranca vorbesc despre modul în care o echipă de elită gestionează ambiguitățile legislative, mandatele transfrontaliere și provocările unui sistem aflat în transformare structurală accelerată
Activitate intensă în practica de Healthcare, Pharma & Life Sciences de la Kinstellar, cu un tablou al proiectelor divers și complex, ce solicită constant experiența pluridisciplinară a echipelor de avocați | De vorbă cu Luiza Bedros (Partener) și Marc Barabas (Associate) despre modul în care lucrează echipa, mandatele complexe în care acționează pentru jucători-cheie și provocările cu care se confruntă clienții din acest sector
Noi promovări în cadrul Popovici Nițu Stoica & Asociații. Trei avocați fac un pas înainte în carieră
În spatele scenei, alături de echipa de Investigatii interne & Audit penal de la Popescu & Asociații | De vorbă cu partenerii Adrian Chirvase și Adina Vlaicu despre mecanismele din spatele succesului reputat în această arie și modul în care echipa sprijină organizațiile în menținerea unor standarde înalte de integritate. Expertiza de top și rigoarea procedurală devin instrumente de gestionare a riscurilor comerciale
OMV Aktiengesellschaft a câștigat, la Paris, încă o dispută legată de costurile de mediu derivate din privatizarea Petrom. Statul român trebuie să plătească 59 mil. €, din care 28 mil. € dobânzi și costuri arbitrale, după un arbitraj câștigat de Zamfirescu Racoți Vasile & Partners și Norton Rose Fulbright | Argumentele statului - ajutor de stat ilegal și o privatizare dezavantajoasă - nu au stat în picioare
Dispute-Resolution.Center: Cum lucrează și în ce tip de proiecte sunt implicați avocații din echipa de Disputes, Litigation & Arbitration de la Vernon | David. De vorbă cu Daniela David (Senior Partner) și Irina Pârvulescu (Partner), despre tendințele pieței, indicatori calitativi și cantitativi cu care se măsoară succesul și modul în care se construiește, pe termen lung, o practică robustă
Soluție definitivă la ÎCCJ, obținută de Țuca Zbârcea & Asociații: Colecția de artă comparată „Alexandra și Barbu Slătineanu”, restituită moștenitorilor după 16 ani de procese
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Norvegienii de la LINK Mobility preiau Web2SMS de la Netopia Holding, cel mai mare furnizor local de mesagerie A2P din România. Avocați cu senioritate înaltă în tranzacția gestionată juridic la nivel de managing partner
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...